Ravnatelj Parka prirode Učka Egon Vasilić krajem kolovoza u Vladi je potpisao ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Europskih i investicijskih fondova, a koji se odnose na promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode. Radi se o projektu pod nazivom "Učka 360°". Kao partneri na projektu, osim Općine Kršan, sudjeluju Općina Lovran te Grad Opatija. Park prirode Učka je za projekt dobio 32,76 milijuna bespovratnih kuna. Projekt obuhvaća izgradnju i opremanje Centra za posjetitelje Poklon, povećanje atraktivnosti ponude PP Učka razvojem inovativnih programa temeljenih na baštini, unaprjeđenje i proširenje postojećih edukativnih programa PP Učka, promociju destinacije "Park prirode Učka" te upravljanje projektom.
Poveznica dviju priča
- Općina Kršan ušla je u vlasničku strukturu društva Žičara Učka s minimalnim temeljnim ulaganjem od 20 tisuća kuna. To znači da smo i mi suosnivači tvrtke koja planira izraditi žičaru od Medvjede do Male Učke, govori Roman Carić, zamjenik načelnika općine Kršan, zadužen za provedbu EU projekata. "Žičara neće ići preko našeg područja, ali se nadamo da će dio gostiju koji dolaze s Ipsilona na Malu Učku doći i do Kršana. Studija je pokazala da će se gosti kada žičara proradi na ovom području zadržavati dva dana duže. Tu se posebno uklapa Javna ustanova Park prirode Učka čiji smo mi također partner s Eko muzejom Vlaški puti, koji je usmjeren na revitalizaciju i obnovu kulturne baštine naselja Šušnjevica i okolice, posebice na očuvanje vlaškog jezika koji se ovdje govori. Žičara Učka bit će na području Parka prirode Učka i to je ta poveznica, tih dviju priča. Općina Kršan pronašla je ovdje svoj interes", kaže Carić.
Eko muzej Vlaški puti u završnoj je fazi i bit će otvoren do kraja ove godine u zgradi škole u Šušnjevici. Investicija je vrijedna 1,2 milijuna kuna a 85 posto čine bespovratna sredstva iz EU-a. Inače, polovica površine Parka prirode Učka pripada općini Kršan. Načelnik općine Valdi Runko u budućoj žičari i cijelom projektu kojem su pristupile županije s obje strane Učke vidi veliku korist.
- Izrađena je studija opravdanosti projekta, u tijeku je dobivanje lokacijske dozvole. Studija je i u najcrnjem scenariju predvidjela isplativ učinak žičare. Sigurno buduća žičara ima puno veću dimenziju nego što se na prvi mah čini i privući će puno više posjetitelja od predviđenih 200 tisuća godišnje što je grad veličine Rijeke. Kada turisti i posjetitelji dođu gore na Malu Učku, vidjet će odakle su krenuli ali će im nepoznanica biti Ćićarija, Čepićko polje i sve ono što se može ponuditi na tom području a to su kvalitetni restorani i konobe, biciklističke i pješačke staze, kuće za odmor, OPG-ovi koji već sada nude kvalitetne lokalne proizvode prepoznate u cijeloj Hrvatskoj kao što su Fajman, Karlović, Buretić i drugi te sirana Zlata, zaključuje Runko.
Može i brže
Smatra da je moguće ubrzati realizaciju koja se očekuje za nekoliko godina. "Zahvati u prostoru vremenski su puno složeniji u dokumentaciji nego što je realno to moguće ostvariti. To je inače problem svih investitora u Hrvatskoj", kaže Runko. Općina Kršan već sada ima 70 kuća za odmor, hotel sa 120 kreveta i još 1.100 kreveta u privatnom smještaju. Svi oni nakon izgradnje žičare očekuju još bolje sezone, veći broj gostiju i njihovo dulje zadržavanje. (Branko BIOČIĆ)