Dnevni migranti s obje strane granice potpisali peticiju. Traže od Hrvatske i Slovenije da im omogući lakši prijelaz
Granični prijelaz Plovanija (Snimio Milivoj Mijošek / Arhiva)
Danas će se ponovo otvoriti granični prijelaz Plovanija. Radi obnove slovenske strane istog graničnog prijelaza koji nosi naziv Sečovlje, od 10. do 31. svibnja, za sav promet privremeno je bio zatvoren i hrvatski granični prijelaz Plovanija. Ponovno se otvara večeras, 1. lipnja u 00.00 sati.
Unatoč otvaranju graničnog prijelaza Sečovlje-Plovanija ne očekuje se veliko rasterećenje prometa, jer započinje turistička sezona.
Zbog toga su Slovenci koji žive na hrvatskoj strani granice, a koji moraju prelaziti granicu preko Dragonje ili Sečovlja i po nekoliko puta dnevno, prikupili više od 500 potpisa na peticiji. Mještani traže od slovenske države otvaranje dodatnog malograničnog prijelaza i dodatnih traka na postojećim prijelazima posebno za dnevne migrante.
Jednake zahtjeve ima i stanovništvo s ove strane granice prema hrvatskoj državi. Prema dostupnim podacima više od 500 prekograničnih radnika migranata samo iz općine Buje svakodnevno putuju u Sloveniju ili Italiju. U vrijeme turističke sezone čekaju po sat vremena na granici, a sada kada je vrijeme dodatnih provjera zbog covida, čekanja su i duža, i tako svaki dan. Protekle se subote na obližnjem graničnom prijelazu Kaštel - Dragonja čekalo oko dva sata za ulazak u Hrvatsku. Turisti su počeli dolaziti i kolone su sve dulje.
"Ovom inicijativom želimo skrenuti pozornost na iznimne probleme lokalnog stanovništva u pograničnim općinama slovensko-hrvatske granice, a posebno u općini Piran, zbog sve duljih kolona čekanja na graničnim prijelazima Sečovlje i Dragonja. Navedeni problemi došli su do izražaja ove godine tijekom potpunog zatvaranja graničnog prijelaza Sečovlje.
Situacija neće biti ništa bolja ni tijekom turističke sezone, kada će promet u blizini ovih graničnih prijelaza biti gotovo nemoguć, također zbog pojačane granične kontrole zbog epidemija COVID 19. … Mnogi prekogranični radnici koji žive s druge strane granice, posebno u općinama Buje i Umag, koji moraju svakodnevno prelaziti granicu nekoliko puta dnevno (zbog posla, vrtića, škola, popodnevnih izvannastavnih aktivnosti, itd.), nalaze se u posebno teškoj situaciji jer čekaju u koloni i po nekoliko sati dnevno, i to već od ranih jutarnjih sati, neovisno o danu u tjednu, dakle ne samo vikendom. … Također predlažemo i očekujemo da će se načelnik Općine Piran u najkraćem mogućem roku sastati s načelnikom Općine Buje, kako bi se utvrdilo na koji način olakšati položaj lokalnog stanovništva s obje strane granice," dio je teksta peticije koju je do sada potpisalo 500 građana koji žive s obje strane hrvatsko - slovenske granice.