Nataša Vajagić iz Centra za građanske inicijative Poreč kaže da je osnovni cilj "Homo fešte" da se kroz različite kulturne i edukativne sadržaje pokuša ukloniti strah od LGBT+ zajednice odnosno da se smanji homofobija u društvu * U sklopu ovogodišnjeg festivala održat će se izložba Tee Štokovac "DoDaha", na programu su dokumentarci, tribina o problemima LGBT+ zajednice u današnjem društvu, radionice, te veliki završni party
Ovogodišnji vizual festivala krasi La Mula de Parenzo, odnosno Djevojka iz Poreča
U Poreču će se danas i sutra održati "Homo fešta", sada već tradicionalni festival LGBT+ zajednice koji se održava od 2016. godine. U dva dana festivala održat će se izložba, prikazati nekoliko dokumentarnih filmova te održati jedna zanimljiva tribina koja će se baviti problemima LGBT+ zajednice u današnjem društvu. Sve će završiti u subotu navečer velikim partyjem u Zelenoj laguni pored nogometnog igrališta.
No, prije zabave sudionici "Homo fešte" potražit će odgovore na neka važna pitanja koja se ne tiču samo LGBT+ populacije već i svih stanovnika Poreča, Istre i Hrvatske. Organizator "Homo fešte" je Centar za građanske inicijative Poreč uz potporu Grada Poreča i porečkog Pučkog otvorenog učilišta.
Nataša Vajagić iz Centra za građanske inicijative Poreč kaže da je osnovni cilj "Homo fešte" da se kroz različite kulturne i edukativne sadržaje pokuša ukloniti strah od LGBT+ zajednice odnosno da se smanji homofobija u društvu.
- Od 2016. kada je "Homo fešta" krenula trudimo se prikazati zanimljive kulturne sadržaje, a kroz tribine pokušavamo odgovoriti na neka ključna pitanja o položaju LGBT+ zajednice u društvu. Slično će biti i ove godine jer u programu imamo vrhunsku izložbu, a potom prikazujemo i dva jako zanimljiva dokumentarna filma, rekla nam je Nataša Vajagić iz Centra za građanske inicijative Poreč te dodala da živimo u vremenima kada nikada nije bilo teže planirati unaprijed i u kojima last minute postaje način života.
- Mi smo mu se itekako prilagodili pa tako i ovogodišnji vizual festivala krasi La Mula de Parenzo, odnosno Djevojka iz Poreča, koja se outala i slobodno hoda svojim gradom. Tako je iz pjesme našeg grada ponosno išetala, šireći prostore slobode i prihvaćanja, kaže Nataša Vajagić i napominje da osim manjeg incidenta prve godine do sada organizatori nikada nisu imali problema u Poreču.
- Imamo odličnu suradnju s Gradom i gradonačelnikom, Pučkim otvorenim učilištem, ali i s porečkim poduzetnicima i vlasnicima kafića koji nam uvijek rado izađu u susret tijekom održavanja festivala, tvrdi Nataša Vajagić.
Ovogodišnja "Homo fešta" otvara se u petak u 18 sati u porečkom Pučkom otvorenom učilištu izložbom Tee Štokovac "DoDaha" kojom se autorica obraća u svojoj karakterističnoj crno-bijeloj tehnici i u velikom formatu. Riječ je o intimnoj seriji složenog karaktera koja ističe povezanost emocija pojedinca i društva, a kustosica izložbe je Jasna Klančišar.
Nakon toga na redu su projekcije dva dokumentarna filma. Prvo je u 19 sati na rasporedu bosanskohercegovački dokumentarac koji govori o prvoj Povorci ponosa u Bosni i Hercegovini koja je održana u Sarajevu 2019. godine.
Nakon njega je na rasporedu danski film "Djevojčica" o sedmogodišnjoj Sashi koja je oduvijek znala da je djevojčica, iako je rođena kao dječak. I dok se društvo ne odnosi prema njoj kao prema drugoj djeci njezine dobi – u svakodnevici u školi, na satovima plesa ili rođendanskim proslavama – njezina brižna obitelj bori se kako bi se njezina različitost uvažila i prihvatila.
U petak navečer u 21.30 sati na rasporedu je tribina pod nazivom "Zašto paradiramo?" koja će pokušati odgovoriti na pitanje koje se uvijek postavlja kod organizacije Povorki ponosa, kao i drugih javnih evenata u kojima LGBT+ osobe javno istupaju i bore se za ravnopravnost. Koja to "posebna prava" traže, zašto "šeću golih guzica" na prajdu, zašto odbijaju "to raditi u svoja 4 zida" i zašto smatraju da javno djelovanje jedino može promijeniti svijest ljudi i dovesti do promjena u društvu. Na tribini sudjeluju Azra Ayyash, aktivistkinja (Ponosni Zagreb, HR), Maja Ličen, sociologinja i aktivistkinja (SLO) i Ana Bačić, aktivistkinja (Proces, Pula, HR), dok tribinu moderira Daniel Martinović, aktivist (Dugine obitelji, Ponosni Zagreb).
Drugog dana festivala na rasporedu je radionica osnaživanja LGBT osoba koju vodi psihologinja Paola Laginja, a koja je zatvorena za javnost i koja je namijenjena LGBT+ osobama.
Nakon radionice, posljednji čin "Homo fešte" je party pored nogometnog igrališta u Zelenoj laguni pod imenom "Mula voli disko", a na kojem će nastupiti jedan od najboljih domaćih DJ-eva DJ Chill. Party se održava na otvorenome, uz poštivanje svih epidemioloških mjera, a pravo ulaska u ograđeni prostor imaju isključivo osobe s valjanom EU digitalnom COVID potvrdom.