ZRCALO VREMENA

U Napoleonovoj ilirskoj provinciji svako veće mjesto imalo je ložu: SLOBODNI ZIDARI, MASONI, VIŠE DRUŠTVO TAJNI, NEGO TAJNO DRUŠTVO

| Autor: Robert BURŠIĆ
Legenda vezana za nadgrobni spomenik gračaškog nadžupnika Godenich de Godenberga (+1841.) krase ga brojni ezoterički simboli - neobična zmija, trokut, Sunce, lubanja s prekriženim kostima

Legenda vezana za nadgrobni spomenik gračaškog nadžupnika Godenich de Godenberga (+1841.) krase ga brojni ezoterički simboli - neobična zmija, trokut, Sunce, lubanja s prekriženim kostima


Prema jednom dokumentu, bilo je osamdeset i dvoje masona koji su, osim u Kopru, djelovali u više istarskih gradova i mjesta: Buzetu, Bujama, Barbanu, Vrsaru, Vodnjanu, Puli, Fažani, Balama, Rovinju, Poreču, Novigradu, Piranu i Izoli * Početkom 20. stoljeća policijski izvori spominju "mladotursku masonsku ložu u Puli

 

Prvi podaci o djelovanju masona na tlu Istre vezani su uz doba francuske uprave i Ilirskih provincija, kada je 1806. godine u Kopru postojala masonska loža s čak 82 člana; nakon tri godine loža se preselila u Trst, napominje riječka povjesničarka Ljubinka Toševa Karpowicz. Loža u Kopru najprije je bila pod okriljem Velikog orijenta Italije, a zatim godine 1809. pod okriljem francuskog Velikog orijenta. Nosila je ime Olivo del Levante. 

Gračišće središte masonerije u Istri

Prema jednom dokumentu, kako navodi Aldo Cherini (L'Olivo del Levante, la Loggia massonica Napoleonica di Capidistria), bilo je osamdeset i dvoje masona, koji su osim u Kopru, djelovali u više istarskih gradova i mjesta: Buzetu, Bujama, Barbanu, Vrsaru, Vodnjanu, Puli, Fažani, Balama, Rovinju, Poreču, Novigradu, Piranu i Izoli. Oko mjesta Gračišće raspredaju se tajanstvene priče, pa i ona da je bilo središte masonerije u Istri. Neki izučavaju stare nadgrobne spomenike pokraj župne crkve u Gračišću upravo zbog masonske simbolike.

U mondenoj Opatiji je krajem 1860-ih djelovala hrvatska masonska loža Ljubav bližnjeg koja se tada u javnosti često povezivala s Družbom sv. Ćirila i Metoda, humanitarno-prosvjetnom udrugom koja je u Istri gradila hrvatske škole. U najvećem gradu na Kvarneru, Rijeci, 1769. godine Nizozemci i Francuzi, zaposlenici rafinerije šećera, osnovali su prvu slobodnozidarsku ložu. Zvala se Riječka loža sv. Ivana. Međutim, najpoznatija riječka loža je Sirius, koja je trajala od 1901. do 1925. godine.

U proljeće prošle, 2019. godine, Jean-Philippe Hubsch, veliki majstor Grand Orient de France, najvećeg masonskog reda u Francuskoj i prvog među liberalnim redovima u svijetu, bio je u Rijeci kada je u okrilje primio novu ložu sa sjedištem u Rijeci, koju vodi operni pjevač Bojan Šober. 

Pulska mladoturska loža

U Istri u 19. stoljeću nema tragova masonskog utjecaja i udruživanja, napominje povjesničarka T. Karpowicz. Početkom 20. stoljeća policijski izvori spominju "mladotursku masonsku ložu u Puli", što je povezano s posjetom Puli članova tadašnje riječke lože Sirius s gostima iz Turske. U prvim godinama fašističke vladavine policija u Istri opet pojam "mladoturaka" vezuje uz lokalnu masoneriju čijim se članovima najviše na teret stavlja što su istupili iz fašističke stranke, ili nisu ni bili njezini članovi, te što su po uvjerenju, a neki i otvorenom djelovanju, bili antifašisti.

U fašističkoj Italiji slobodno zidarstvo zabranjeno je 1925. godine. Glas Istre je u rujnu 2018. godine objavio informaciju da su Bale bile okupljalište jednodnevnog druženja 26 masona. Grupa masona svojim ponašanjem nije na sebe privlačila pažnju. Formalno su se vodili kao poslovnjaci koji, po svemu sudeći, daleko od očiju javnosti žele održati svoje sastanke. Smjestili su se u Kaštelu Bembo, unajmili prostor i podrum te održali svoj ceremonijal. Rituali otvaranja i zatvaranja radova, kako ih se naziva, potrajali su nekoliko sati.

Uz Bale je povezana hipoteza o Titovu članstvu u masoneriji i njegovu boravku u Rusiji. U Rusiji je u to vrijeme bila popularna specifična forma masonerije - Orden Memfisa i Misraima, po uzoru na drevne egipatske rituale u 18. stoljeću. Ritual su uspostavili talijanski mistici Casanova i Cagliostro upravo u Balama kako bi se masonerija očuvala u što čišćoj formi jer su bili svjesni da će propasti i pretvoriti se u svoju suprotnost.

I Giacomo Girolamo Casanova (1725.-1797.) i Alessandro Cagliostro (1743.-1795.) bili su pustolovi i okultisti, mešetari, optuženi za crnu magiju i veze s vragom.

Određeni teoretičari zavjera tvrde da je Josip Broz Tito čak bio mason 33., najvišeg stupnja. Velika loža Britanske Kolumbije i Kanade na svojoj službenoj stranici tvrdi da Tito nije bio mason; nije 1926. godine postao član masonske lože Libertas u Napulju, radio je kao agitator Komunističke partije u brodogradilištu u Kraljevici od 21. rujna 1925. do 2. listopada 1926. kada je prešao u ljevaonicu u blizini Beograda. Nema nikakvih dokaza, tvrde oni, da je u to vrijeme putovao u Napulj.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter