Neka nam je sretan lov i kuraja, da tartufarimo svi skupa na jedan održiv način, da brinemo o šumi, da ne gledamo svaki svoj uski interes i svima skupa bit će nam puno bolje, poručio je predsjednik Udruge tartufara Istra Darko Muzica
U lovu na tartufe/Darko Muzica, predsjednik Udruge tartufara (Foto David Matković)
Čekali su i dočekali s nestrpljenjem, podjednako tartufari i ljubitelji istarskog bijelog tartufa, službeni početak sezone najskuplje podzemne gljive na svijetu, kojeg je Udruga tartufara Istra već tradicionalno obilježila okupljanjem u Motovunskoj šumi. Iako početak nije obećavajući jer velika je suša i nema vlage, tartufari ipak očekuju barem jednu prosječnu sezonu.
Otkupna cijena tartufa kreće se od četiri do pet tisuća kuna za kilogram prve klase, a maloprodajna u trgovini, kažu tartufari, zasigurno je puno veća.
- Neka nam je sretan lov i kuraja, da tartufarimo svi skupa na jedan održiv način, da brinemo o šumi, da ne gledamo svaki svoj uski interes i svima skupa bit će nam puno bolje, poručio je tartufarima predsjednik Udruge tartufara Istra Darko Muzica.
Nadovezao se Ivan Vukadinović i rekao da ove godine udruga ima veliki razlog za slavlje jer je za svoje članove uspjela ishodovati popust na iznos godišnje dozvole za sakupljanje podzemnih gljiva.
Nakon jutarnje zdravice, zainteresirani za sudjelovanje u prvom ovosezonskom lovu na bijeli tartuf, uz prethodnu najavu, zajedno s tartufarima i njihovim psima mogli su provesti sat, dva u Motovunskoj šumi. Njih petnaestak uputilo se u najpoznatije stanište bijelog tartufa. Među njima i Sara Vižintin i Nina Stepčić iz Pule za koje je bio zadužen tartufar Vlado Božić iz Majcani. Tek što su prešli drveni most i zakoračili u šumu ispod sela Ipši, labradorica Mila odmah je nanjušila tartuf težak oko jednog dekagrama. Uzbuđenje je bilo neopisivo, jer gošće iz Pule prvi su puta doživjele čari lova na tartufe. Sara se bavi outdoor turama pa ju je zanimala ova, za nju, nova ponuda, a Nina nam je rekla da voli tartufe i da joj je ovo bila super prilika da vidi kako se oni zapravo pronalaze.
Sudionici otvaranja sezone lova na bijeli tartuf, održanog u suorganizaciji Općine Motovun i Turističke zajednice Općine Motovun i uz logističku podršku Općine Oprtalj, netom pronađene tartufe degustirali su u Livadama gdje su ih u Konobi Dorjana pripremili u kombinaciji s fužima. U Livadama se druženju tartufara i njihovih gostiju pridružio i županijski pročelnik za poljoprivredu Ezio Pinzan koji je najavio nove projekte usmjerene u daljnju zaštitu staništa tartufa i samih tartufa.
Prvi puta na otvaranju sezone okupili su se i čelnici gradova i općina iz zone tartufa.
- Tartufi su svakako okosnica gastronomije u Općini Motovun koja se turistički razvija. Okosnica su i ekonomije s obzirom na to da si mještani mogu priskrbiti određena sredstva kroz sezonu tartufa, izjavio je načelnik Općine Motovun Tomislav Pahović te istaknuo da u Motovunu podržavaju nastojanja vrijedne Udruge tartufara da svoj rad unaprijedi, a Motovunsku šumu i tartufe zaštiti.
- Tartufi su oduvijek bili simbol oprtaljskog kraja, a naročito Livada kao centra svijeta tartufa. Puno si je obitelji kroz lov na tartufe pripomoglo, ali i doprinijelo i razvoju našeg kraja kako gastronomski, tako i manifestacijski, profilirajući ga u turističku destinaciju, naglasio je novi načelnik oprtaljske općine Leo Bazjak.
Gradonačelnik Buzeta, jedinog hrvatskog grada tartufa, Damir Kajin istaknuo je da mu je prioritet, zajedno s načelnicima susjednih općina, nastaviti s valorizacijom tartufarske priče koja se gradi već desetljećima.
- Treba zahvaliti svim našim prethodnicima koji su prepoznali značaj istarskog tartufa, a svi zajedno moramo pokušati zaštititi staništa i urediti Motovunsku šumu. Nismo to u prigodi sami učiniti bez pomoći Hrvatskih šuma i tartufara kojima je to jedan od izvora egzistencije, poručio je Kajin.
Sezona istarskog bijelog tartufa, Tuber magnatum pico, službeno je započela 1. rujna i potrajat će četiri mjeseca.