MEĐUNARODNA LJETNA ŠKOLA ARHITEKTURE

U GROŽNJANU 30 STUDENATA IZ PARIZA I ZAGREBA. Kako arhitektura može prihvatiti radost i vedrinu, a da ostane trijezna kao disciplina?

Tema radionice je bila "Child Like Ness". Biti djetinjast uglavnom znači biti blesav, dok se biti kao dijete često smatra mudrim. Osim racionalnosti, sofisticiranosti, dosljednosti, promišljenosti, možemo li u svoje svakodnevno djelovanje uključiti zaigranost, naivnost, radost, nepopustljivost, čuđenje, tvrdoglavost, pokušaje i eksperimente? Kako se možemo više osloniti na intuiciju nego na intelekt?

| Autor: Renata JELENIĆ
Ponosni tim projekta "Labirint izazova" - Ruta, Lara, Buna i Alexis

Ponosni tim projekta "Labirint izazova" - Ruta, Lara, Buna i Alexis


Međunarodnu ljetnu školu arhitekture u Grožnjanu pokrenuo je 1990. godine zagrebački ured Penezić & Rogina i ovog je kolovoza proslavila 32 godine djelovanja. Gosti i mentori ovogodišnje radionice bili su renomirani arhitekti Yui i Takaharu Tezuka iz Tokya koji već devet godina dolaze u Grožnjan, Jim Njoo, arhitekt i izvanredni profesor na École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-La Villette, te Krešimir Rogina, višestruko nagrađivan zagrebački arhitekt i osnivač Međunarodne ljetne škole u Grožnjanu.

Tema radionice je bila "Child Like Ness". Biti djetinjast uglavnom znači biti blesav, dok se biti kao dijete često smatra mudrim. Osim racionalnosti, sofisticiranosti, dosljednosti, promišljenosti, možemo li u svoje svakodnevno djelovanje uključiti zaigranost, naivnost, radost, nepopustljivost, čuđenje, tvrdoglavost, pokušaje i eksperimente? Kako se možemo više osloniti na intuiciju nego na intelekt? Naslov ovogodišnje ljetne škole nipošto ne iznenađuje. Naime, Grožnjanska ljetna škola arhitekture se od svojih početaka bavi pitanjem: treba li arhitektura biti na strani ozbiljnosti ili zabave? Kako arhitektura može prihvatiti radost i vedrinu, a da pritom ostane trijezna kao disciplina?

juz

Grupa koja je odlučila replicirati grožnjanske kamene stolove u minijaturnim formatima

Na radionici je sudjelovalo 30 studenata i diplomanata s fakulteta arhitekture iz Pariza i Zagreba. A djeca arhitekata Tezuka, koji od malih nogu dolaze u Grožnjan, ove godine su prvi put aktivno sudjelovali u radionici. Pridružio im se i jedan školski prijatelj iz Tokya. Tijekom sedmodnevne radionice istražili su i implementirali razne ideje u svakodnevicu slikovitog Grožnjana.

Program je bio popraćen mnogobrojnim izvrsnim predavanjima i jednodnevnim izletima u Momjan, Oprtalj i Novigrad. Osebujna predavanja neizostavan su dio ljetne škole, a arhitekti Yui i Takaharu Tezuka održali su predavanje posvećeno projektima Fuji Kindergarten iz 2007. koji su OECD (Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj) i UNESCO proglasili najboljom školom na svijetu i Roof House (Krovna kuća) iz 2001. koji je proslavio arhitekte Tezuka diljem svijeta. Jim Njoo i Krešimir Rogina dodatno su obogatili večeri predavanjima posvećenim Nigelu Whiteleu, jednom od najpoznatijih europskih teoretičara suvremene arhitekture i dizajna, te Cedricu Priceu, legendarnom britanskom arhitektu i jednom od najizazovnijih arhitektonskih vizionara 20. stoljeća, koje je Međunarodna ljetna škola arhitekture u Grožnjanu imala čast primiti još u godini svog osnivanja 1990.

juz

Slijepu uličicu oživjeli su stari madraci i jastuci - studenti su se bavili pitanjem kako promatraču približiti grožnjansko nebo i jedinstvenu čelo siluetu koju čine krovovi, a projekt su naslovili "Cielo - Cello"

Polaznici su imali priliku upoznati i ostvarene projekte mladog riječkog arhitekta Siniše Zdjelara, osnivača i voditelja arhitektonskog ureda ZDL. Mlada modna dizajnerica iz Koprivnice i osnivačica Instituta održive mode Ivana Biočina održala je predavanje o lokalno proizvedenoj održivoj modi te što je pokreće i inspirira u radu. I jedna filmska večer nije smjela izostati, a njezin počasni gost bio je zagrebački redatelj, scenarist i producent Rajko Grlić.

Iako naizgled tematski vrlo različita, nit vodilja svih predavanja bila je glavna tema radionice "childlikeness" (poput djeteta, djetolik, nevin), neizostavan dio njihovog stvaranja. Na taj način mladi polaznici dobili su osebujan uvid u temu radionice, što im je služilo kao inspiracija u realizaciji zadanog projekta.

juz

Arhitekt Takaharu Tezuka oduševljen implementacijom drvenih klupa u ulice Grožnjana - projekt "Labirint izazova"

Grožnjan se ubrzo pretvorio u otvorenu pozornicu: kamene uličice, trgove i balkone krasile su maštovite instalacije od lokalnih predmeta. U subotu, 13. kolovoza, polaznici su predstavili svoje završne radove na otvorenom uz veliko oduševljenje mentora, mještana i slučajnih prolaznika. Večeru su okrunili bračni par Tezuka svojim neupitnim kulinarskim umijećem. U nedjelju, 14. kolovoza, slijedila je dodjela diploma, mali sažetak 7-dnevne radionice, a multitalentirani i svestrani arhitekt Takaharu Tezuka oprostio se od polaznika i ispratio ih izvedbom Chopina na glasoviru.

Zahvala za ovaj bogati program ide Krešimiru Rogini, utemeljitelju ovih dragocjenih susreta Međunarodne ljetne škole arhitekture u Grožnjanu i izvrsnom mentoru, Borisu Vidakoviću, Anamariji Šimunović, Ani Serdar i Ani Turini, mladim arhitektima iz Zagreba, voditeljima i koordinatorima Međunarodne ljetne škole arhitekture u Grožnjanu i dragocjenim mentorima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter