Sunce u svom maksimumu, 2024. (Foto Luka Poropat/Zvjezdarnica Višnjan)
U sklopu ciklusa predavanja "Petkom u 7" uvodno predavanje pod nazivom "Tajne sunčeve svjetlosti" u petak, 14. veljače s početkom u 19 sati na Tičanu (Zvjezdarnica Višnjan) održati će Filip Matkovic´, rodom iz mjesta Mekiši kod Kaštelira.
U ovom predavanju s "valentinovskim predznakom" pod naslovom "Tajne sunčeve svjetlosti" saznati ćemo kako nastaje Sunčeva svjetlost, kako promatramo Sunčevu svjetlost i što nam ona otkriva o našem Suncu i pojavama na njemu? Matković će nam otkriti koje sve tajne o našem Suncu skriva svjetlost koju ono sjaji.
Kroz predavanje će posjetitelji imati priliku upoznati se s samom Sunčevom svjetlosti, kako ona nastaje na Suncu, kojim instrumentima opažamo samu svjetlost, kako Sunce izgleda i koje nam strukture i pojave (npr. Sunčeve pjege, aktivna područja, prominencije, koronine svijetle točke, erupcije, itd.) svjetlost otkriva u različitim dijelovima elektromagnetskog spektra od gama zračenja do radiovalova.
U uvodnom dijelu krenut će se sa Suncem u nama najbolje poznatoj vidljivoj svjetlosti koju ljudsko oko vidi te će se postepeno ući u manje poznate i tajnovitije kutke Sunca u vidljivoj svjetlosti, a potom i u UV, rendgenskom i gama zračenju pa sve do infracrvenog zračenja i radiovalova. Ovo putovanje kroz elektromagnetski spektar svjetlosti Sunca otkrit će posjetiteljima dio po dio cijele priče o Suncu kao nama najbližoj zvijezdi i pokazati će nam koliko je naše Sunce zapravo kompleksno.
Matković je osnovnu školu završio u Kašteliru 2012. godine, nakon toga maturirao je u klasičnoj gimnaziji – Pazinski kolegij – 2016. godine te iste godine upisuje istraživacˇki smjer fizike na Fizicˇkom odsjeku Prirodoslovno-matematicˇkog fakulteta, Sveucˇilišta u Zagrebu, gdje je i magistrirao 2021. godine. Iste godine upisuje doktorski studij astrofizike na Fizicˇkom odsjeku Prirodoslovno-matematicˇkog fakulteta pod mentorstvom dr. sc. Romana Brajše i zapošljava se na Opservatoriju Hvar, Sveucˇilišta u Zagrebu – Geodetskog fakulteta.
Za vrijeme školovanja bio je cˇetverostruki prvak na državnom natjecanju iz astronomije (2010., 2013., 2015. i 2016.), za što je bio nagrađen nagradom "Oskar znanja". Glavna tema istraživanja u znanstvenom radu Matkovića je proučavanje Sunca, Sunčeve atmosfere i tamo prisutnih pojava poput aktivnih područja i Sunčevih pjega, koroninih šupljina, koroninih svijetlih točaka, prominencija/filamenata, te eruptivnih pojava poput bljeska i koroninih izbačaja mase kod aktivnih područja i koroninih svijetlih točaka.
Za svoj doktorski rad, naslova "Opažanje Sunčeve atmosfere na mm i sub-mm valnim duljinama pomoću ALMA-e", a čija se obrana očekuje u travnju 2025. godine, napravio je multifrekventno i multispektralno istraživanje pojava u Sunčevoj atmosferi opaženih ALMA-om i drugim instrumentima. U sklopu znanstvenog istraživanja kao doktorand objavio je ukupno 6 znanstvena rada, od toga 2 prvoautorska i 4 koautorska, do sada citirana ukupno 10 puta.
Ulaz na predavanje je besplatan te nije potrebna prijava. Predavanje će se održati u grijanom prostoru geodetske kupole na Tičanu.