Ažuriranom 14. verzijom Studije izvedivosti procijenjena vrijednost investicije s uključenim PDV-om iznosi 776 milijuna kuna, što je povećanje za 82 milijuna
Labin i Rabac iz zraka
U studenom prošle godine donesena je čak 14. verzija Studije izvedivosti aglomeracije Labin-Raša-Rabac koja je usklađena s komentarima, primjedbama i prijedlozima te je vraćena na daljnje razmatranje. Do kraja prosinca izrađen je i idejni projekt za ishodovanje posebnih uvjeta, a trenutačno se i taj idejni projekt pregledava. Nakon toga će cijeli projekt, težak oko 800 milijuna kuna, biti predstavljen javnosti. Buduća aglomeracija pridonijet će rješavanju problema otpadnih voda na Labinštini i zaštiti pitke vode.
- U 14. verziji studije došlo je do revizije troškova projekta pa su ažurirane cijene u odnosu na realno stanje na tržištu u posljednjem razdoblju, korigirani su troškovi pogona i održavanja pojedinih objekata, prvenstveno uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV-a), prema naputcima JASPERS-a (inicijativa Europske komisije op.a.). Ažurirani su troškovi Razdjeljivanja i rekonstrukcije postojećeg sustava odvodnje na području Labina. U prvotnoj verziji studije dobiven je podatak da je ukupna dužina postojećih mješovitih kolektora preko 40 kilometara. Međutim, naknadno provedenim analizama i uvidom u stvarno stanje na terenu dobiveni su precizniji podaci gdje je prave mješovite mreže značajno manje, svega oko 12,3 kilometra, jer je preostali dio mreže već izgrađen kao razdjelni sustav. Samim time i razlika u investicijskim troškovima varijante s razdjeljivanjem, koja garantira višestruke druge prednosti i varijante sa zadržavanjem postojećeg mješovitog sustava, značajno je smanjena i praktički je zanemariva, pojašnjava nam Alen Golja, direktor Vodovoda Labin.
Ističe i kako su u posljednjih nekoliko mjeseci, nakon obilaska terena, trasiranja i na temelju provedenih geodetskih snimanja, ažurirane duljine izgradnje/dogradnje sustava odvodnje, odnosno proširenje mreže.>
- U odnosu na prethodne verzije studija, došlo je do povećanja mreže za ukupno 13.390 metara, ali se postiže i veći broj priključaka što je i cilj projekta. S obzirom na konfiguraciju terena analizom za područje Kapelice odabrana je izgradnja vakumske kanalizacije koje je u izgradnji nešto skuplja, ali s tim sustavom izbjegavamo više od 20 crpnih stanica što uvelike smanjuje naknadno održavanje, kaže nadalje Golja.
Nakon trasiranja, rekonstrukcija vodovodne mreže povećana je za 12.804 metara i to najviše zbog dotrajalih postojećih vodovodnih cijevi koje su položene u budućim trasama odvodnje, govori Golja te ističe da je u Studiju dodana i rekonstrukcija postojećeg dotrajalog spojnog cjevovoda Fonte Gaja - VS Brdo koja je glavna "žila" za vodoopskrbu cijele Labinštine, a pogotovo nakon što se izgradi UPPV Breg na lokaciji sadašnje vodospreme.
- Rekonstrukcijom će se dobiti dodatna sigurnost u vodoopskrbi cijele Labinštine. Uz navedeni spojni cjevovod planira se i izgradnja novog cjevovoda za direktni povrat pročišćene vode od VS Breg - VS Raša. Ažuriranom verzijom studije izbačeno je HE postrojenje zbog razdjeljivanja sustava. Zbog toga, ažurirana je i trasa spojnog cjevovoda Labin-TE Vlaška. Novom verzijom cjevovod od Labina ide glavnom cestom prema Raši do početka Krapnja gdje se ispod trase dalekovoda spušta prema Krapnju i prati prijašnju trasu koja je dolazila s postrojenja Hidroelektrane. Za napomenuti je da je s Hrvatskim cestama dogovoreno da će se spojni cjevovod u dijelu dok je na glavnoj cesti položiti u treći trak buduće rekonstruirane ceste. Lokacije svih budućih uređaja ostale su iste kao i do sada pa tako i uređaj TE Vlaška. Shodno tome, ažuriranom 14. verzijom Studije izvedivosti procijenjena vrijednost investicije s uključenim PDV-om iznosi 776 milijuna kuna što je povećanje za 82 milijuna, rekao je direktor Labinskog Vodovoda te napomenuo da će se Studija izvedivosti ažurirati sve do konačne verzije projektne dokumentacije i prijave aplikacijskog paketa na JASPERS kada će se dobiti konačna verzija s točnim vrijednostima i troškom investicije.
- Posljednjom, 14. verzijom Studije izvedivosti udio koji se odnosi na Općinu Raša iznosi 6.269.270 kuna i za 2.456.305 kuna viši je u odnosu na prethodnu verziju iz razloga što prijašnjom verzijom nije bila predviđena rekonstrukcija vodovodnih cijevi uz trasu odvodnje te se novom verzijom u Raši predviđa zamjena 4.186 metara dotrajalih vodovodnih cijevi. Ostatak se odnosi na povećanje cijena većine jediničnih troškova u odnosu na realno stanje na tržištu u posljednjem razdoblju, kaže Golja.