Milan Bandić i Michela Buršić-Lisjak (snimio D. MEMEDOVIĆ)
Stranka koja je prije samo dvije godine, uz politički urnebes i golemu medijsku poviku, ušla u istarsku političku arenu osnivanjem organizacije u Puli, nedavno je iz nje izašla tako tiho da to nitko nije ni primijetio. Riječ je o Stranci rada i solidarnosti BM365 čiji je osnivač i predsjednik bio pokojni gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, a koja je na prošlim izbornim jedinicama zadobila povjerenje birača u Zagrebu i okolici. Recentna predsjednica i bivša zamjenica gradonačelnika Zagreba Jelena Pavičić Vukičević najavila je svoje povlačenje iz zagrebačke Gradske skupštine, a vjerojatno se na skorašnjem izbornom saboru stranke neće kandidirati za novi mandat.
Na prosinačkom kongresu bandićevaca neće biti ni Michela Buršić-Lisjak, predsjednica ogranka u Puli osnovanog u studenom 2019. godine jer taj ogranak – kao i Stranka rada i solidarnosti – više ne postoji ni u Istri ni u ostatku Hrvatske.
- Stranka rada i solidarnosti donijela je odluku da aktivno djeluje u Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, odnosno u četiri izborne jedinice koje pokriva Grad Zagreb. Istarska županija nije u toj skupini te pulska organizacija više nije aktivna, rekla nam je Anamarija Ivančević iz zagrebačke središnjice, te potvrdila da je Istra ostala bez bandićevaca.
- Michela Buršić Lisjak poduzetnica je koja ostvaruje lijepe rezultate u razvoju ponude istarskog turizma, poručila je Anamarija Ivančević iz Stranke rada i solidarnosti, objasnivši da istarska ex-političarka s postojećom, postbandićevskom strankom nejasne budućnosti i proturječne prošlosti više nema nikakve veze.
To nam je potvrdila i sama Michela Buršić Lisjak.
- Više nisam u stranci, a istarski ogranak je rasformiran. Sada djeluju u Zagrebu. U Istri je bilo 55 članova, većina se ispisala, ali neki su možda i ostali, iako nema organizacije. Sada se bavim poslovima na svom obiteljskom gospodarstvu, kao i prije, kazala nam je Buršić.
Poznato je da OPG Buršić godinama djeluje u Vodnjanu, rade pršute, godine 2020. lansirali su istarski čips te da su u srpnju ove godine dobili nagradu "Suncokret seoskog turizma".
Nije naodmet podsjetiti da su počeci Stranke rada i solidarnosti u Istri bili popraćeni velikom pažnjom, a da je u samo dvije godine sve to otišlo na smetlište povijesti. Ne samo zbog smrti Milana Bandića, nego i zbog loših izbornih rezultata u Zagrebu, nepostojanja organizacija u cijeloj zemlji i nedostatka prepoznatljivih kadrova. O kadrovskim prilikama dovoljno govori da je jedan od najpoznatijih članova stranke, Pavle Kalinić, Bandićev "krizni ministar", bio nestranački čovjek koji je nekad sjedio u Hrvatskom saboru kao zamjena za Ivicu Račana dok je on bio premijer.
- Sve ono što krasi Istru, to krasi i grad Zagreb, a trebalo bi krasiti i ostatak Hrvatske. Nećemo stati dok u Istri ne osnujemo sve ogranke u gradovima i općinama. Moramo biti više solidarni jedni prema drugima, i to je poruka koju želimo odaslati iz Istre. Od Zagreba smo stvorili istinsku europsku metropolu, živimo multikulturalnost, a ova se vrijednost baštini upravo u Istri, govorio je Bandić u studenome 2019. godine u Puli. Tada je još planirao da se iznova kandidira na predsjedničkim izborima ili da postane "gradonačelnik Hrvatske", unatoč brojnim aferama i sudskim procesima koji su već bili pokrenuti. - Istra je povezana sa svijetom i sa Zagrebom, a kroz prisutnost u Istri postajemo bližu Zagrebu i snažno se povezujemo u gospodarstvu, turizmu, kulturi i poljoprivredi, poljima u kojima su jaki i Istra i Grad Zagreb, složila se tada Michela Buršić-Lisjak sa svojim tadašnjim stranačkim šefom.
Zanimljivo je da su tada uz Milana Bandića predstavi prisustvovali predstavnici svih stranaka što djeluju u Istri, grada Pula i kao specijalni gost pjevač Toni Cetinski koji je rekao da ga politika ne zanima, nego je zagrebačkog gradonačelnika došao pozdraviti iz prijateljskih razloga. - Bandić je uvijek pokazivao svoju ljudsku stranu kad me trebalo podržati. Osjećam se dužan uzvratiti", rekao je Cetinski prije dvije godine, kada je i istarska i hrvatska politička scena izgledala posve drukčije.
Stranka rada i solidarnosti nije jedina stranka koja djeluje na razini Hrvatske, ali je "isparila" s istarske političke scene. Primjerice, nema više HSS-a koji je nekada imao i načelnika općine Žminj. Načelnik te općine Željko Plavčić izabran je kao nezavisni kandidat i na izborima u svibnju 2021. godine, ali je iz HSS izašao zbog sukoba s predsjednikom Krešom Beljakom. Na sceni više nije uočljiv ni HNS Istre čija se aktivistica Kristina Bulešić kandidirala i na europskim izborima, a uspio nije ni Domovinski pokret čiji je pulski ogranak predvodila Romina Ališić Crnokrak.
Sa scene su nestali i Hrvatski laburisti koji su u osmoj izbornoj jedinici imali saborsku zastupnicu i bivšu predsjednicu Nansi Tireli. Održao se jedino HSLS s načelnikom Kanfanara Sandrom Jurman, dok je od "starih stranaka" napredovao samo HDZ koji ima šest zastupnika u županijskog skupštini i vodi tri općine.
Od stranaka koje su aktivne u registru političkih stranaka Ministarstva uprave ne primjećuje se djelatnost Komunističke partije Hrvatske iz Umaga. Što se bandićevaca tiče, njih u Istri više nema, a sljedeći pregled izvođača u istarskoj političkoj areni mogao bi pokazati da nedostaju još neki bez koji su do jučer "iskakali iz paštete".