Bio je jedna od prvih žrtava crnokošuljaša u Istri. Bio je napredni omladinac, revolucionar, žustar borac za radnička i socijalna prava koji je odmah shvatio kuda vodi novonastali fašistički pokret, rekao je prigodno predsjednik Udruge antifašista Edi Andreašić
Na spomen-ploču u Garibaldijevoj ulici postavljen je vijenac (Snimio Luka Jelavić)
Udruga antifašista Bujštine i Grad Buje organizirali su prigodnu komemoraciju kojom je obilježena stota obljetnica pogibije jednog od prvih bujskih antifašista i borca za radnička prava Francesca Papa. Na njemu posvećenu spomen-ploču u Garibaldijevoj ulici postavljen je vijenac, kao i na bujskom groblju gdje je Papo sahranjen nakon što su ga 30. ožujka 1921. godine mučki ubili talijanski fašisti. O njegovom radničkom i revolucionarnom djelovanju na prigodnoj komemoraciji govorili su predsjednik Udruge antifašista Edi Andreašić i bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin.
Francesco Papo, rođen 7. ožujka 1896. godine, pripadao je poznatoj socijalističkoj bujskoj obitelji. Bio je radnik, klesar i zidar (kasnije će postati i gostioničar), s dubokom ljubavlju prema čitanju. Za vrijeme rata borio se na ruskom frontu za austrougarsku vojsku, gdje je bio i ranjen. Oktobarska revolucija je, kako za mnoge socijaliste u svijetu, tako i za Francesca Papa predstavljala primjer revolucionarne borbe pa je ubrzo s ostalim suborcima napustio austrijsku vojsku da bi se priključio Crvenoj armiji. Nakon rata i povratka u Buje pridružio se bujskom socijalističkom pokretu.
Utemeljenjem fašističke Italije situacija u Bujama je postala još teža i opasnija za talijanske radnike i težake, kao i za Hrvate. U Bujama, kao i u cijeloj Istri, počelo je nasilničko djelovanje fašista nad stanovništvom. Prvi izgovor za obračun sa socijalistima bila je humanitarna akcija koju su organizirali predsjednik lokalnog dijela Talijanske socijalističke stranke Pietro Zabbia i Francesco Papo, tada vođa socijalističke omladine. Humanitarna pomoć bila je namijenjena djeci austrijskih radnika pogođenih posljedicama poslijeratne gladi i bijede. To se nije svidjelo fašističkim vođama pa je sve više bila organizirana represija protiv socijalista, radnika i seljaka. U tim operacijama 1919. i 1920. godine posebno su se istakli fašistički odredi iz Pirana, koji su se redovito kamionima dolazili do Buja i susjednih mjesta, izazivajući svaki put nerede i napade.
- Takvi teški napadi se nisu više mogli tolerirati pa su socijalisti i komunisti počeli organizirati vlastitu obranu. Među najaktivnijim revolucionarima u organizaciji antifašističke borbe bio je upravo Francesco Papo. Početkom 1921. situacija u Bujama bila je više nego eksplozivna. Fašisti, čak i lokalni, otvoreno su provocirali radnike. Jednog dana krajem ožujka, nije poznato kako, u blizini ljekarne pronađeno je beživotno tijelo ljekarnika Giovannija Sincovicha, što je šokiralo mještane do te mjere da se njegov sprovod pretvorio u masovni narodni antifašistički prosvjed. Bio je to prvi građanski sprovod u Bujama na kojem je prisustvovalo svo stanovništvo, s crvenim zastavama i fanfarama. Na groblju je Francesco Papo održao govor, optužujući vlast za represiju i ubojstva. Znao je da ga fašističke vlasti prate pa je najavio i svoj kraj, što se i dogodilo 30. ožujka 1921. godine. Taj dan i danas je u sjećanjima svih Buježa, rekao je u prigodnom govoru gradonačelnik Vižintin.
Francesco Papo je ubijen u svojoj gostionici. Fašisti iz Pirana su te večeri, zajedno s nekolicinom dobro naoružanih bujskih fašista, dolaskom u kamionima, uznemirili građane. Zajedno su se uputili prema Francescovoj gostionici u kojoj je bio samo Francescov prijatelj i istomišljenik Secondo Bonetti. Pokušao se Secondo obračunati s fašistima, ali je ubrzo savladan. Upravo se tada Francesco Papo pojavio sa stražnje strane gostionice, fašisti su odmah zapucali i pogodili ga u glavu. Vijest o smrti Francesca Papa brzo se proširila, a svi su mještani Buja odali počast antifašisti i borcu za pravo i slobodu ispraćajući ga na bujsko groblje. Dugu povorku pratili su karabinjeri u punoj ratnoj spremi, a posljednje riječi Francescu, prvoj bujskoj žrtvi fašističkog terora, uputio je Ambrogio Dambrosi.
- Franceso Papo je bio jedna od prvih žrtava crnokošuljaša u Istri. Bio je napredni omladinac, revolucionar, žustar borac za radnička i socijalna prava koji je odmah shvatio kuda vodi novonastali fašistički pokret. Kukavički je ubijen od horde piranskih fašista. I danas, sto godina poslije, uz obljetnicu njegova ubojstva slavimo i stotu obljetnicu prvih akcija organiziranog i oružanog otpora protiv fašizma u Istri, kao početak otpora fašizmu u Europi i u svijetu. Stoga se Francesco Papo duboko poštuje, sa svojim mladim socijalističkim i komunističkim drugovima bio je dijelom progresivnog pokreta koji se prvi usprotivio fašizmu. Zaslužuje naše duboko poštovanje, veliki respekt i hvala mu, dodao je Edi Andreašić.