Plovanija (Luka JELAVIĆ)
Danas se prisjećamo velikog broja poginulih Istrana u borbi za slobodu, te pozivam sve na njegovanje antifašističkih vrijednosti bez kojih ne bi bio moguć život u slobodi i miru. Na nama je velika odgovornost da istinu i činjenice o II. svjetskom ratu očuvamo i prenesemo mlađim generacijama, kazao je bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin
Od 1981. godine, kada je na Plovaniji na mjestu starog spomen obilježja podignut monumentalni spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora, rad poznatog kipara Aleksandra Rukavine, na tom se mjestu održava središnja proslava Dana antifašističke borbe za područje Bujštine.
Ove je godine situacija s pojavom novooboljelih od korona virusa, kako u Hrvatskoj tako i u Sloveniji, prisilila organizatore da otkažu planirani komemorativni skup na kojemu se obično okupi velik broj antifašista i drugih građana s područja Istre i susjednih mjesta u Sloveniji. Ovogodišnji komemorativni skup održan je u skraćenom, prikladnom obliku, bez govora i kulturnog programa, kako bi se ipak uz praznik iskazala počast i zahvala svim poginulim borcima u Narodnooslobodilačkom ratu, naročito s tog dijela Istre, ali i poginulim braniteljima u Domovinskom ratu.
Izrekao je to na početku prigodne komemoracije predsjednik Udruge antifašista Bujštine Edi Andreašić, pozdravljajući delegacije Istarske županije, gradova i općina Bujštine, goste iz Slovenije, predstavnike udruga iz Domovinskog rata i nekih političkih stranaka, koje su položile vijence. Pozdravio ih je u ime domaćina bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin čestitajući svima Dan antifašističke borbe, kao podsjetnik na 79. obljetnicu osnutka prvog partizanskog odreda i prve antihitlerovske postrojbe u Hrvatskoj.
- Danas se prisjećamo velikog broja poginulih Istrana u borbi za slobodu, te pozivam sve na njegovanje antifašističkih vrijednosti bez kojih ne bi bio moguć život u slobodi i miru. Na nama je velika odgovornost da istinu i činjenice o II. svjetskom ratu očuvamo i prenesemo mlađim generacijama i da jasno kažemo da ne pristajemo na relativizaciju i prekrajanje povijesnih činjenica o jednom od najmračnijih razdoblja i poglavlja čovječanstva, naglasio je Vižintin nakon čega su brojne delegacije polaganjem vijenaca uz veliki spomenik, na spomen ploču s imenima poginulih boraca tog kraja, te minutom šutnje odale počast svim poginulim borcima i žrtvama fašističkog terora. Inače, vijenci su u znak sjećanja i zahvalnosti položeni i na drugim spomen obilježjima širom Bujštine.
Povodom Dana antifašističke borbe u rovinjskoj Gradskoj vijećnici ovog je ponedjeljka održan svečani prijem kojem su prisustvovali saborski zastupnik Giovanni Sponza, članovi Udruge antifašističkih boraca Rovinjštine, članovi udruga proizašlih iz Domovinskog rata, predstavnici gradskih poduzeća i ustanova, te predstavnici javnog, političkog i vjerskog života grada Rovinja. Svečanost je započela himnom i svečanom pjesmom Istarske županije u izvedbi Eleonore Dobrović i Luke Brgića, a počast civilima, borcima i svima koji su dali život za vrijednosti antifašizma prisutni su odali minutom šutnje.
- Trebalo bi češće podsjećati, a danas i naglasiti, kako se upravo u Hrvatskoj utemeljio jedan od prvih pokreta otpora u Europi, kako je antifašizam temelj hrvatske države i kako su današnje granice Hrvatske utemeljene odlukama ZAVNOH-a. To nije jugonostalgičarstvo ili nostalgija za komunizmom već su to povijesne činjenice. Također, ne bi bilo naodmet češće podsjećati kako je antifašizam civilizacijsko opredjeljenje jasnog stava: protiv nejednakosti ljudi, protiv netolerancije bilo koje vrste, protiv ekstremnog nacionalizma. Nažalost, posljednjih godina, a osobito ovih dana u cijelome svijetu, svjedočimo kako se potiče netrpeljivost, rasna i vjerska nejednakost i netolerancija koji često završavaju sukobom, nasiljem i rušilačkim pohodima. Stoga vjerujem da nije nikad dovoljno podsjećati na ljudskost i na vrijednosti u skladu s kojima treba živjeti, koje treba promovirati i štititi. Tih mnogo riječi mogu se sažeti na dva osnovna postulata: odgovornost i pravednost. Budimo odgovorni i budimo pravedni, obratio se rovinjski gradonačelnik Marko Paliaga.
Prigodnom zdravicom koju je održao predsjednik Gradskog vijeća Valerio Drandić okončan je prijem, nakon čega su se uzvanici uputili prema Spomeniku palim borcima na Valdibori gdje je polaganjem vijenca odana dužna počast palim borcima, dok se prisutnima obratio predsjednik Udruge antifašističkih boraca Rovinjštine, Branko Oplanić. Za kraj, u organizaciji Grada Rovinja, Mjesnog odbora Rovinjsko Selo i Udruge antifašističkih boraca Rovinjštine polaganje vijenca održano je i u Rovinjskom Selu.
Delegacija Grada Umaga predvođena gradonačelnikom Vilijem Bassaneseom, njegovim zamjenicima Florianom Bassanese Radin, Maurom Jurmanom i Ivanom Belušićem, pročelnikom Slavišom Šmalcem, predsjednikom podružnice UAB-a Umag Vinkom Golčićem, ravnateljima umaških ustanova, gradskim vijećnicima, predstavnicima Udruge antifašističkih boraca Umaga, Udruge 154. brigade HV, Udruge HVIDRA-e, Hrvatskih ratnih veterana i udruga proizašlih iz Domovinskog rata, položila je vijenac na umaškom groblju u spomen na sve poginule i preminule antifašiste.
Vijenci su u znak sjećanja i poštovanja, uoči današnjeg dana, položeni i na spomen obilježjima palim borcima u Narodnooslobodilačkoj borbi u Babićima, Juricanima, Svetoj Mariji na Krasu, Bašaniji i Murinama. Gradonačelnik Bassanese u svojem je obraćanju prisutnima istaknuo da je Dan antifašističke borbe dan koji budi poseban osjećaj zahvale i dubokog poštovanja prema svim antifašistima koji su organiziranim pokretom izvukli svijet iz najmračnijeg razdoblja naše povijesti.
- Naš svakodnevni život je i naše međusobno uvažavanje te svakodnevno prihvaćanje tolerancije i poštivanja. To predstavlja naš vid antifašizama i domoljublja. Raznolikost je naše bogatstvo i realnost koja nas krasi i obogaćuje kao ljude. Ne postoji sloboda bez poštivanja antifašističkih dostignuća jer to su prije svega osnovne humanističke vrijednosti koje su sastavni dio modernog civiliziranog svijeta, sloboda, dostojanstvo čovjeka, ravnopravnost, društvo istih mogućnosti, socijalna pravda, i protiv svakog oblika diskriminacije ili predrasuda, naglasio je Bassanese i dodao da upravo njegujući sklad suživota, multietničnosti i međusobnog uvažavanja poštujemo naslijeđe antifašizma.
Povodom obilježavanja Dana antifašističke borbe labinska delegacija na čelu s gradonačelnikom Valterom Glavičićem, načelnicom Općine Raša Glorijom Paliskom, zamjenicom načelnika Općine Sveta Nedelja Irene Franković, gradskim vijećnicima, predstavnicima policije, civilne zaštite i vatrogasaca, Udrugom antifašističkih boraca Labin, Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata i Udruge "Josip Broz Tito" položila je vijenac i zapalila svijeću na spomen obilježje palim antifašistima na Gradskom groblju Labin.
Severino Franković, predsjednik Udruge antifašističkih boraca Labin, naglasio je da se komemoracijom odaje počast svima koji su poginuli za slobodu domovine Hrvatske te podsjetio na povijesni tijek događaja. U NOB-u je aktivno sudjelovalo više od 500.000 hrvatskih građana. U postrojbama Narodnooslobodilačke vojske bilo je oko 230.000 boraca iz Hrvatske, a na njezinu teritoriju stvorene su 52 brigade, 17 divizija i pet od ukupno 11 korpusa.
- Danas se prisjećamo na nešto na što se treba stalno prisjećati, na nešto što se svakim danom, namjerno ili ne, sve više zaboravlja. No, na području Labina, Labinštine i Istre nije tako, a istarski se narod uvijek znao odrediti, odnosno boriti se na strani pravde i slobode. Drago mi je da kad se okrenemo i pogledamo u prošlost, s pravom možemo reći i biti ponosni da smo uvijek znali prepoznati pravu stranu. U tim su se trenucima naši preci borili za svoje jake ideale, ideale na kojim živimo i mi danas i koji su temelj jednog suživota, multikulturalnosti i tolerancije, naglasio je labinski gradonačelnik Valter Glavičić.
Kao i uvijek do sada, Dan antifašističke borbe naroda Hrvatske, i ove godine je prigodno obilježen uz glavni spomenik borcima NOB-a kod Doma mladih u Vodnjanu. Prigodnim riječima nazočnim su se obratili predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Vodnjana Elvis Marić i dogradonačelnik Grada Vodnjana Enea Codacci.
- Na današnji dan 1941. utemeljen je prvi antifašistički odred u okupiranoj Europi u Drugom svjetskom ratu. Taj dan predstavlja jednu od važnijih etapa našeg povijesnog hoda ka slobodi i neovisnosti. Povijesna je istina da je taj ustanak bio početak borbe za oslobođenje Hrvatske od okupacije kada je ustaški režim prodajom naših krajeva, zločinima, progonima pružao podršku okupatorima. Stradalo je mnogo nedužnih ljudi što Hrvata, što Srba i ostalih. No crnim silama taj naum nije prošao kao što im neće proći ni danas kada svim silama žele iskriviti povijest, istinu koju ćemo vjerno generacijama njegovati i prenositi na mlade naraštaje, kazao je predsjednik Marić.
O važnosti antifašizma u današnje vrijeme govorio je i dogradonačelnik Codacci na hrvatskom i talijanskom jeziku. Ovo je bila i prva komemoracija na kojoj nije bio prisutan legendarni vodnjanski antifašist Anton Ferlin kojemu su, kao i svim poginulim i umrlim, nazočni odali počast minutom šutnje. Na kraju komemoracije dvojica govornika su položili vijenac uz spomenik borcima iz NOB-a te zapalili svijeće. Treba reći da su antifašisti s područja Galižane i Peroja ovaj Dan obilježili uz spomenike borcima na svom području. U ostalim istarskim gradovima položeni su vijenci prethodnih dana.