I ON U AMNEZIJI

SAZNAJEMO: Bivši vladar Marčane, a danas donačelnik, zaboravio u imovinsku karticu upisati kuću u Banjolama s bazenom, vrijednu 3 milijuna kuna

| Autor: Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ

Najdugovječniji IDS-ov načelnik Marčane, a danas zamjenik načelnika, Marijan Kostešić, punih sedam godina prikriva prave podatke o nekretninama koje posjeduje. Potvrđuju to podaci iz njegove posljednje imovinske kartice koju je ispunio u prosincu 2017. godine, u kojoj je "omaškom" zaboravio upisati vrijednu kuću u Banjolama procijenjenu na 3 milijuna kuna.

No, da stvar bude bolja, Kostešić je 2011. godine tu istu nekretninu u atraktivnom dijelu Banjola, čija površina iznosi 320 kvadrata, u imovinskoj kartici procijenio na smiješne 292 tisuće kuna, što je bilo miljama daleko od tadašnje tržišne vrijednosti, s obzirom na kvadraturu i lokaciju gdje se kuća nalazi.

Potom, dvije godine kasnije, 2013., kuću u Banjolama daruje supruzi, što je vidljivo iz povijesnog prikaza zemljišnih knjiga, no tada u imovinsku karticu upisuje da kuća vrijedi 3 milijuna kuna. Ispada da je vrijednost Kostešićeve kuće, dok je još bio općinski načelnik s plaćom od 11.000 kuna, u samo dvije godine porasla za vrtoglavih 2,7 milijuna kuna.

Dar supruzi

Umjesto da tada tu nekretninu koju je darovnim ugovorom prenio na suprugu odmah upiše u imovinsku karticu kao stečevinu bračnog druga, što je kao dužnosnik obavezan učiniti, Kostešić na kuću od 320 kvadrata odjednom zaboravlja, što potvrđuju i sve njegove naknadne imovinske kartice izdane nakon 2013. godine, u kojima te kuće više nema.

Iako je u dvije imovinske kartice naveo da se nekretnina u Banjolama proteže na 320 četvornih metara, prema izvatku iz zemljišnih knjiga vidljivo je da se kuća nalazi na čestici čija ukupna površina zapravo iznosi 689 kvadrata te se veže uz još jednu česticu koja je u naravi pašnjak ukupne površine 118 kvadrata. Iz tog proizlazi da u imovinskoj kartici, dok je još prikazivao kuću u Banjolama, nije naveo ostatak zemljišta oko kuće.

Ovaj strojarski tehničar, koji je na čelu Općine Marčana bio od samog njenog osnutka, velik broj nekretnina koje posjeduje stekao je nasljedstvom i prodajom imovine, a za jednu nekretninu ima prikazan i kredit banke. Šlampavost i potpuni nesrazmjer u podacima vidljiv je i po pitanju zemljišta koje Kostešić ima u vlaništvu. Naime, 2011. godine navodi da u vlasništvu ima 140 tisuća kvadrata (14 hektara) zemljišta, čija je vrijednost procijenjena na 7,3 milijuna kuna, da bi tom zemljištu s istom kvadraturom dvije godine kasnije vrijednost smanjio za 300 tisuća kuna.

U posljednjoj pak imovinskoj kartici (2017. godina) navodi da ima ukupno 105 tisuća kvadrata zemljišta, od čega 50 tisuća kvadrata čine oranice ili njive, a 55 tisuća kvadrata šuma. Vrijednost tog zemljišta približno je ista kao i u prošlim karticama, dakle 7 milijuna kuna, no i ovdje je negdje isparilo oko 35 tisuća kvadrata zemljišta koje je ranije prikazao. Pretpostavka je da je dio prodao.

Kostešić je kod ispunjavanja kartice 2011. godine naveo i da ima dvije kuće s okućnicom u Kavranu. Svaka ima po 200 kvadrata s time da je jednu naslijedio, a drugu je stekao od "drugih izvora, dohotka, nasljedstvom i prodajom imovine". Te dvije kuće procijenio je 2011. godine na 1,4 milijuna kuna. Dvije godine kasnije i dalje prikazuje kuću od 200 kvadrata u Kavranu, ali umjesto još jedne kuće iste kvadrature, sada pak navodi gospodarski objekt iste površine od 200 kvadrata, ali upola manje vrijedan. Taj gospodarski objekt u kartici iz 2013. godine procijenio je na 350 tisuća kuna.

Fleksibilni kvadrati

Četiri godine kasnije iz kartica pak "nestaju" i gospodarski objekt od 200 kvadrata, ali i kuća s okućnicom od 200 kvadrata te se na istoj lokaciji u Kavranu pojavljuje kuća s okućnicom od 43 kvadrata i kuća s okućnicom od 119 kvadrata. Vrijednost tih nekretnina je približno ostalo ista.

K tome, prema izvatku iz zemljišnih knjiga na području Kavrana vidi se da ima čak 42 nekretnine, a uglavnom prevladavaju šume, pašnjaci, oranice, putovi, vinogradi, a sve je stekao nasljedstvom. Za pretpostaviti je da je dio zemljišta koje se nalazi prikazan u zemljišnim knjigama u imovinskoj kartici objedinio u dvije kategorije: šuma i oranica (njiva).

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU
Podijeli: Facebook Twiter