Savezničko bombardiranje Pule trajalo je od siječnja 1944. do ožujka 1945. godine: Bilo je to najveće razaranje Pule u čitavoj njenoj tromilenijskoj povijesti. Poginulo je gotovo tristo ljudi, ranjeno oko osamstotina, do temelja srušeno 235, a teže ili lakše oštećeno 2.170 objekata. Nakon poslijeratnih sanacija nestalo je 67 posto ondašnjega grada
Savezničke bombe gotovo su uništile Augustov hram
Mnoge pulske obitelji u siječnju prije više od sedamdeset godina ostale su bez svojih toplih domova, kao što ovih dana proživljavaju brojne obitelji u Banovini. Žiteljima Banovine tople domove odnio je razorni potres, a pulskim obiteljima bombe koje su na grad bacali saveznički bombarderi.
Glavni razlozi bombardiranja bili su strateški položaj naselja i ratna luka koja se nalazila u njemu. Nakon kapitulacije Italije, Istru je okupirala njemačka vojska. Tada počinju bombardiranja saveznika. Stanovništvo je tijekom bombardiranja koristilo brojne austrougarske podzemne tunele koji prolaze ispod Monte Zara, a čijih se desetak ulaza nalazi uz današnju Arsenalsku ulicu. Bombe su potpuno razrušile neke dijelove grada.
Prvo bombardiranje 9. siječnja 1944.
Pula je prvi put bombardirana na današnji dan, 9. siječnja 1944. godine. Bila je nedjelja, prijepodne, kada se nad gradom podigla velika dimna zavjesa od eksplozija koje su protresle stanovništvo i cijeli grad. U prvom bombardiranju sudjelovalo je stotinjak bombardera, koji su nanijeli velike štete obali pulske luke i vojnim brodovima. I grad je zadobio velike štete: pogođen je centar, a posebno Giardini, Uspon sv. Stjepana, Zagrebačka, Vlačićeva i Anticova ulica te područje današnjeg Parka grada Graza, Monte Zaro i Stoja. Stradalo je oko 77 osoba, kuće i zgrade bile su oštećene te ljudi u njima nisu više mogli boraviti, ostali su bez svojih domova. Dobrotvorne udruge pomagale su što su više mogle, osiguravali stradalnicima smještaj i hranu. Brojne su obitelji, kojima su domovi uništeni, zatražile pomoć poznanika i rodbine te su kod njih živjeli sve do završetka rata.
Najviše žrtava Pula je pretrpjela za prvoga zračnoga napada kada je na popisu zabilježeno čak 101 poginula i 175 ranjenih osoba. Tijekom svih bombardiranja poginulo je 246 osoba (D. Dukovski; oko 280 R. Marsetič), a približno 800 ih je ranjeno. Do temelja je srušeno 235, a teže ili lakše oštećeno 2.170 objekata. Nakon poslijeratnih sanacija nestalo je 67 posto ondašnjega grada. Brodogradilište, koje je bilo jedan od glavnih ciljeva, gotovo u potpunosti je razoreno. Starogradska povijesna jezgra Pule, tipične mediteranske urbanističke strukture, izgubila je zauvijek svoje bogatstvo: gdje se nekada nalazio velik broj stambenih zgrada, danas je Park grada Graza. Na potezu od Foruma do kapele Sv. Marije Formoze uklonjeno je 120 zgrada.
Slijedila velika razaranja
Drugo bombardiranje grada dogodilo se u petak, 25. veljače 1944. godine, kada se nad gradom pojavilo pedesetak bombardera. Pogođeno je brodogradilište, njemačka podmornička baza, tvornica cementa te mnoge zgrade, među kojima općinska zgrada na Forumu. Tijekom rata zadobila je i druga ozbiljna oštećenja pa su je nakon rata srušili i na tom se mjestu danas nalazi Park mladenaca.