DANI MEDA LABINŠTNE

FOTO / Uz radionice i predavanja predstavljeno 40 uzoraka meda danih na ocjenjivanje i kušanje

| Autor: Branko Biočić


U organizaciji Pčelarske udruge Labin jutros su u maloj dvorani SC "Franko Mileta" svečano otvoreni 9. Dani meda Labinštine "Ripenda 2024"- Predsjednik Udruge Darko Martinović istaknuo je kako se ova udruga stalno širi i nudi nove stvari a jedna od njih je i nova suradnja s TZ Labin.

- Ova manifestacija zahvaljujući suradnji s Gradom Labinom ima svoj kontinuitet, prije dvije godine započeli smo s organizacijom Nacionalne konferencije za apiterapiju i apiturizam i po tome smo jedinstveni u Hrvatskoj, otvorili smo Gradski pčelinjak, pokrenuli smo strategiju razvoja pčelarstva i na sve to sam ponosan.

Zahvaljujem svima koji su došli i koji su pomagali. Ovdje je kroz razne aktivnosti obuhvaćeno oko 150 djece iz vrtića i škola a kroz Gradski pčelinjak prošlo je godišnje 250 djece pa je naša uloga i edukacija a ne samo prodaja meda. Želimo i dalje tako nastaviti i surađivati s Gradom Labinom, TZ, pčelarima i ostalima, rekao je Martinović.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

Predsjednica Nacionalne udruge za apiterapiju dr. sc. Gordana Hegić istaknula je kako Labinska udruga prednjači u Hrvatskoj na popularizaciji i razvoju apiterapije i apiturizma te kako je cilj ovakvih manifestacija edukacija građana i djece kao i pokazati brigu o okolišu. Zamjenik istarskog župana Tulio Demetlika naglasio je kako je Istarska županija jedan od prijatelja i podupiratelja ovakvih manifestacija te kako je u županijskom proračunu za ovu i iduću godinu osiguran novac za pomoć pčelarstvu i obnovu košnica.

- Na tržištu ima meda kojeg pčele nisu vidjele pa je županija radila i radi na izvornosti i zaštiti istarskog meda kroz poseban certifikat. Buduća suradnja već je vidljiva i u novom proračunu Istarske županije te u obnovi zgrade bivše škole u Ripendi koja će postati pčelarski centar na Istočnoj obali Istre, najavio je Demetlika.

Zamjenica labinskog gradonačelnika Federika Mohorović Čekada istaknula je kontinuiranu suradnju Grada Labin s Pčelarskom udrugom Labin, školama i vrtićima na edukaciji pčelarstva.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

- Svoj doprinos dala je i TZ koja je ove godine organizirala šetnju uz posjet pčelinjaku i ponudi delicija na bazi meda u labinskim restoranima. U svoj program stavili smo i obnovu derutne bivše zgrade škole u Ripendi za prenamjenu u Centar pčelarstva a ovaj projekt kandidirat ćemo na natječaj na nacionalnoj razini pa očekujemo da ćemo za to dobiti milijun eura bespovratnih sredstava. Vjerujem da će iduće godine u ovo vrijeme radovi na toj zgradi biti u punom jeku, rekla je Federika Mohorović Čekada.

Projekt obnove predstavio je arhitekt Robert Dragogna iz Studija 92. Posjetitelji su mogli kušati ponuđenih 40 uzoraka raznih vrsta meda pčelara s Labinštine, iz Istre i Slovenije te kupiti med na četiri štanda pčelara Peteani iz Vozilići, Cvetka Gortana iz Raše, Martinovića i Fajdetića.

- Ova godina je kao i prošla bila vrlo zahtjevna samo što je ova godina podbacila u svim segmentima, proljeće, ljeto i jesen. Ova godina je prestupna i u ovih 30 godina moga pčelarskog iskustva svaka prestupna godina je bila neki promašaj. Razlog ove godine je u klimatskim promjenama, ova godina je potpuno zakazala i meda ima puno manje.

Pokrivamo se s prošlom godinom a ja na štandu imam pet vrsta meda, pored kremastog meda razvio sam i novi proizvod pčelinji kruh a počeo sam radit i med s 10 posto diferiziranog voća i 90 posto meda koji je dobar za smothie, palačinke, sladoled, kolače itd. Imam trenutačno košnice na dvije lokacije, u Raši i Svetoj Marini sa 65 košnica od ukupno osamdesetak za proizvodnju matica i berge.

Idem na paše po Labinštini i u Gorski Kotar a prosječno proizveden od 30 do 40 kilograma po košnici. Ove godine je to bilo ispod deset kila po košnici, nadamo se da će iduća godina biti bolja, rekao nam je dugogodišnji pčelar iz Raše Cvetko Gortan.

Uz degustaciji i prodaju meda i pčelinjih proizvoda, gastro show, zabavni medni doručak i radionice za djecu nižih razreda i vrtića Josip Križ održao je predavanje "Pčelarenje faraonovom košnicom" a dr. sc. Gordana Hegić radionicu pod nazivom "Pčelinji proizvodi za zdravlje i njegu kože". Dipl. ing. David Fabian govorio je o svojim iskustvima u procesu proizvodnje satnih osnova hladnim valjanjem. Josip Križ promovirao je i knjigu "40. godina pčelarstva" a dr.sc. Gordana Hegić na kraju prvoga dana koji završava oko 14 sati imala je apiterapijsko savjetovalište. Drugi dan, u nedjelju, program se nastavlja u deset sati degustacijom i prodajom meda i pčelinjih proizvoda, gastro showom te zdravim mednim doručkom te radionicom za školsku djecu.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

U 11 sati zanimljivo predavanje "Dobrobiti raznih vrsta meda i pčelinjih proizvoda na naše zdravlje" održat će naša poznata nutricionistica, inače Labinjanka, dr.sc. Donatela Verbanac. O medu i novim trendovima govorit će ponovno dr. sc. Gordana Hegić a 9. labinski Dani meda završit će od 13,30 do 15 sati proglašenjem rezultata ocjenjivačkog suda i podjelom priznanja i nagrada najboljim ovogodišnjim proizvođačima meda.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter