UZ DAN PLANETE ZEMLJA

RUDAN, žminjska tvrtka uvijek korak ispred svoga vremena. Bave se uštedom vode u velikim sustavima i energetskom učinkovitošću

| Autor: Glas Istre
Sjedište tvrtke Rudan u Žminju (Foto Rudan)

Sjedište tvrtke Rudan u Žminju (Foto Rudan)


Idejom obilježavanja Dana planeta Zemlje, zapravo pokušavamo skrenuti pažnju na sve veću potrebu za očuvanjem našeg životnog prostora kojeg nemilosrdno eksploatiramo, često ne razmišljajući kako su neki procesi nepovratni i kako neke čovjekove odluke i postupci mogu štetno djelovati po okoliš koji nas okružuje. Jedan od načina kojim možemo doprinijeti očuvanju prostora u kojem obitavamo, a u konačnici i cijelog planeta je i optimalna upotreba energije, vode i ostalih energetskih resursa koji su nam neophodni za život, a čije korištenje vrlo često bude neodgovorno i neracionalno. Kada govorimo o uštedi vode kao resursa, o energetskoj učinkovitosti i racionalnoj upotrebi energije, svakako trebamo spomenuti tvrtku Rudan d.o.o. iz Žminja, koja već skoro 30 godina posluje na tržištu te je svojim angažmanom, tehnološkim rješenjima i konstantnim projektnim ulaganjima u svom djelokrugu, dala značajan doprinos i ostvarila iznimne rezultate u obliku mjerljive uštede vode i energije.

 

Osnovna djelatnost tvrtke je ušteda vode u velikim sustavima te energetska učinkovitost. Prvi su na tržištu počeli pružati usluge uštede vode po ESCO (Energy Service Company) modelu. Ulažući u svoje resurse, svoj financijski i intelektualni kapital te primjenjujući stečena znanja, ostvarivali su klijentu mjerljiv i brz rezultat – uštedu vode. Razvili su specifične alate za digitalno prikupljanje podataka u realnom vremenu, njihov prijenos i pohranu te kasnije obradu i interpretaciju, za što su zaslužni inženjerski timovi u području digitalnog razvoja (R&D). Taj osnovni dio analize je polazna točka za određivanje budućih aktivnosti u postizanju ušteda, ali i održavanja novog stanja nakon intervencije. Rezultat razvoja su specifična aplikativna „tailor-made“ rješenja pod brandom Aquacontrol i Energo Monitor, sada već značajno raširena i prepoznata na tržištu. Kako se povrat investicije i naplata usluge vrši iz postignute uštede, a Rudan d.o.o. preuzima i brigu oko održavanja infrastrukture za vrijeme trajanja ugovora, klijent nema nikakve dodatne troškove, već brigu o potrošnji vode može prepustiti inženjerskim i stručnim kadrovima tvrtke Rudan.

Prije samo 15-tak godina, kad je bilo sasvim uobičajeno odlaziti ručno očitavati brojila potrošača, iz Rudana su već nudili rješenje daljinskog prikupljanja, obrade i analize velikih količina podataka – bez obzira na udaljenost ili nepristupačnost brojila. Bili su tada korak ispred svog vremena, no princip rada je i danas isti. Mijenjaju se jedino tehnologije za prijenos podataka koje idu u smjeru 5 G mreže, odnosno rješenja koja koriste spadaju u kategoriju Internet of Things (IoT). Detektiranje propuštanja vode, intervencije, hard facility management, R&D odjel koji razvija i unaprjeđuje informatičke, digitalne alate i aplikacije za potrebe energetskog managementa, projektiranje energetskih   mjera, savjetovanje i pomoć pri donošenju najbolje odluke, pravilna primjena – sve to za svoje klijente rade u Rudanu gradeći s njima dugoročan partnerski odnos.

Prirodni put razvoja daljnjeg poslovanja vodio je prema cjelovitoj energetskoj obnovi, gdje su svoje iskustvo i stečena znanja usmjerili prvenstveno u postizanje ušteda energije, ali i vode, pretežito u zgradarstvu. Imajući na umu da je jedan od ključnih faktora cjelovite energetske obnove smanjenje CO2 otiska, kroz rad na takvim projektima poticali su primjenu OIE, najviše u obliku solarnih kolektora i dizalica topline.

Rezultat toga je 6 velikih projekata cjelovite energetske obnove po ESCO modelu, što je rezultiralo ukupnom godišnjom uštedom od 44.432.691,93 kWh, 14.27086 tona godišnje uštede emisija CO2, dok ukupna bruto površina energetski saniranih objekata iznosi 191.395,85 m2. Radi se pretežito o bolnicama koji su zapravo najveći potrošači energije zbog svoga režima rada, ali i o sportskim kompleksima, koji su zbog nekih drugih svojih tehničkih specifičnosti, isto tako značajni potrošači energije.

 Osim energetske uštede i uštede vode po ESCO modelu, žminjska tvrtka Rudan planira ulagati značajna sredstva u razvoj vlastitih polja solarnih elektrana, koje su prepoznate i određene kao jedan od ključnih i strateških ciljeva tvrtke u srednjoročnom razdoblju, te i tako doprinijeti očuvanju okoliša proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora te smanjenjem otiska CO2.

Ulaganjem u nove aktivnosti i širenjem spektra poslovanja stvaraju se ne samo nove vrijednosti, već tako tvrtka ostaje prepoznatljiva na tržištu kao lider u svom području. U doba energetske neizvjesnosti i sve dominantnije volatilnosti cijene energije, razmišljati i djelovati u pravcu samodostatnosti i dugoročnoj održivosti, od neprocjenjive je važnosti. Držati korak s vremenom i ulagati u obnovljive izvore energije od neprocjenjivog je značaja i donosi niz benefita i široj zajednici, pa je razumljivo da se u provođenje takvih projekata moraju uključiti i ostali bitni dionici, poput lokalnih samouprava i drugih, koji mogu i trebaju doprinijeti razvoju takvih projekata.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter