Obljetnica pripojenja Zone B

Udruga antifašista Bujštine: Sjećanje na Tita još je živo

| Autor: Zvonimir Guzić
(Snimio Zvonimir Guzić)

(Snimio Zvonimir Guzić)


Otvaranjem izložbe fotografija u organizaciji Udruge antifašista Bujštine i Grada Buja, a u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Buje, u foajeu bujske kino dvorane obilježena je 70. godišnjica posjeta Josipa Broza Tita Bujama.

Relativno dobro sačuvane stare crno-bijele fotografije svjedok su jednog vremena i povijesnog događaja koji je puno značio za ovo područje i kojeg se mnogi i danas rado prisjećaju.

Dolazak Tita velika čast

- Ovom izložbom i malom svečanošću nismo željeli samo obilježiti posjetu Josipa Broza Tita Bujama nego i 70. godišnjicu pripojenja Zone B, Slobodnog teritorija Trsta, matici zemlji. Taj događaj je bio izuzetno važan za naš kraj tako da smo ga na ovaj način željeli otrgnuti iz zaborava, rekla je Vesna Žmak predsjednica Udruge antifašista Bujštine.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Među mnogobrojnim gostima bili su i Vladimir Torbica, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije, gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin, gradonačelnik Novigrada Anteo Milos, Edi Andreašić bivši gradonačelnik Buja i nekadašnji predsjednik antifašista Bujštine, Drago Kraljević, bivši veleposlanik Republike Hrvatske u Italiji i autor knjiga čije teme su usko vezane za povijesni kontekst priređene svečanosti i vremena nakon Drugog svjetskog rata.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

- Josip Broz Tito bio je osoba koja je uspjela ujediniti sve narode bivše države i pobijediti u borbi protiv najvećeg zla u prošlom stoljeću, a to je bio fašistički pokret. Za grad Buje i cijelu Bujštinu bila je velika čast dolazak Tita, kao i razrješenje Tršćanskog pitanja pripajanjem Zone B, gdje smo i mi pripadali, Jugoslaviji, rekao je gradonačelnik Vižintin proglasivši izložbu otvorenom.

Sjećanja sudionika

Među prisutnim posjetiteljima bilo je svjedoka samog događaja od prije 70 godina koji su iznijeli svoja sjećanja i dojmove susreta s Titom. U to vrijeme svi su bili učenici kojih se dojmio sam događaj, kao i karizma kojom je zračio sam Maršal.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

U drugom dijelu svečanosti u kino dvorani POU Buje održana je prezentacija knjige »Trst ne damo! Jugoslavija i Tršćansko pitanje 1945.-1954.« autora Federica Tenca Montina. Mladi talijanski povjesničar knjigu je napisao na temelju obranjenog doktorata o Jugoslaviji i Tršćanskom pitanju i to na dva studija povijesti, onom u Zagrebu i Teramu u Italiji.

U predgovoru, njegov mentor Tvrtko Jakovina ocjenjuje knjigu sjajnim doktorskim radom koji govori o sukobljavanju Istoka i Zapada, raspravama o pravu naroda na samoopredjeljenje, razmišljanjima o ratnom plijenu, kao i o odnosu velikih i malih nacija. Tršćansko pitanje prikazano je kao dobar ogledni primjer kako se teritorijalni i politički sporovi često udaljavaju od realnog stanja na terenu te se koriste u širim sukobima i odmjeravanjima snaga, naročito među velikim silama.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Knjiga je neopterećena današnjim povijesnim revizionizmom kojem svjedočimo u Hrvatskoj. Federico Tenca Montini je iznad bilo kakvog politikantstva koje opterećuje istraživanje hrvatske povijesti i stavlja stvari u kontekst ondašnjih prilika te daje pitak prikaz novije povijesti koju baštinimo i dijelimo s drugim narodima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter