Rockwool
Prvi put u povijesti tvornice kamene vune Rockwool Adriatic u Pićnu svečanost dodjele stipendija kao i konferencija za novinare jučer nisu održani u tvornici, već online. U uvodnom dijelu virtualne svečanosti, direktor tvornice Aleks Fonović osvrnuo se na poslovnu 2020. godinu te istaknuo kako ova godina za tvrtku i cijelu grupaciju i nije tako loša kako je na početku izgledalo.
Kako je rekao, postigli su poslovne rezultate na razini prošle 2019. godine koja je inače bila rekordna godina. Izdvojio je i nekoliko ovogodišnjih investicija u tvornicu vrijednih ukupno 3,2 milijuna eura.
- Početak ove godine za nas je bio rekordan i izgledao je jako optimističan, ali je onda zbog pojave virusa u ožujku izvoz u Italiju gotovo prepolovljen, a u travnju gotovo da nismo imali isporuke za ovo naše tradicionalno najveće izvozno tržište. S obzirom da izvozimo u više od 15 zemalja uložili smo ogroman angažman kako bismo isplanirali proizvodnju, isporuke, a planovi su se mijenjali iz sata u sat. Veliki doprinos dali su i prijevoznici koji su pokazali veliku fleksibilnost i volju te nas i oni obavještavali o stanju u pojedinim državama i mogućim rizicima. Sukladno preporukama, uspostavili smo poseban režim prijema vozača i predaje papira nakon utovara što provodimo i dan danas. Vrlo striktno provodimo sve epidemiološke mjere tako da u našoj tvornici nismo imali zastoja zbog virusa među našim zaposlenicima, rekao je direktor Fonović te dodao da je ova godina, i što se tiče prodajnih rezultata, druga najbolja godina u Hrvatskoj, dok Srbija ima najbolje prodajne rezultate od svih zemalja u regiji. Unatoč čudnoj godini, tvrtka je nastavila otvarati i nova radna mjesta, a nakon što je primila pet novih zaposlenika, broji ih ukupno 174. Svi su dobili više od 10.000 kuna bonusa i nagrada tijekom ove godine.
- Ove godine smo u projekte lokalne zajednice uložili ukupno 320.000 kuna i mislimo da je to jako dobro jer su se brojne tvrtke zbog novonastalih okolnosti i krize usmjerile na svoje poslovanje i jako ograničile izdatke koji nisu direktno vezani uz njihovo poslovanje, što je i logično, a mi smo i dalje vodili brigu o ljudima iz našeg okruženja. Poduprli smo ukupno 35 projekata lokalne zajednice, a jedan od većih je obnova vrtića u Tupljaku, rekla je Anđelka Toto-Ormuž, voditeljica korporativnih poslova.
U drugom dijelu online svečanosti proglašeni su dobitnici 13. generacije stipendista: šest studenata i dva učenika. Svaki od šest studenata tijekom ove akademske godine dobit će stipendiju u ukupnom iznosu od 30.000 kuna, a dva učenika po 10.000 kuna. I ovoj generaciji stipendista je, osim financijske potpore, omogućeno i obavljanje plaćene dvomjesečne prakse ili u tvornici ili u zagrebačkom uredu te dobivaju i mogućnost zaposlenja po završetku školovanja. Uključujući ovogodišnju generaciju stipendirano je ukupno 111 izuzetnih mladih osoba.
Dobitnici ovogodišnji stipendija su: Davor Dundović koji je u Puli završio Gimnaziju, a ove godine je diplomirao na Imperial Collegeu u Londonu s prvom klasom iz Geofizike. Trenutno je na diplomskom studiju iz matematike na Sveučilištu u Oxfordu. Prepoznaje veliku ulogu matematike i računarstva u rješavanju svih velikih problema današnjice, od kojih su mu najvažniji oni vezani uz očuvanje prirode, medicinu i rehabilitaciju te općenito poboljšanje kvalitete života ljudi, na primjer uz pomoć robotike i inteligentnih sustava. Nakon diplomskog volio bi nastaviti s doktorskim studijem s fokusom na jednom od tih problema; Karlo Frankola živi u Kršanu i student je druge godine računarstva na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.
Prosjek na prvoj godini mu je 4,8. Taj smjer je odabrao jer su ga oduvijek zanimala računala te je nakon natjecateljskog iskustva iz informatike i matematike u srednjoj školi to bio logičan nastavak školovanja; Marin Budić, učenik 4. razreda Srednje Škole Zvane Črnje iz Rovinja, smjer Tehničar za računalstvo. Završni rad mu je "Mrežni zvučnik" zbog ljubavi prema glazbi i osjetljivosti na dobar zvuk; Naomi Valković, koja dolazi iz malog mjesta Krbune, u blizini rijeke Raše u Istri. Sveučilišna je prvostupnica, inženjerka strojarstva i trenutno studentica druge godine diplomskoga sveučilišnoga studija, modula Procesno i energetsko strojarstvo na Tehničkom fakultetu u Rijeci. Od malih nogu zanimale su ju matematika i fizika i upravo je to razlog zašto je upisala strojarstvo.; Noel Galant živi u Gračišću, a pohađa Gimnaziju i strukovnu školu Jurja Dobrile u Pazinu, treći razred smjera Tehničar za elektroniku.
Strast su mu prirodne znanosti među kojima se posebno ističe fizika, na koju se fokusira aktivno sudjelujući u znanstvenim radovima; Petra Černjeka dolazi iz Buzeta, studentica je druge godine diplomskog sveučilišnog studija Građevinskog fakulteta u Rijeci, smjer hidrotehnika; Patrik Matić dolazi iz Heki nedaleko Pazina, student je druge. godine diplomskog studija na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu; Toni Divjak student je prve godine diplomskog studija kemije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu (smjer Biokemija i organska kemija). Završio je preddiplomski studij Kemije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu s prosjekom ocjena 4,55. Dolazi iz Tinjana, a trenutno živi u Zagrebu gdje studira.