Budući da se do sada nikada nije odazvao na pozive vezane uz sastanke stranačkih tijela i očitovao o primljenim materijalima koji su mu poslani, teško možemo reći da naš saborski zastupnik provodi stranačku politiku, ističe vodstvo HSU-a * Ako žele, mogu me izbaciti. Ostat ću neovisan saborski zastupnik i podržavati vladajuću većinu jer sam s njima ostvario dobru suradnju koja će donijeti nova zakonska rješenja. Hoće li HSU imati koristi od toga da me izbaci, ne znam, kaže Hrelja
EPA
Iznenadni politički obračun u Hrvatskoj stranci umirovljenika čije je vodstvo na čelu s predsjednikom Veselkom Gabričevićem oštro kritiziralo svog saborskog zastupnika i nekadašnjeg predsjednika Silvana Hrelju označio je početak vruće političke jeseni. Na oštre riječi da Hrelja nanosi štetu svojim neusuglašenim stajalištima jer nastupa samostalno i bez dogovora sa stranačkim vodstvom, saborski zastupnik HSU-a, koji tu stranku šest mandata predstavlja na Markovu trgu, poručuje: "Ponosan sam na dvanaest i pol godina u kojima sam vodio stranku i na rezultate koje smo postigli. Ne namjeravam odustati od započetih projekata i promjene Zakona o mirovinskom osiguranju koje će Hrvatski sabor donijeti ove jeseni i koje će vrijediti od 1. siječnja 2023. godine, to je velik pomak za život velikog djela naših umirovljenika".
U vodstvu Hrvatske stranke umirovljenika za djelovanje Silvana Hrelje kažu: "Budući da se do sada nikada nije odazvao na pozive vezane uz sastanke stranačkih tijela i očitovao o primljenim materijalima koji su mu poslani, teško možemo reći da naš saborski zastupnik provodi stranačku politiku".
"Ako žele, mogu me izbaciti. Ostat ću neovisan saborski zastupnik i podržavati vladajuću većinu jer sam s njima ostvario dobru suradnju koja će donijeti nova zakonska rješenja. Hoće li HSU imati koristi od toga da me izbaci, ne znam. Prestat će biti parlamentarna stranka i više im se neće računati rejting u istraživanjima", kaže Hrelja.
"Ovo što radi sadašnje vodstvo nije jasno, ali nadam se kako će umirovljenici od mog posla imati koristi. Otvoreno govoreći, ja sam čovjek s 64 godine života i 46 godina radnog staža. Ovo mi je posljednji saborski mandat, zatim idem u mirovinu. Nije mi cilj više ništa osvajati. Želim napraviti ono što je težnja hrvatskih umirovljenika, da barem izgledaju isto kao i umirovljenici u većini zemalja EU-a. Ako me žele izbaciti iz stranke, ja se neću žaliti", objašnjava Silvano Hrelja.
Glasnogovornik HSU-a Žarko Delač kaže da rad Silvana Hrelje ne može narušiti poziciju stranke. "Rad stranke ne može nitko zasjeniti jer ona ne ovisi samo o jednom čovjeku pa bio on i saborski zastupnik. O tome rječito govore ankete i rezultati javnog mnijenja. No, rezultati bi zasigurno bili bolji da postoji kvalitetnija suradnja, a time i manje osobnih istupa. Time želimo naglasiti da se zalažemo za natjecanje programa, a ne osoba, politika a ne individualnih stajališta".
Na upit o suradnji u Hrvatskom saboru, u HSU tvrde da je "kao interesna stranka naš strateški cilj da uvijek budemo uz ili pri vlasti. Kako je trenutačno na vlasti HDZ naravno kako to podržavamo. Uz to, zastupnik Hrelja je ušao u Sabor u koaliciji sa SDP-om, a tek po dolasku predsjednika Gabričevića na čelno mjesto u stranci došlo je do promjena i zastupnik Hrelja je podržao vladajuću koaliciju".
"Radim i realiziram, na drugi način, dio našeg koalicijskog programa i SDP se nema što buniti. Svi su to obećali, a ja sam ubrzao taj potez za dvije godine, a ne da to postane još jedno predizborno obećanje. Kormilo HSU-a sada je u drugim rukama pa neka rade što hoće", kaže Hrelja i objašnjava: "Dio umirovljenika i stranke ne osuđuju to rješenje, nego ga priželjkuju. Oni koji su situirani i razmišljaju isključivo ideološki to će osuđivati, a oni koji su u potrebi šute i iščekuju. Nije svejedno dobiti od 250 do 1.400 kuna više, jer to nije usklađivanje nego stvarna povišica. Kao što je zajednička obiteljska mirovina novost".
Ipak, HSU-ovci ne namjeravaju Hrelji oduzeti stranačku iskaznicu. "Za sada imamo toliko drugih i ovog trenutka važnijih poslova i aktivnosti da se ne zamaramo sitnicama u koje možemo uvrstiti i pokretanje stegovnog postupka protiv našeg člana Silvana Hrelje. Radi se sam o tome da smo demokratska stranka i svatko ima slobodu mišljenja i izgovaranja, ali do trenutka dok stranka ne donese svoj zaključak koji svi trebamo poštivati", poručili su iz HSU-a kao zaključak ovog neobičnog skandala.
Postoji i zanimljiva kuloarska priča o razlozima razilaženja zastupnika Silvana Hrelje i vodstva stranke koju od 2020. vodi umirovljeni general HV-a i nekadašnji potpukovnik JNA Veselko Gabričević. Navodno, vrh stranke tražio je da se umirovljenicima koji su umirovljeni po posebnim propisima novim zakonom vrati deset posto mirovine koja im je smanjena još u doba mandata Jadranke Kosor, no to nije bio dio bio dogovora HSU-ovog zastupnika Hrelje i HDZ-a.
Također, kuloari tvrde i da bi se novo vodstvo HSU-a željelo približiti SDP-u uoči narednih izbora, pri čemu je nezgodno da njihov saborski zastupnik podržava HDZ-ovu većinu. Predsjednik SDP-a Peđa Grbin otvoreno, još od 2021. godine, proziva Hrelju kao "žetončića" HDZ-a, nakon što je on podržao HDZ, iako je izabran na koalicijskoj listi s SDP-om. Inače, prelazaka u druge stranke bilo je i ranije – u prethodnom sazivu je zastupnik Kažimir Varda prešao iz HSU u stranka Milana Bandića.