Povratak u Rovinj (Boris JURIČIĆ)
"Poznato je kako smo mi Istrijani miroljubivi ljudi, ali kada smo uvidjeli kako se zaista treba angažirati i boriti za pravu stvar, bili smo složni i organizirani", rekao je uoči 25. godišnjice Oluje Drago Pulić, zapovjednik 2. bojne 119. brigade Hrvatske vojske.
Do tada je, objašnjava Boris Juričić, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, 2. bojna bila angažirana u očuvanju postojećih bojnih linija, a ovo je bio prvi pravi borbeni zadatak u kojemu se išlo u direktan sukob.
"Pritom je vrlo važna bila dobra psihička pripremljenost vojske i velika disciplina koja je vladala od prvog trenutka", govori Juričić, tadašnji zapovjednik voda i dozapovjednik satnije.
Rovinjski su Fortunali, sudjelovanjem u Oluji, dali svoj obol u Domovinskom ratu, i to svojom hrabrošću i odanošću državi.
Pulić se prisjeća kako je od vremena osnivanja bataljuna, 1992. godine, pa sve do završetka operacije, 1995. godine, u isti bilo uključeno preko 2.200 vojnih obveznika. Od samog su formiranja, priča zapovjednik 2. bojne, oni prošli dobru i kvalitetnu vojnu izobrazbu. Stekli su, navodi, određena znanja koja su bila temelj njihova kasnijeg rada i pravilnog postupanja.
"Nismo vodili diktatorsku borbu, već borbu razmišljanja, pa i dogovaranja tamo gdje je to bilo potrebno. Bataljun na čijem sam bio na čelu bio je jedna uigrana formacija koja je u svakome trenu bila spremna kvalitetno i odgovorno se odnositi prema zadacima koji su nas na putu čekali", izjavio je zapovjednik rovinjskih Fortunala.
Iako je Oluja trebala biti završena 5. kolovoza, priča nam Pulić, ostalo je pitanje oslobađanja područja oko Osijeka, a rovinjski je bataljun bio spreman nastaviti sudjelovati u Domovinskom ratu.
"Na našu i opću sreću to nije bilo potrebno jer se navedeni problem riješio političkim putem i to 15 minuta prije našeg odlaska iz Like, tako da smo doma, u naš Rovinj, došli gotovo tri dana kasnije", govori zapovjednik ovog bataljuna te se prisjeća veličanstvenog dočeka kojega su im mještani pripremili.
Važno je napomenuti kako su rovinjski Fortunali bili među rijetkima koji nisu imali gubitaka, a Pulić smatra kako je tomu tako upravo zbog uspješnog shvaćanja samog zadatka, kao i pravilnog postupanja pri najtežim zadacima.
"Dali smo sve od sebe kako bi naše majke, očevi, bake i djedovi dobili svoje sinove i unuke natrag. Malo koja postrojba nije imala gubitaka, stoga sam zahvalan svojim dečkima", zaključuje Pulić. Spomenimo također kako je Grad Rovinj, uz općine Bale, Kanfanar i Žminj, logistički pomagao u ovoj operaciji.
"U svakome su trenu bili s nama. Zahvaljujući njima, naša je obitelj znala kako smo i gdje smo. To nam je ovu operaciju uistinu olakšalo psihički", navodi Drago Pulić.
Iz Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata nadaju se kako će sljedeće godine na Valdibori, uz već postojeći spomenik antifašističkim borcima, stajati i onaj rovinjskim Fortunalima.
"Spomenik bi trebao biti izgrađen u suradnji Grada Rovinja i Ministarstva hrvatskih branitelja, a kao simbol posvećen ne samo rovinjskim Fortunalima, već svim poginulima u Domovinskom ratu s teritorija Grada Rovinja. Bio bi to zajednički simbol kontinuiteta i borbe protiv fašizma u dva različita vremenska razdoblja", poručio je predsjednik Udruge, Boris Juričić. I ovogodišnje će se obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja održati na centralnom križu rovinjskog groblja "Laste", gdje će se položiti cvijeće i zapaliti svijeće.