BUJE

Prva europska daljinski upravljana radio-amaterska postaja za mlade: UDISANJE NOVOG ŽIVOTA STARIM ŽICAMA

Današnje radio-amaterske stanice mogu slati signale širom svijeta pomoću žičane antene koristeći istu količinu električne potrošnje kao i obična žarulja. Ta jednostavnost je često iskra koja potiče i privlači nove znatiželjnike u ovaj fascinantni hobi

| Autor: Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ
Nova uloga stare antene

Nova uloga stare antene


Antena u obliku dijamanta smještena je na vrhu brda iznad grada Buje. Korištena je za prijenos srednjovalnog signala Radio Zagreba slušateljima na istarskom poluotoku.

Dolaskom FM radija demontiran je 10KW (AM) odašiljač, a stara žičana antena je ostala. Nakon desetljeća mirovanja, ova četiri komada žice postavljenih na oko 37 metara visokog stupa sada nose signale sasvim druge vrste.

Uz pomoć OiV-a (vodećeg hrvatskog pružatelja usluga emitiranja i digitalnih mreža), RemoteHamRadio.com i brojnih lokalnih strastvenih radioamatera, prva Europska daljinski upravljana radio-amaterska postaja za mlade je puštena u rad.

Besplatno za radio-amatere

Ovo je nova "tehnička revolucija!" (game changer); radio-amaterska stanica, daljinski upravljana preko interneta, potpuno besplatno dostupna za licencirane mlade radio-amatere do 25 godina starosti. U svijetu brzih instant poruka preko Skype-a, WhatsApp-a i Instagram-a mnogi se pitaju postoji li potreba za radio-amaterizmom. Isto pitanje može se postaviti i sve većem broju planinara i jedriličara koji uživaju u svom hobiju "postarom" (uz poneki tehnološki novitet), unatoč dolasku terenskih vozila i motornih brodova. Današnje radio-amaterske stanice mogu slati signale širom svijeta pomoću žičane antene koristeći istu količinu električne potrošnje kao i obična žarulja. Ta jednostavnost je često iskra koja potiče i privlači nove znatiželjnike u ovaj fascinantni hobi.

Prednost daljinski dostupne radio-amaterske postaje zahvaljujući tehnologiji Oblak (Cloud) koju je razvio „RemoteHamRadio“ je da joj bilo koji licencirani operator radio-amater može pristupiti bilo kada (24x7). U vremenu u kojem gradovi rastu, a vrtovi postaju sve manji, ovaj pristup „time-share“ (podjele vremena korištenja) je najodgovorniji i najodrživiji odgovor za pružanje stvarnog iskustva i užitka brojnim radio-amaterskim entuzijastima, bez obzira na fizičku udaljenost od postaje. Tehnologija u Oblak-u (Cloud) preko „RemoteHamRadio“ omogućuje pristup s bilo kojeg uređaja s preglednikom. Studenti izvan kuće mogu i dalje uživati u hobiju iz studentskog doma, vlaka ili autobusne stanice!

Prijavite se i - krenite u eter!

Povratne informacije stižu i s druge strane Atlantika od šesnaestogodišnjeg Brennan (pozivne oznake K6BFL).

- Nova radio-amaterska postaja za mlade pruža mi potpuno drugačiji pogled na radio-amaterizam. Nevjerojatno je moći raditi iz Europe, a sjediti u Sjedinjenim Američkim Državama. Uspio sam kontaktirati ljude širom svijeta s kojima inače nikada ne bih mogao razgovarati. Stvarno mi je otvorila oči za drugu vrstu radio-amaterizma. Moja kućna radijska postaja radi prema SAD-u i prema zapadu, međutim bilo je problema razgovarati s bilo kime u Europi ili Aziji. S novom radijskom postajom u Hrvatskoj mogu razgovarati s mnogim svojim stranim prijateljima (s pristojnom jačinom signala) i mogu prikupiti i odraditi mnogo novih zemalja koje iz mog doma u Koloradu ne bi bilo moguće. Hvala vam!, kaže Brennan.

Karlo, star 16 godina (pozivne oznake 9A3RKS), kada su ga pitali za prve dojmove, piše: "Hvala vam! Želio bih pohvaliti vaš zajednički rad na stavljanju postaje 'Online' preko mreže. To je prekrasna prilika za razvoj radio-amaterizma među mladima u Hrvatskoj! Čast mi je biti dijelom ovakvog projekta. Ideju ću prenijeti na druge mlade radio-amatere koji nam se žele pridružiti."

Svi zainteresirani mladi mogu ispuniti jednostavnu prijavu https://www.remotehamradio.com/youth/i krenuti u eter. Oni koji nemaju licencu, mogu jednostavno potražiti u Googleu „Kako postati radio-amater –operator“. Američke licence također su dostupne svima koji imaju poštansku adresu (ne prebivalište) u SAD-u, a ispiti se svakodnevno izvode na mreži.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter