BUZET

PREDSTAVLJENA PUBLIKACIJA O SOCIOLOŠKIM ISTRAŽIVANJIMA: O kulturnim potrebama i kulturnom kapitalu mladih u Istri

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
(Snimila: Gordana Čalić Šverko)

(Snimila: Gordana Čalić Šverko)


Mladi u Istri uglavnom su nezadovoljni kulturnim i zabavnim sadržajima u svome mjestu, kao i perspektivama zaposlenja i nastavka obrazovanja. Više su zainteresirani za konvencionalne i komercijalne kulturne sadržaje, kino, sportska događanja, koncerte, nego za sadržaje institucionalne i nezavisne kulture. Navedeno je to u zaključnim razmatranjima prilikom predstavljanja publikacije "Kulturne potrebe i kulturni kapital mladih i šire populacije u Istri: izvještaj o rezultatima sociološkog istraživanja" kojega su u sklopu projekta Mi plus proveli doc. dr. sc. Krešimir Krolo i doc. dr. sc. Željka Tonković.

Obrasci kulturnih potreba

Istraživanje su organizirali Udruga Metamedij i Istarska kulturna agencija IKA-ACI u sklopu projekta Mi plus, sufinanciranog sredstvima Europskog socijalnog fonda, a cilj je bio utvrditi obrasce kulturnih potreba i kulturne potrošnje mladih i prigodne populacije odraslih na istarskom području. Publikacija o rezultatima sociološkog istraživanja predstavljena je ovog tjedna u vijećnici Narodnog doma u Buzetu.

Glazbeni ukus mladih Istrijana skoro je istovjetan vršnjacima u Dalmaciji, uz razliku manjih sklonosti tradicionalnim i domoljubnim izvođačima. Domaću glazbu ne diferenciraju žanrovski i prema zemlji, već prema prepoznatljivosti jezika. Preferiraju radionice i sadržaje u organizaciji scene koje su pasivnog karaktera, manje kreativne i aktivne. Internet i digitalne tehnologije koriste uglavnom u zabavne svrhe i radi komunikacije s vršnjacima. O rezultatima istraživanja na predstavljanju publikacije u Buzetu govorio je doc. dr. sc. Krešimir Krolo.

Istarskoj županiji, poručio je pročelnik županijskog odjela za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica, ovo je istraživanje iznimno dragocjeno jer će se prvi puta nakon duljeg vremena, jedan plan, strategiju, donositi na osnovi nekakvog istraživanja, a ne dojmova.

- Drago mi je što smo identificirali gdje su problemi, od konzumerizma preko toga da mladi nisu zainteresirani za sudjelovanje u nekakvoj produkciji, do razlike između velikih i malih sredina. Prvi korak kojeg smo u Istarskoj županiji napravili već ove godine je otvaranje programske linije Kultura za mlade, a kako ćemo istovremeno krenuti s pisanjem nove istarske kulturne strategije za razdoblje od 2021. do 2027. godine, vjerujem da će se i tamo naći mogućnost da jedna takva linija usmjerena prvenstveno prema mladima nađe i odgovarajuća financijska sredstva, poručio je Torbica.

- Prije petnaestak dana konstituiran je novi saziv buzetskog Savjeta mladih i dogovoreno je da se kreće u izradu lokalnog programa za mlade Grada Buzeta za naredno razdoblje, a prošlog tjedna Buzet se uspješno prijavio i prošao prvi krug certificiranja Buzeta kao grada mladih, sada predstoji drugi krug. Radimo s mladima puno, želja nam je to još i intenzivirati i vjerujem da će rezultati ovog istraživanja biti odlične smjernice za daljnji rad, poručila je uvodno dogradonačelnica Buzeta Ana Pernić.

Na predstavljanju su govorili Aleksandra Vinkerlić iz Istarske kulturne agencije, Marino Jurcan iz Udruge Metamedij, Maja Ivančić iz buzetskog Savjeta mladih te umjetnica i studentica arhitekture iz Pule Gaia Radić, koja se nadovezala na istraživanje sa svojim opservacijama vezanim uz kulturne navike i potrebe mladih. Predstavljanje je moderirala Marijeta Bradić iz Udruge Metamedij.

Sociološkim istraživanjem se, radi preciznijeg kreiranja projektnih programa i sadržaja u nezavisnoj kulturi, željelo ispitati kakve bi sadržaje mladi voljeli posjećivati u organizaciji udruga u lokalnoj zajednici. Kreiran je anketni upitnik koji je sadržavao nekoliko specifičnih skala i dimenzija nužnih za precizno mapiranje kulturne potrošnje, kulturnog kapitala i preferencija. Prikupljanje podataka odvijalo se tijekom zime i proljeća prošle godine, a anketni upitnik je bio distribuiran srednjim školama iz Istarske županije te, kako bi se zahvatila šira populacija odraslih, putem lokalnih medija i društvenih mreža. U konačnici, ispunilo ga je 644 ispitanika.

Nezavisne projekcije

Ispitanici najčešće posjećuju prostore gradske ili mjesne knjižnice, Cinestar kino, nezavisne filmske projekcije i kinoteku, različita sportska događanja i kazališne predstave, dok se na začelju nalaze koncerti istarske tradicijske i etno glazbe, događanja u sklopu pučkog učilišta, košarkaške utakmice te nastupi klapa, tamburaša i sevdah glazbenika.

Uspoređujući zadovoljstvo kulturnom ponudom i sadržajima s obzirom na mjesto stanovanja, vidljivo je kako ispitanici iz Pule i okolice u prosjeku pokazuju više zadovoljstva u odnosu na ispitanike u unutrašnjosti Istre, iz Pazina, Buzeta i Labina. Razloge tome treba tražiti prvenstveno u činjenici kako je riječ o najvećem gradu u Istri i središtu različitih institucija i organizacija u kulturi te je onda po pitanju raspoložive infrastrukture i resursa u boljem položaju u odnosu na unutrašnjost Istarske županije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter