PRVI IZGRAĐENI ISLAMSKI CENTAR U ISTRI

Povijesni dan za Umag - 28. travnja otvorenje Islamskog kulturnog centra


Za mjesec i pol dana, 28. travnja, u Umagu će biti otvoren prvi Islamski kulturni centar koji je izgrađen u Istri. Islamski centar postoji i u Puli, gdje djeluje u prenamijenjenoj staroj zgradi.

Tim povodom u posjetu gradu Umagu i tamošnjoj Islamskoj zajednici bio je zagrebački muftija i predsjednik Islamske zajednice u Hrvatskoj dr. Aziz ef. Hasanović. U pratnji glavnog imama Elvedina ef. Posavljaka iz Umaga i predsjednika IO-a MIZ Umag Omera Horozovića, u prostorima Grada Umaga obavljen je razgovor s gradonačelnikom Vilijem Bassaneseom.

Sastanak je protekao u prijateljskom ozračju, kako navode u priopćenju Grada, a većim se dijelom razgovaralo o multikulturalnosti i brojnim vrijednostima, kulturi i običajima. Kako je konstatirano, rad i trud na zajedničkim vrijednostima koje osnažuju suživot u lokalnim zajednicama uvijek se isplati.

Svečano otvorenje

Na susretu se razgovaralo o svečanom otvorenju IKC-a u Umagu koje je predviđeno za 28. travnja. Planovi i pripreme za to otvorenje su u tijeku, a glavni imam Elvedin ef. Posavljak istaknuo je da je riječ o iznimnom događaju u povijesti Umaga.

Kamen temeljac za Islamski centar postavljen je prije četiri godine, 15. ožujka 2014., na lokaciji naselja Vrh, 400 metara od mora, iza trgovačkog centra Kaufland.

"Bošnjaci su na ovaj trenutak čekali punih 13 godina i zahvaljujući novoj političkoj strukturi koja je na vlasti u Umagu i novim vremenima, uspjeli smo u svom naumu. Od sada ćemo na odgovarajući način izražavati svoje vjerske osjećaje i nama Bošnjacima postat će mnogo bolje i ljepše živjeti u ovom lijepom gradu", rekao je tada glavni imam Elvedin ef. Posavljak.

Izgradnju su financirali Mešihat islamske zajednice u Hrvatskoj iz Zagreba, dijaspora i vjernici donacijama. Vrijednost investicije procjenjuje se na milijun eura. Izuzev sale za obavljanje vjerskih obreda, IKC raspolaže dvoranom za sastanke, učionicama za djecu, bibliotekom i sličnim kulturnim sadržajima, te stanom za imama.

Nakon susreta, Muftija je posjetio Islamski kulturni centar Umag te izrazio svoje zadovoljstvo, kazavši kako je centar, u estetskom i praktičnom smislu, ono što treba islamskoj zajednici, muslimanima, a u konačnici i svim građanima na području Umaga i okolice.

Inače, u gradu Umagu živi oko 1000 muslimana, od čega je najviše Bošnjaka iz BiH, Srbije i Crne Gore te sa Kosova i Makedonije, koji su uglavnom migrirali u Umag zbog ekonomskih razloga. (Sanja BOSNIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter