Gledajući ovu godinu, potrošnja bi mogla biti za 10 posto manja nego rekordne 2019. godine. Razlog tome leži u činjenici da je uslijed pandemije praktički sve bilo zatvoreno do 15. lipnja te da su travanj i svibanj bili izrazito kišoviti
Sustav Butoniga (Arhiva)
Stabilna vodoopskrba tijekom ljetnih mjeseci kada je potrošnja vode u Istri u prosjeku četiri puta veća nego u zimskim mjesecima, obilježje je i ove turističke sezone, kažu u Istarskom vodovodu Buzet koji vodom snabdijeva veći dio Istre, a vodu distribuira i Vodovodu Pula te Rižanskom vodovodu Kopar.
Izdašnost izvora Sveti Ivan trenutno iznosi 161 litru vode u sekundi, Gradola 1.785 litara vode u sekundi, a nivo akumulacije Butoniga je na koti od 38,30 metara nad morem što sve garantira neometanu vodoopskrbu i u nastavku turističke sezone pa i u kontekstu najava da bi i tijekom rujna u Istri mogao boraviti veći broj gostiju.
- Izvor Sveti Ivan ima smanjenu izdašnost u odnosu na potrebe te se razlika nadoknađuje iz akumulacije Butoniga upuštanjem pročišćene vode u vodospremu Sv. Stjepan. Bez obzira na broj gostiju u rujnu, garantiramo neometanu vodoopskrbu i u nastavku turističke sezone. Naime, u zadnjih nekoliko godina učinjeni su značajni iskoraci u povezivanje izvorišta i akumulacije Butoniga što nam omogućava preusmjeravanje vode iz jednog sustava u drugi čime osiguravamo stabilnost vodoopskrbe cjelokupnog područja, kaže direktor Istarskog vodovoda Buzet Mladen Nežić.
I ove je godine, kao i prethodnih, potrošnja vode u srpnju i kolovozu četiri puta veća nego u zimskim mjesecima. Najveći odnos potrošnje ljeto - zima, u omjeru od 7 naprama 1 u jednom danu, ostvaren je na području Grada Poreča. Ljetni maksimum ove je godine ostvaren 15. kolovoza i iznosio je 1.451 litara vode u sekundi.
Najveći pojedinačni ljetni potrošač je Autokamp Polari koji je u lipnju i srpnju preuzeo 47.770 kubika vode dok je Plava Laguna, kada se govorio o zbroju svih vodomjera u vlasništvu Plave lagune, najveća s potrošnjom od 350.416 kubika.