Sudionici vatrogasne vježbe na Brijunima
Na Brijunima je još 20. svibnja izvedena vatrogasna vježba u kojoj su zajedničkim snagama sudjelovali Javna ustanova Nacionalni park Brijuni, pripadnici Počasno-zaštitne bojne MORH-a, djelatnici Državnih nekretnina te, kao gosti-promatrači, predstavnici MUP-a.
Sudionici vježbe bili su i dežurni vatrogasci Službe nadzora i zaštite Javne ustanove Nacionalni park Brijuni s četiri profesionalna vatrogasca i tri vatrogasna operativno-interventna vozila te Dobrovoljno vatrogasno društvo Općine Fažana s priručnom desantnom opremom, kao ispomoć od Javne vatrogasne postaje Pula.
Metodsko-pokaznom vježbom izvedena je simulacija požara na Bijeloj vili u vrijeme kada je štićena osoba u rezidenciji, a osim evakuacije štićene osobe i gostiju, organizirana je simulacija evakuacije umjetnina i vrijednih predmeta iz požarom ugrožene zone. Protupožarna vježba održava se jednom godišnje sukladno programu aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara te daje uvid u spremnost svih subjekata u izvanrednim situacijama.
Vatrogasna vježba odvijala se u izdvojenom dijelu Nacionalnog parka Brijuni kojim upravljaju Državne nekretnine te na području zatvorenog prostora garaže i otvorenog područja šumskog raslinja u rezidencijalnoj zoni Bijele vile na Velikom Brijunu. Cilj vježbe bio je prikaz usklađenosti djelovanja ljudstva i tehnike po dojavi o nastanku požara, spašavanju imovine i gašenju požara te komunikacija između svih sudionika vježbe.
Nacionalni parkovi u priobalju i na otocima površine do 800 hektara moraju imati vatrogasno dežurstvo s dva profesionalna vatrogasca u smjeni ili jednog profesionalnog vatrogasca i tri djelatnika službeno osposobljena za dobrovoljnog vatrogasca te najmanje jednog djelatnika za obavljanje preventivnih poslova zaštite od požara. Javna ustanova Nacionalni park Brijuni, prema Zakonu o zaštiti od požara, ima organizirano vatrogasno dežurstvo od osam profesionalnih vatrogasaca, a deset čuvara prirode stručno je osposobljeno za dobrovoljnog vatrogasca. Na taj način čuvari prirode s vatrogascima čine smjenu koja danonoćno djeluje na preventivnim i operativnim poslovima zaštite od požara.
Nadalje, uspostavljena je suradnja s vatrogasnom postrojbom grada Pule, dobrovoljnim vatrogasnim društvima Vodnjana, Fažane i Peroja te pripadnicima vojske stacioniranima na Velikom Brijunu. Prema Programu aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara u Hrvatskoj, a na zahtjev JU NP Brijuni, tijekom ljetne sezone i povećane opasnosti od nastanka požara, na Brijunima boravi dislocirana postrojba s kontinenta, šest profesionalnih vatrogasaca i dva šumska vatrogasna vozila.