ROČ: DRUGO IZDANJE VODIČA, DNEVNIKA I ZEMLJOVIDA

OD MORA DO MORA PO ZELENOJ ISTRI, planinarska poveznica zapadne i istočne obale

Pogled s Brajkove stijene - Korita (Arhiva)

Pogled s Brajkove stijene - Korita (Arhiva)


Istarski planinarski put, uz Vojak, najčešće je odredište i prepoznatljivi znak istarskog planinarstva, a briga za njegovu promociju i održavanje postala je okosnica planinarskog zajedništva u Istri, poručio je Vladimir Rojnić

"Istarski planinarski put", vodič i dnevnik te zemljovid, drugo izmijenjeno izdanje, veliki je projekt Istarskog planinarskog saveza kojim želimo podići kvalitetu i sigurnost planinarenja i rekreativnog kretanja na istarskom području. Poručio je to na prezentaciji ovih značajnih planinarskih publikacija održanoj u prepunom ročkom Domu kulture Goran Šepić predsjednik IPS-a, regionalnog sportskog saveza koji obuhvaća osam članica, planinarskih društava iz Istre i tri pridružene članice, preko 1.600 planinara svih dobnih skupina.

Najljepši planinski predjeli

Istarski planinarski put planinarska je obilaznica linijskog oblika, koja se proteže kroz hrvatsku Istru. Povezuje zapadnu i istočnu obalu Istre, preko njezinih najljepših planinskih predjela. Njegov osnivač i upravljač je Istarski planinarski savez, a održavaju ga planinarska društva iz Istre. Dužine je oko 160 kilometara i može se prohodati za osam dana ili u petnaest do dvadeset jednodnevnih pohoda.

Vodič i dnevnik tiskan je na četiri jezika, hrvatskom, talijanskom, njemačkom i engleskom, formata je B6, ima 221 stranicu i 63 fotografije u boji. Obuhvaća osnovne podatke, pravila obilaska, osnovne savjete, važne telefonske brojeve i kontakte, te podatke i GPX tragove planinarskih putova. Slijedi opis trase IPP-a koji se sastoji od četiri dionice, planinarske cjeline: Crveni Vrh-pl.k. Žbevnica, pl.k. Žbevnica-Vojak, Vojak-Sisol i Sisol-Crna punta. U opisima dijelova trase, osim dužine i vremena hoda, pridodani su podaci o ukupnom kumulativnom usponu i spustu, te koordinate KT-a, što je novina u odnosu na prvo izdanje. Iza opisa trase nalaze se preporuke za obilazak u više kraćih pohoda i preporuke za obilazak u jednom neprekinutom pohodu. Iza zadnje jezične cjeline prostor je za pečate/žigove, ovjeru dnevnika i za bilješke.

Zemljovid IPP-a u mjerilu 1:50.000

Urednik drugog izdanja vodiča i dnevnika je Goran Šepić, autor teksta Vladimir Rojnić, recenziju potpisuje Milivoje Topić, a grafičku pripremu "Studio Sonda" Vižinada. Zemljovid IPP-a je u mjerilu 1:50.000, sastoji od dva lista formata B3 s obostranim tiskom, složenih u format B6. Vodič i dnevnik te zemljovid prilagođeni su novim modernim tehnologijama. Da ovo drugo izdanje ugleda svjetlo dana omogućile su brojne ustanove, tvrtke i pojedinci, markacisti i planinari koji su osmislili i godinama dragovoljno održavaju trasu IPP-a.

- Cijela sjeverna Istra pa tako i Grad Buzet jedan od svojih potencijala za razvoj turizma, ali i drugih aktivnosti, vidi i u rekreaciji, sportovima i ostalim sadržajima u prirodi, rekao je gradonačelnik Buzeta Siniša Žulić te izrazio zadovoljstvo tiskanjem vodiča koji će ne samo planinarima već i drugim putnicima namjernicima itekako dobro doći. Zadovoljstvo izdavanjem ove publikacije koja se sastoji se od četiri sadržajno jednaka teksta na četiri jezika, izrazila je i pročelnica županijskog odjela za turizam Nada Prodan Mraković jer će time jedan fantastičan planinarski put približiti i inozemnim gostima.

- Istra se dugo vremena promovirala kao destinacija sunca i mora, a zadnjih petnaestak godina cilj je proširiti i razvijati selektivne oblike turizma. Jedan od njih je i aktivni turizam i aktivnosti u prirodi, a među njima je i planinarenje. To je segment koji nikad neće biti masovan, ali to nije cilj, već je cilj proširiti ponudu i omogućiti onima koji ne poznaju taj dio Istre da ga upoznaju, a ona je u tom dijelu jako lijepa, izvorna, autentična, srdačna, istaknula je Prodan Mraković te poručila da je zajednički cilj podignuti razinu kvalitete turističkog proizvoda u Istri.

Cijelu trasu prošlo je 2.146 planinara

Govoreći o počecima ove planinarske trase, Vladimir Rojnić naglasio je da je 1. svibnja 1976. godine PD "Željezničar" Zagreb svečano otvorio planinarsku obilaznicu Istarski planinarski put "Labinska republika", linijsku obilaznica od Slavnika do Vojaka, od oko 60 kilometara dužine koja se mogla prohodati za 20 sati ili 2-3 dana. Inicijator, autor i glavni organizator bio je Josip Sakoman. Uz pomoć planinara iz mnogih društava, a posebice iz PD/HPD "Željezničar" Zagreb i HPD "Klikun" Pleternica, vodio je o svemu brigu dva desetljeća. Održavanju te planinarske obilaznice kasnije su se pridružila novoosnovana istarska planinarska društva "Pazinka", "Glas Istre" i "Orljak".

Zbog novih okolnosti, državne granice, smjene generacija, Istarski planinarski put "Labinska republika", zatvoren je 7. lipnja 1998. godine. U njegove 22 godine prodano je oko pet tisuća dnevnika, a cijelu trasu prošlo je 2.146 planinara. Dnevnik IPP-a je preveden na talijanski i tiskan u izdanju "Tamari Edizioni" iz Padove. Posebni značaj toga izdanja je u pridodanoj prvoj cjelovitoj planinarskoj karti Ćićarije 1:75.000, autora Ettorea Tomasia iz Trsta.

Osnutkom Istarskog planinarskog saveza 2001. godine na čelu s Milivojem Topićem, ustrajno se radi na osnivanju novog Istarskog planinarskog puta, koji je nakon uređenja trase svečano otvoren u travnju 2006. godine u Bujama, uz promociju pripadnog vodiča i dnevnika. Do danas je u cijelosti rasprodano prvo izdanje od 2.000 komada vodiča i dnevnika IPP-a. Za obilazak svih kontrolnih točaka dodijeljeno je 179 znački, te 15 dodatnih zlatnih znački i priznanja za obilazak jednom neprekinutom pohodu. IPP-om upravlja IPS, a održavaju ga istarska planinarska društva "Planik" iz Umaga, "Glas Istre" i "Elektroistra" iz Pule, "Pazinka" iz Pazina, "Opatija" iz Opatije "Knezgrad" iz Lovrana, "Ćićarija" iz Buja i "Skitaci" iz Labina. Procjenjuje se da godišnje na vršni greben dolazi oko deset tisuća posjetitelja što organizirano, što pojedinačno. U prigodi proslave 140 godina planinarstva u Istri, u studenom 2016. godine u Pazinu je održana promocija zemljovida IPP-a 1:50.000, autora Goran Šepića a to prvo izdanje od 300 primjeraka također je u potpunosti je rasprodano.

- Danas je novi Istarski planinarski put uz Vojak najčešće odredište i prepoznatljivi znak istarskog planinarstva, a briga za njegovu promociju i održavanje, postala je okosnica planinarskog zajedništva u Istri, poručio je Vladimir Rojnić.

Od Crvenog Vrha preko Ćićarije do Crne punte

Novi Istarski planinarski put vrlo je atraktivan, ima oko 160 kilometara dužine, oko 7.000 metara uspona i spustova i tridesetak kontrolnih točaka. Može se prohodati za oko 60 sati ili 8 dana. Građen je uz geslo "Od mora do mora po zelenoj Istri", te povezuje zapadnu i istočnu obalu Istre. Počinje u naselju Crveni Vrh na području Grada Umaga, prolazi kroz Bujštinu, Ćićariju, zaštićeno područje PP "Učka" i Labinštinu, te završava na rtu Crna punta u Općini Raša. (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter