(Milivoj MIJOŠEK)
Na naša pitanja nekima od vlasnika poslovnih prostora koliko im se točno plaća za bankomat, odgovorili su da je riječ o poslovnoj tajni, a neslužbeno se može čuti da se cijene kreću i do 12.000 kuna mjesečno. No to se ipak čini previše, premda se od rentanja komada zida doista može jako dobro zaraditi. Primjerice, u Umagu na Novoj obali bankomat se plaća 60.000 kuna godišnje, a slične cijene su u Puli, Rovinju…
Jadranska obala je ovog ljeta krcata bankomatima više nego ikad prije, pa tako i Istra. U Puli primjerice, samo od Foruma do Portarate nabrojali smo ih čak devet, plus dvije mjenjačnice s bankomatima. Bankomati su postavljeni skoro u svakom drugom izlogu, nagrđujući izgled starogradske jezgre. Time Pula zapravo ne odudara od ostalih turističkih središta duž Jadrana u kojima su, očito je, bankomati najnovija ovogodišnja furka.
U poslovnim prostorima u kojima su postavljeni nailazimo na zid šutnje - djelatnicima nije dopušteno govoriti o najnovijim akvizicijama svojih gazda. No, jedno je sigurno - da im se ne isplati, ne bi ih postavili, kažu nam.
Jedna od djelatnica ipak je nešto razgovorljivija. Sama priznaje da su se bankomati proširili gradom poput munje i nije joj jasno čemu dva-tri bankomata svakih 20-ak metara. Pitamo je ima li prometa, koriste li ih turisti, na što odgovara da ih koriste, ali ne u tolikoj mjeri da ih treba biti baš toliko. Turisti, kaže, dižu novac jer se mnoge stvari u gradu ne mogu kupiti karticama, a isplativije im je podignuti keš direktno s računa nego mijenjati eure u mjenjačnicama.
Nisu bankomati uzurpirali samo Ulicu Sergijevaca. Ružno izgledaju i u Istarskoj ulici, koja vodi prema Areni. Ovdje ih je, samo oko Arene, šest, uz dvije mjenjačnice u sklopu kojih su - ponovo bankomati!