Snimio Milivoj Mijošek
Od 1. rujna ove godine obrt se može osnovati besplatno. Naime, izmjenama Tarife upravnih pristojbi, ukinuta je pristojba za registraciju obrta, kao i pristojbe za upis u registar povlastica i za izdavanje povlastice, za upis promjena u Obrtni registar kao i za ovjerenu presliku rješenja o upisima promjena u Obrtnom registru.
S druge strane, zadržane su pristojbe za izdavanje rješenja o priznavanju inozemne stručne kvalifikacije o stečenom majstorskom zvanju u iznosu od 300 kuna, kao i za izdavanje rješenja o priznavanju pojedinih dijelova inozemne stručne kvalifikacije o stečenom majstorskom zvanju u iznosu od 150 kuna.
Postupak otvaranja obrta pokreće se pisanim zahtjevom ispostavi županijskog ureda za gospodarstvo, na čijem će području biti sjedište obrta. Svi potrebni obrasci za registraciju obrta dostupni su u ispostavama ureda za gospodarstvo i besplatni su. Registracija se može obaviti i putem interneta, korištenjem usluge e-Obrt, koja je sastavni dio sustava e-Građani, te omogućuje brže i jednostavnije postupke bez potrebe osobnog odlaska u ured državne uprave.
Andi Vitasović, predsjednik Udruženja obrtnika Pule, najvećeg u Istri, u kojem je 2.750 obrta, podržava ove izmjene.
- U svakom slučaju, olakšat će stvari. Ide se u tom pravcu. Mi smo za olakšavanje stvari. Ove godine bilježimo blagi rast obrta, zahvaljujući što popuštanju epidemioloških mjera, ali i činjenici da su mnogi uljanikovci nakon što se brodogradilište rasformiralo, osnovali uspješne obrte. Ima među njima informatičara, cjevara, keramičara, kaže Vitasović.
Udruženje obrtnika Pule najjače je od sedam regionalnih organizacija udruženih u Obrtničku komoru Istarske županije (OKIŽ). Ondje također podržavaju ukidanje pristojbi, iako smatraju da ni dosadašnja pristojba od 170 kuna nije bila prepreka otvaranju obrta niti će značajnije utjecati na veći broj novootvorenih obrta.
Eros Sorić, tajnik OKIŽ-a, kaže da je broj obrta u Istri u stalnom porastu od 2017. godine, a s 31. kolovozom bilo ih je 8.362. Koncem 2020. godine bilo je 8.063 aktivnih obrta. Još je lani bio vidljiv lagan, ali stalan porast broja obrta, pandemiji usprkos. Fluktuacija broja obrta je velika: prošle ih je godine otvoreno 653, a ugašeno 596. Od navedenog broja, 11,4 posto obrta radi sezonski, a 88,6 posto cijele godine.
Sorić kaže da je i dalje vidljiv polagan trend smanjenja broja sezonskih obrta. Iako se nastavlja trend porasta broja žena - vlasnica obrta, one su još uvijek u manjini: posjeduju 32 posto obrta, a muškarci 68 posto. Najviše vlasnika obrta je u dobnoj skupini od 35 do 44 godine. Lani je u Istri bilo najviše uslužnih obrta (39 posto), trgovačkih (17 posto) i turističkih (13 posto), dok je udio proizvodnih obrta bio svega 10 posto.
Broj zaposlenih u obrtništvu u Istarskoj županiji lani je bio 13.565, među kojima 6.239 obrtnika i 7.326 zaposlenika. Iz OKIŽ-a napominju da se broj obrtnika odnosi isključivo na one kojima je obrt jedina djelatnost.