SVETI LOVREČ

Obilježena 74. obljetnica pogibije Joakima Rakovca: KI IMA MITRE - NAPRID!

Arduino Matošević podsjetio je na životni i ratni put Joakima Rakovca (Davor ŠIŠOVIĆ)

Arduino Matošević podsjetio je na životni i ratni put Joakima Rakovca (Davor ŠIŠOVIĆ)


Joakim Rakovac se nije borio za Hrvatsku u kojoj je radnik pokraden, u kojoj caruje korupcija, i koju svaki dan napušta nekoliko autobusa mladih i školovanih ljudi, poručuju antifašistički borci sa skupa u Sv. Lovreču

"Je li se Joakim Rakovac u Drugom svjetskom ratu, a i mi u Domovinskom, borio za ovakvu Hrvatsku? Za Hrvatsku u kojoj je radnik pokraden, u kojoj caruje korupcija, Hrvatsku koju svaki dan napušta nekoliko autobusa mladih i školovanih ljudi? Ja mislim da nije, kao ča nismo ni mi koji smo Joakimovu Hrvatsku sačuvali u Domovinskom ratu", naglasio je predsjednik organizacije antifašističkih boraca Poreštine Arduino Matošević na komemorativnom skupu u čast 74. obljetnice pogibije narodnog heroja Joakima Rakovca, održanom u domu Dopolavoro u Sv. Lovreču.

Susret generacija

Ovim tradicionalnim susretom generacija, kojem su prisustvovali predstavnici boračkih organizacija iz cijele Istre, mještani Lovreštine i učenici lovrečke Osnovne škole Joakima Rakovca koji su izveli i prigodni program, svake se godine odaje počast ne samo jednom od najzaslužnijih istarskih organizatora partizanskog pokreta u Drugom svjetskom ratu, već se, kako je u pozdravnoj besjedi ustvrdio potpredsjednik istarske županijske organizacije antifašističkih boraca Romano Božac, uz antifašističke tekovine njeguje i zajedništvo.

- Ovo je sat povijesti, 18. siječnja 1945. godine pao je narodni heroj Joakim Rakovac, a istarska grota na Križnjaku koja obilježava mjesto njegove pogibije njegov je simbol. Ni mediji ni obrazovni sustav nisu nam naklonjeni, ali moramo biti ustrajni u njegovanju zajedništva temeljenog na antifašizmu. Zajedništvo je naše bogatstvo, a mi to pokazujemo svaki dan i u tome je veličina istarskog čovjeka, naglasio je Romano Božac.

I lovrečki načelnik Marko Ljubešić je, uz izraze dobrodošlice mnoštvu koje se odazvalo ovome skupu, naglasio važnost prenošenja djeci, odnosno generaciji koja dolazi, saznanja o značaju antifašističke borbe. Životni i ratni put Joakima Rakovca vrlo je detaljno ispripovijedao Arduino Matošević, posebno naglasivši kako je Rakovac kroz vijesti o borbama koje partizani vode protiv okupatora u drugim krajevima Jugoslavije shvatio da je "došla naša ura", te nadahnuo i druge da se uključe u partizanski pokret, ali i u organizacije nove narodne vlasti. Okupljanje 69 istarskih mladića na Rušnjaku i njihov zajednički tajni odlazak u partizane, formiranje narodnooslobodilačkog odbora za Istru, razoružavanje talijanskih garnizona nakon kapitulacije Italije, sudjelovanje u donošenju Pazinskih odluka o sjedinjenju Istre s Hrvatskom značajnije su postaje ratnoga puta Joakima Rakovca.

Zatajila "mitra"

Posebno detaljno, slikovito i potresno Matošević je opisao posljednji dan života Joakima Rakovca. U selu Korenići Rakovac je naime prisustvovao sastanku partijskog Okružnog komiteta, koji je prekinut dolaskom stražara koji je obavijestio o dolasku Nijemaca.

"Samo bez panike, drugovi, pomalo, ki ima mitre - naprid", poručio je Rakovac okupljenima te sam sa svojom "mitrom" među prvima pošao u proboj iz sela, ali kad su naišli na njemačkog vojnika, Rakovčevo oružje je zatajilo, a on je pogođen neprijateljskim metkom. Zajedno s ranjenom drugaricom uspio je pobjeći iz sela, ali je zbog gubitka krvi malaksao, i poslao drugaricu po pomoć u najbliže selo. Dok je pomoć stigla, on je već iskrvario - našli su ga beživotnog pod jednim hrastom, s pištoljem u jednoj ruci i šakom zemlje u drugoj. "Tako je poginuo Joakim Rakovac, predsjednik NOO-a za Istru, tako reći pred svitanje slobode za koju se toliko borija i toliko je želija", zaključio je svoje kazivanje Arduino Matošević. Rakovca su u tajnosti pokopali na groblju u selu Jural, a 1954. godine njegovi su posmrtni ostaci prenijeti u Poreč gdje i danas leže na trgu koji je po njemu dobio ime.

Delegacije organizacije antifašističkih boraca istog su dana položile vijence na spomenik Joakimu Rakovcu u Poreču te na mjestu njegove pogibije na Križnjaku. (Davor ŠIŠOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter