MEĐUNARODNA KONFERENCIJA

Novi "zeleni" projekt "Balkan Solar Roofs": OSNIVA SE SUNČANI URED GRADA POREČA

Konferencija je početak intenzivne provedbe aktivnosti u sklopu samog projekta, čiji je glavni cilj osnažiti jedinice lokalne samouprave kako bi bile u mogućnosti poticati i promicati korištenje solarne energije, jačati i prenositi znanja o energetskim zajednicama, te poticati upotrebu participativne urbane solarne energije

| Autor: Glas Istre
Fotonaponske elektrane na školi u Novoj Vasi

Fotonaponske elektrane na školi u Novoj Vasi


Nedavno je u Poreču održana dvodnevna međunarodna konferencija svih partnera u sklopu projekta pod nazivom Balkan Solar Roofs, na kojem je Grad Poreč, uz međunarodno udruženje Energy Cities, Regionalni centar za obrazovanje i informisanje iz održivog razvoja za jugoistočnu Evropu - REIC, Grad Niš, te Grad Mostar, jedan od projektnih partnera.

Konferencija je početak intenzivne provedbe aktivnosti u sklopu samog projekta, čiji je glavni cilj osnažiti jedinice lokalne samouprave kako bi bile u mogućnosti poticati i promicati korištenje solarne energije, jačati i prenositi znanja o energetskim zajednicama, te poticati upotrebu participativne urbane solarne energije.

Poreč danas ima E-City bus

Dobrodošlicu je sudionicima u ime grada domaćina zaželio gradonačelnik Loris Peršurić, koji je dodao kako zahvaljujući ''zelenim'' projektima Poreč danas ima E-City bus, sustav javne rasvjete koji se kontinuirano se oprema novim, energetski učinkovitim rasvjetnim tijelima, te sustave pročistača vode koji štite more, a Grad kontinuirano ulaže u energetsku obnovu javnih objekata, čak i onih pod zaštitom konzervatorskog odjela. Zato veseli da je Poreču odobren još jedan "zeleni" projekt koji ima za cilj naglašavati važnost obnovljivih izvora energije, zaključio je gradonačelnik.

Fotonaponske elektrane na školi u Novoj Vasi

Važnost postavljanja solarnih (fotonaponskih) elektrana, Grad Poreč prepoznao je još 2014. godine, kada je, na ukupno osam objekata javne namjene postavio fotonaponske elektrane ukupne snage 100 kW, te sustave solarnih kolektora za proizvodnju potrošne tople vode. Do danas, na taj je način proizvedeno nešto više od 1.000.000 kWh "zelene" električne energije, te nešto više od 40.000 kWh toplinske energije, a što znači da je naš okoliš ostao čišći za gotovo 278 tCO2, kazala je Gordana Lalić, direktorica gradske tvrtke Parentium d.o.o. za izgradnju grada te djelatnosti energetske učinkovitosti i zaštite okoliša, te koordinatora ovog projekta za Poreč.

Što je solarna elektrana i kako radi

Inače, Projekt Balkan Solar Roofs financiran je u okviru Europske klimatske inicijative njemačkog saveznog ministarstva za ekonomska pitanja i klimatske mjere. Ukupna vrijednost projekta je 442.294 eura, dok participacija Grada Poreča iznosi 90.574 eura. Intenzitet sufinanciranja je 90 posto, a trajanje projekta je 27 mjeseci. Europska je unija putem Europskog klimatskog pakta i europskog Zelenog plana, postavila krajnji cilj da Europa u periodu do 2050. godine postane prvi klimatski neutralan kontinent, istovremeno prepoznajući ogroman potencijal koji leži u osnaživanju građana kao aktivnih sudionika na energetskom tržištu.

Fotonaponske elektrane na školi u Novoj Vasi

Jedna od aktivnosti u sklopu provedbe projekta bit će uspostava tzv. "Sunčanog ureda Grada Poreča". Sunčani ured bit će mjesto na kojem će građani, uz prethodnu najavu, moći dobiti osnovne informacije, te odgovore na pitanja: Što je solarna (fotonaponska) elektrana i kako radi? Koji su dokumenti i koraci potrebni za instalaciju solarne (fotonaponske) elektrane? Koji preduvjeti moraju biti zadovoljeni da bi netko mogao instalirati vlastitu solarnu (fotonaponsku) elektranu? Koja nacionalna tijela i institucije objavljuju natječaje za sufinanciranje solarnih (fotonaponskih) elektrana? O svim detaljima vezano uz uspostavu samog ureda i način njegova rada, a koji se planira za početak 2023. godine, građani će biti pravovremeno obaviješteni, zaključila je Lalić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter