najbolji način valorizacije

NOVA EDUKATIVNA STAZA U POREČKOJ ŠUMI SV. MARKA Najzanimljiviji dio je ograđen, jer drveća i biljke tu rastu bez ikakvog utjecaja čovjeka

Šuma je obogaćena sadnicama crnogoričnih i bjelogoričnih stablašica i grmova, a neki od njih, autohtone su biljke Mediterana, a neki, pripadnici egzotičnih porodica koji su obogatile bioraznolikost. Obnova šume mladim stablima, učvrstila je tlo i spriječila eroziju te je smanjila rušenje stabala prilikom nevremena

| Autor: Boris BILAS
Poljoprivredni institut Poreč (B. BILAS)

Poljoprivredni institut Poreč (B. BILAS)


Na samo nekoliko minuta šetnje od centra Poreča, od ove godine svi građani, ali i gosti ovoga grada mogu uživati u jednoj novoj edukativnoj stazi koja se nalazi u šumi sv. Marka, odmah pokraj zgrade Instituta za poljoprivredu i turizam i Srednje škole Mate Balota. Šuma sv. Marka desetljećima je bila zapuštena, a njezina obnova i revitalizacija započela je 2013. godine.

Naglasak na individualne posjete

Prva poučna staza otvorena je za javnost 2014. godine i tada su posjetitelji staze bile uglavnom organizirane skupine djece predškolskog i školskog uzrasta, studenata te posjetitelja s posebnim interesom koji posjećuju Institut u sklopu različitih stručnih aktivnosti. Međutim, tijekom 2020. godine u sklopu projekta INHERIT, unaprijeđen je sadržaj poučne staze te je planirano njeno otvaranje za različite skupine posjetitelja s naglaskom na individualne posjetitelje kako bi se uvažio održivi razvoj prostora.

Prije nekoliko dana predstavnici Instituta za poljoprivredu i turizam pozvali su predstavnike medija kako bi im predstavili ovaj projekt i kako bi javnosti lakše objasnili zašto ova park šuma ima veliki pejzažni značaj za Poreč.

Voditeljica projekta INHERIT je Ana Težak Damijanić koja je objasnila da je riječ o projektu koji se financira u sklopu Interreg Mediterranean programa. Na integriranom projektu INHERIT sudjeluje ukupno 15 partnera iz svih deset mediteranskih zemalja, čiji je cilj očuvanje i valorizacija prirodne baštine u obalnim i priobalnim mediteranskih destinacijama.

- Projekt testira i razvija novi pristup prilagođen mediteranskim specifičnostima, štiteći prirodnu baštinu od štetnih učinaka intenzivnog razvoja turizma. INHERIT ujedno promiče i održivi turizam koji ublažava sezonalnost i rasterećuje nosive kapacitete u destinaciji, planiranjem i provedbom "bottom-up" zaštite temeljene na samoregulaciji i praćenju lokalnog stanovništva, kao i ostalih dionika u turizmu, objasnila je Ana Težak Damijanić te dodala da je radi kvalitetnijeg formiranja i provođenja potrebnih aktivnosti podizanja bioraznolikosti i stavljanja u funkciju poučne staze za lokalno stanovništvo grada Poreča i turista, formirana radna skupina koja je uključivala Grad Poreč, Turističku zajednicu Grada Poreča, Valamar i Adria tourist service.

Najbolji načini valorizacije

Članovi radne skupine, predložili su načine najbolje valorizacije poučne staze i njezinih sadržaja te su iskazali interes za potporu razvoja i njenu promociju.

Barbara Sladonja iz Instituta za poljoprivredu i turizam kaže da je u sklopu aktivnosti očuvanja i podizanja bioraznolikosti izvršena sanitarna sječa borova te pošumljavanje s ciljem pružanja obogaćenog doživljaja i iskustva šume i ostalih okolnih sadržaja kao što su vinogradi i maslinici. Šuma je obogaćena sadnicama crnogoričnih i bjelogoričnih stablašica i grmova, a neki od njih, autohtone su biljke Mediterana, a neki, pripadnici egzotičnih porodica koji su obogatile bioraznolikost. Obnova šume mladim stablima, učvrstila je tlo i spriječila eroziju te je smanjila rušenje stabala prilikom jakog vjetra ili nevremena. Vjerojatno najzanimljiviji dio poučne staze je dio šume koji je potpuno netaknut i koji je prepušten da se sam razvija bez ikakvog utjecaja čovjeka.

- Riječ je području posebne bioraznolikosti koje smo potpuno ogradili i u kojem smo pustili drveća i biljke da rastu bez ikakvog utjecaja čovjeka. To znači da šumu ne uređujemo, ne kosimo, ne trgamo grane, već ju puštamo da se razvija i da u njoj buja život kao što bi bujao da nema ljudi. Isto tako posjetitelji su zamoljeni da ne diraju biljke i da na tom dijelu staze budu što mirniji kako ne bi uznemiravali životinjski svijet, objašnjava Barbara Sladonja te dodaje da su u sklopu aktivnosti razvoja poučne staze i opremili postojeću stazu za posjetitelje s ciljem prezentacije prirodnih vrijednosti šume i kulturno-povijesnih vrijednosti pripadajućeg okolnog područja.

Jedna od velikih vrijednosti ove poučne staze je i Zona posebne zaštite u kojoj se nalazi stanište zaštićene gljive Myriostoma coliforme koja se može naći u prirodnom staništu. Riječ je o gljivi Zvjezdana sitarica nazvanoj tako jer se vanjski zid vrećice koja nosi spore dijeli u obliku zvijezde.

- Do sada su stazu uglavnom posjećivala djeca iz porečkih vrtića i škola, ali s ovim uređenjem cilj nam je da svatko tko to želi dođe u ovu mirnu oazu koja se nalazi par minuta hoda od mora i da nauči nešto više o bioraznolikosti i životu biljaka i životinja. Staza duga petstotinjak metara je zato dostupna svima, potpuno besplatno i sve što posjetitelji trebaju napraviti je doći do šume Sv. Marko i pridržavati se uputa na edukativnim pločama, zaključila je Barbara Sladonja iz porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter