Agonija broda Nirvana usidrenog već četvrtu godinu u umaškoj luci se nastavlja. Na peti poziv raspisan za davanje pisanih ponuda za kupnju broda koji je oglašen 3. svibnja od strane stečajnog upravitelja Lorisa Raka iz Rijeke nije stigla nijedna ponuda. Do novog oglašavanja Nirvana će čekati rasplet na starome mjestu – privezana na umaškome lučkom gatu.
- Sljedeći javni poziv bit će objavljen uskoro. Nažalost, nisam u mogućnosti odgovoriti na pitanje je li izgledno da brod Nirvana napusti luku do ljeta jer će to ovisiti o aktivnostima novog vlasnika nakon prodaje za koju ne mogu predvidjeti kad će se dogoditi, kaže stečajni upravitelj Loris Rak. Inicijativu za uklanjanjem broda pokrenuli su još 2015. godine umaški ribari jer brod nije isplovljavao dulje vrijeme i zauzimao je nekoliko vezova u luci, bez plaćanja naknade. Inspekcijski nadzor još u svibnju 2015. godine ustvrdio je niz nedostataka, između ostalog, da mu je istekla i svjedodžba o sposobnosti za plovidbu.
Slučaj se vuče unazad tri godine
U članku Glasa Istre pisalo je tada, da je nakon prvog inspekcijskog nadzora u 2015. godini na inicijativu Serđa Stojnića ravnatelja Lučke uprave Umag – Novigrad pokrenut postupak obavljanja novog nadzora jer vlasnik i zapovjednik broda Milan Vukšić nije poduzeo ništa. Stoga je drugi nadzor obavljen 12. rujna 2016. godine te je naloženo vlasniku od strane nadležnih službi Ministarstva mora, prometa i infrastrukture da brod osposobi za plovidbu ili ga izvadi na suho jer predstavlja potencijalnu opasnost od potonuća u luci, navodeći da se u tankovima nalazi oko 250 litara nafte. Međutim, vlasnik se i tada oglušio. Treba naglasiti da je Vukšić u to vrijeme bio politički aktivan i kao prebjeg s liste IDS-a koalirao s listom SDP-a i kandidatom za gradonačelnika Vilijem Bassaneseom te je 2013. godine imenovan za predsjednika Gradskog vijeća, što je navodilo na sumnju da ima zaštitu gradonačelnika što su često vijećnici na sjednicama Gradskog vijeća komentirali. Ribari su nastavili inzistirati da se brod ukloni, jer je zbog neodržavanja brod trunuo u moru, postajući na taj način sve veća "tempirana bomba" koja bi potonućem mogla izazvati ekološku katastrofu i izdašan trošak za izvlačenje s morskog dna.
Vlasnik je očigledno u to vrijeme koristio tromost našeg državnog aparata i stručnih službi nadležnih inspekcija, jer je od veljače do kolovoza 2016. te siječnja do srpnja 2017. pokušavao prodati brod oglašavajući ga na internetskom portalu Burza nautike po cijeni od 1,85 milijuna kuna (250 tisuća eura). Vidi se da je u vrijeme trajanja oglašavanja bilo 2.605 pregleda oglasa, međutim, očito je cijena broda bila upitna. Naposljetku je Vukšić pokrenuo stečajni postupak svoje tvrtke Hidrobiro u kojoj se brod vodi, pa je od lanjskog rujna do svibnja stečajni upravitelj Rak oglašavao prodaju broda čak pet puta.
Utvrđena cijena broda 100 tisuća eura
Prva utvrđena vrijednost broda prošle godine u rujnu iznosila je 762 tisuće kuna (100 tisuća eura) s time da je svaki put po novome oglašavanju prodaje, najniža cijena koju je trebalo ponuditi padala za oko 80-ak tisuća kuna. Tako je po zadnjem oglasu najniža utvrđena cijena koja se mogla ponuditi bila 305 tisuća kuna manje od prve oglašene prošle godine, odnosno nije smjela biti niža od 457 tisuća kuna. U četvrtak, 3. svibnja, u ured stečajnog upravitelja Raka, do 15 sati nije pristigla nijedna ponuda, pa tako Nirvana do daljnjega ostaje u nirvani u umaškoj luci. (Sanja BOSNIĆ)