SJAJAN START

Nikola Bijelić, vlasnik porečkog restorana "Sveti Nikola": "Ovdje sam od 2007. i nikad nismo imali ovakav Uskrs"

| Autor: Marcello ROSANDA
Nikola Bijelić

Nikola Bijelić


"Ovdje sam od 2007. godine i nikada nismo imali toliku posjećenost tijekom Uskrsa. Ova su tri dana bila fenomenalna. Lagao bih kad bih rekao da nismo bili konstantno puni, od jutra do mraka. Najviše je bilo Austrijanaca i Nijemaca, nešto manje Talijana i dobra brojka Slovenaca", priča nam vlasnik renomiranog restorana Sveti Nikola na porečkoj rivi, odmah nasuprot istoimenog otoka.

Inače, ovaj luksuzno uređeni i višestruko nagrađivani restoran s vrhunskom kuhinjom i poslugom ima dvije etaže i terasu. Ako gosti dođu individualno može ih sjesti otprilike 45, a ako je riječ o grupama, može ih biti i više. S druge strane, terasa ih može primiti 80-ak.

"Većinom se ovih dana jela riba, a otišlo je i puno školjki. Fenomenalne su, imam odličnog dobavljača baš ovdje iz Poreča. Ipak, moram primijetiti da strani gosti ne preferiraju naša tradicionalna jela, kao što su bakalar ili divlje šparoge. Ako ih i žele probati, treba im dobro objasniti o čemu se radi i što mogu očekivati", kaže Bijelić koji u svom restoranu nudi specijalitete regionalne kuhinje uz veliki izbor istarskih, hrvatskih i internacionalnih vina.

Nikola Bijelić

Restoran Sveti Nikola

"Možemo reći da smo specijalizirani za mediteranska jela spravljena na drugačiji, nešto inovativniji način. Ugrubo, imamo otprilike 70 posto morske i 30 posto mesne hrane. Gost kod nas može dobiti što god želi. Ako nešto nemamo, idemo kod susjeda. Ipak, trudimo se imati ono što drugi nemaju. Evo, recimo, radimo vlastiti sladoled od tartufa, a crni rižoto spravljamo na stari način i bude zaista nevjerojatan", ističe Bijelić koji, uz mnoge specijalitete, posebno spominje carpaccio "Mare nostrum" koji sadrži škampe, hladno dimljene sabljarke i hobotnice.

Također, tu je i riblji filet "Mali školj", naziv koji je dobio po istoimenog otočiću, a radi se o filetu brancina u umaku od škampa i kapešanta. Kada se govori o mesu, u Svetom Nikoli nudi se poseban biftek Decumanus s umakom od teranina.

"Držim se politike da restoran mora raditi tijekom cijele godine, pa tako imam uvijek konstantne radnike, njih 13 koji su stalno ovdje. Koriste sva moguća prava, godišnje odmore i više od toga. U kuhinji imam postavu od šest ljudi koji su sa nama već skoro osam godina", napominje Bijelić.

Kad je riječ o strukturi gostiju, naš sugovornik uglavnom spominje Nijemce, Austrijance, Talijane i Slovence, neki od kojih imaju i svoje nekretnine u Istri, pa se zasigurno mogu svrstati u kategoriju stalnih gostiju. Dođu, kaže, s prvim lijepim proljetnim danima.

Tijekom zime Bijelić računa na domaće ljude, lokalce iz cijele Istre kojih ne fali. Zimi mu često znaju svratiti i kolege iz drugih restorana. Druže se, kaže, razmjenjujući iskustva i ideje.

"Pandemija nas nije toliko snašla kao neke druge ugostitelje, ali nije bilo ni jednostavno. Ipak, 2020. smo uspjeli ostvariti 60 posto prometa u odnosu na rekordnu 2019. godinu, dok je sljedeća godina bila za još 20 posto bolja", kaže Bijelić, a na pitanje može li se po uskršnjim praznicima prepoznati kakva će biti sezona odgovara potvrdno i tvrdi da je ovaj Uskrs, barem što se njegovog restorana tiče, bio rekordan, što je možda i najbolji nagovještaj uspješne i profitabilne sezone.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter