(Gordana ČALIĆ ŠVERKO)
Nastavlja se prepucavanje između Udruge tartufara "Istra" i Hrvatskih šuma oko poznatog staništa skupocjene gljive - Motovunske šume. Najprije su prošlog tjedna tartufari, naime, optužili tvrtku Hrvatske šume, koja upravlja tim područjem, za nekontroliranu i prekomjernu sječu stabala. Potom su iz Hrvatskih šuma okrenuli priču naopačke i poručili da lovci na podzemnu gljivu oštećuju korijenje stabala, ne poštuju zabranu lova po noći, nehumano se odnose prema psima te ilegalno iznose tartufe iz šume. Iz Udruge sada tvrde da se upravitelj ponaša ni manje, ni više nego kao - feudalac.
Greške pojedinaca
"Hrvatske šume izdaju dozvole za lov tartufa. Oni nisu feudalac da se ulov njima dostavlja, nosi, pa oni izdaju putne i druge isprave jer ulovljeni tartuf je vlasništvo lovca. Nedostaje još samo izjava da im tartufar treba ostaviti koji komad da imaju što pojesti", oštri su.
Navode o noćnom lovu nazivaju nevjerojatnim, odbacuju kolektivnu odgovornost i osuđuju sve radnje koje su protivne pravilniku i zakonu. Drže da pojedinačne ispade treba sankcionirati. Opovrgavaju i nehuman odnos prema psima, ograđuju se i osuđuju pojedinačne ispade. No, govore i da nisu svi lovci na tartufe članovi Udruge.
"Lovac tartufar ima dva ili više dresiranih pasa. On ih čuva jer bez njih nema mogućnost rada i oni su mu dio osnovnog sredstva za rad. Čipirani su i pod nadzorom veterinara. Pas lovca tartufara vrijedi na tržištu od 2.500 do čak sedam tisuća eura. Uz redovnu hranu dobiva i posebne vitamine radi napora kojima je izložen", kažu i tvrde da nije potreban Dr. Doolitle da javnost spozna što za vrijeme devastacije proživljavaju životinje.
Otkupna stanica
Zbog istupa Hrvatskih šuma da u posljednjih pet godina nije sklopljen niti jedan ugovor s komercijalnim sakupljačem, tartufari predlažu upravitelju da po uzoru na prošla vremena napravi vlastitu otkupnu stanicu, educira osoblje i nastupi na tržištu zajedno s tvrtkama koje se legalno bave otkupom tartufa.
"Valjda je sada jasno da oni ne samo da se ne razumiju u tartufarstvo, već se postavljaju u javnosti kao feudalac. Izdali su dozvolu, ona je plaćena i točka".
Smatraju i da je krajnje licemjerno izjaviti da tartufari oštećuju korijenje stabla: "Svi tartufari zajedno sa svojim vangama (male lopatice za lov, op. n.) ne mogu u jedan dan razrezati, devastirati drvo ili korijen koliko to može učiniti jedan dizel traktorski stroj za pet minuta! Ovo je nečuveno", ljuti su u Udruzi.