mamac za turiste

NACIONALNI PARK NA 40 POSTO LANJSKOG PROMETA Na Brijunima je kolovoz bio odličan, nautičara je bilo više nego lani. Ipak, bez pomoći države teško će prebroditi zimu!

| Autor: Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ
Arhiva G. I.

Arhiva G. I.


Rezultati u segmentu smještaja su zadovoljavajući, a s obzirom na aktualnu situaciju i iznad prvotnih očekivanja. Vrlo je dobra realizacija u kolovozu, koja je na otprilike 90 posto prošlogodišnjih rezultata. Segment nautike je iznad prošlogodišnje realizacije u kolovozu, ali i kumulativno. Nadamo se smirenju situacije s koronavirusom i boljim okolnostima da bismo nastavili raditi u rujnu i listopadu, kaže ravnatelj Javne ustanove NP Brijuni Marno Milotić

 

Premda su nacionalni parkovi područja najviše državne zaštite, a njihova osnovna i temeljna funkcija je zaštita prirode, u Hrvatskoj se oni percipiraju kao važne turističke destinacije. Tako su i Brijuni mamac za turiste i nezanemariv čimbenik u hrvatskom turizmu. No ni oni nisu ostali imuni na krizu koja ih je uzdrmala. U ovom trenutku više nitko ne govori o ulaganjima i vraćanju starog sjaja otočju, a još se manje spominju modeli upravljanja, elitni turizam te dizanje destinacije i broja zvjezdica. Zbog pada broja posjetitelja, Javnu ustanovu Nacionalni park Brijuni, koja upravlja otočjem, očekuje neizvjesna zima, koju će sami i bez pomoći države teško prebroditi.

Promet im se drastično smanjio, a na cjelokupnoj godišnjoj razini posjetitelja je oko 40 posto u odnosu na prošlu godinu. Predsezonu doslovno nisu ni imali budući da su hotele zbog lockdowna otvorili tek početkom lipnja. Ravnatelj JU Nacionalni park Brijuni Marno Mlotić napominje da su značajno prilagođavali cijene izleta domaćim posjetiteljima s različitim akcijskim popustima pa su financijski pokazatelji značajno slabiji u odnosu na prošlu godinu. 

Skup sport

- Park je osigurao financijsku stabilnost za plaće i nije se otpuštalo djelatnike, no ovo teško zimsko razdoblje bit će moguće prebroditi samo uz podršku i pomoć Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Važno je naglasiti da primarna funkcija Javne ustanove koja upravlja zaštićenim područjem nisu turističke brojke, već zaštita prirode i edukacija posjetitelja o zaštićenom području, ugroženim vrstama i značajnostima kulturnih, prirodnih i povijesnih dobara. Financiranje održivog razvoja i zaštite prirode jednim se dijelom, naravno, osigurava iz turističkih djelatnosti koje je nemoguće izbjeći, ali isto tako se turizam kroz te kanale kontrolira i uređuje u skladu s osnovnom djelatnošću, odnosno zahtjevima zaštite prirode, kaže Milotić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter