Ne radim razglede ili izlete na Brijune, ne zanima me to, ali svejedno me Nacionalni park prisiljava da plaćam prolaz. Sve nas privatne brodare koji plovimo tim akvatorijem. To je reket, ucjena i tome treba stati na kraj, kaže Pavle Orešnik, vlasnik izletničkog broda usidrenog u Puli i, kako se sam predstavlja, predsjednik Udruge malih brodara Istarske županije, koji je ove godine, kaže, odlučio ne potpisati ugovor za koncesijsko odobrenje. Većina je malih brodara iz Pule i Fažane, prema njegovim riječima, učinila isto. Manji dio njih koji su potpisali, tvrdi Orešnik, bilo je ucijenjeno, odnosno iz NP-a su im usmeno zaprijetili da, ukoliko ne potpišu koncesijski ugovor, neće moći iskrcavati svoje putnike na Jerolim, otočić na koji goste obično vode na kupanje.
Orešnik sada najavljuje prosvjed malih brodara, zatvaranje fažanske luke ukoliko se nešto ne promijeni.
"Probat ćemo mirnim putem riješiti ovu situaciju. Prosvjed nam je zadnja opcija, ali ako budemo morali, organizirat ćemo ga", kaže.
Nije ovo prva godina da se mali brodari bune zbog koncesijskog odobrenja. I ranijih su godina upozoravali da ta naknada nema nikakvog smisla, jer oni ne iskrcavaju izletnike na području NP-a, niti se sidre unutar Parka, već samo sporadično prolaze njegovim vodama, pa ispada da plaćaju zrak. No, ona im nikada nije ukinuta. Naprotiv, samo je rasla. Mali su brodari, pojašnjava Orešnik, prije pet godina godišnje koncesijsko odobrenje za prolazak kroz akvatorij Brijuna plaćali osam tisuća kuna za brodove, odnosno tri tisuće za brodice, a sada ih to zadovoljstvo košta 16.250 kuna za brodove i 6.250 za brodice. Doduše, Orešnik priznaje da im je NP tu naknadu ove godine prepolovio, ali smatra da ionako neće odraditi niti pola sezone pa im je i to previsoka cijena. Uvjeren je da NP pokušava izbaciti izletničke brodove iz Parka jer gradi svoj vlastiti brod koji će preuzeti taj posao.
Malim je brodarima prije nekoliko dana istekao rok za dobivanje koncesijskog odobrenja za panoramske vožnje oko Brijuna. Što će biti s onima koji nisu potpisali, hoće li ilegalno ploviti akvatorijem NP-a, riskirati kazne? "Mi ćemo i dalje ploviti. Neka pišu kazne, sudit ćemo se", kaže Orešnik. On smatra da NP malim brodarima ne nudi nikakve usluge pa zbog toga ističe da oni nisu dužni ništa ni plaćati.
Ravnatelj NP-a Brijuni Marno Milotić jednako je oštar. On situaciju, očekivano, vidi potpuno drugačije nego Orešnik, za kojeg tvrdi da ima porezni dug zbog čega nije ni mogao sudjelovati u natječaju za koncesijska odobrenja. "Zato on sad najviše i galami. On ni ne može dobiti koncesijsko odobrenje jer ne ispunjava uvjete natječaja. Ovo je osobno motivirana priča", kaže Milotić. Orešnik, pak, tvrdi da nema nikakav porezni dug i da, kao većina pulskih i fažanskih brodara, ne želi plaćati, kako ga naziva, reket Nacionalnom parku.
Milotić, međutim, ne staje samo na Orešniku.
"Na koji zakonski način bilo tko može, tamo gdje nije plovni put, ući unutar zaštićene zone? A oni svi ulaze. Uostalom, u koncesijskom odobrenju imaju navedenu rutu kojom mogu ploviti unutar NP-a. Ukoliko ne žele, ne moraju ploviti brijunskim akvatorijem, mogu obilaziti otočje izvan granice NP-a i nema nikakvih problema, nije im potrebna nikakva dozvola za to. Ali onda ne mogu reklamirati izlete na Brijune i ploviti vodama unutar granica parka obavljajući djelatnost vođenja izleta", ističe Milotić.
Ravnatelj NP-a na izjave malih brodara da ne obavljaju nikakvu djelatnost unutar Parka pa da zbog toga i ne bi trebali ništa plaćati, odgovara: "Nego što rade? Oni obavljaju izletničku turu panoramske vožnje oplovljavanja Brijuna s mogućnošću pristanka na Sv. Jerolimu, marketinški prodaju Brijune. I još ih lažno prodaju. Na njihovim panoima u Puli možete vidjeti Titov Cadillac, vilu Brijunku, Vangu… Sve je to lažno oglašavanje. to njihovi gosti nikada ne vide" Pitamo ga je li to prijavio. "Više puta smo to napominjali i prijavljivali ranijih godina. Poslije se njihovi gosti nama žale jer misle da mi organiziramo te izlete. Turistima prodaju priče da ih ne mogu voditi na Brijune jer je predsjednik ili predsjednica na njima. Ima svakakvih prijevara i problema", tvrdi Milotić.
Lažju naziva tvrdnju da su koncesijska odobrenja iz godine u godinu sve skuplja.
]"Cijena je posljednji put dignuta 2018. za male brodove. Uostalom, ona po njihovom jednom putniku dnevno iznosi jednu kunu i osam lipa. I to ako voze jednu turu na dan. A oni svi voze tri, četiri pa i pet tura i kartu naplaćuju dvjestotinjak, tristotinjak kuna po osobi. Kako onda, molim vas, oni nemaju za platiti tu koncesijsku naknadu, a zarađuju na račun Brijuna i obavljaju djelatnost izleta unutar granica Parka", pita se Milotić.
Ističe da je NP ove godine smanjio koncesijsko odobrenje za 50 posto, računajući da će i izletnički brodovi imati manje turista. Pritom izriče još jednu tešku optužbu - da mali brodari jako puno gostiju ne prijavljuju.
"Svi rade na crno. Dižu halabuku, a još nisu ni počeli obavljati djelatnost. Svi mi trpimo gubitke zbog toga što nema turista. Nisu oni jedini. Pa i naša ustanova je oštećena. Zar mislite da mi nemamo svojih troškova? I mi se moramo iz nečega financirati. Uvijek im izlazimo u susret. Prošle godine smo omogućili na njihov zahtjev trosatnu jeftiniju kartu na sv. Jerolimu. Ove smo im godine omogućili da mogu organizirano voditi svoje goste na Veli Brijun, pa smo im na to dali progresivnu proviziju koja se povećava na osnovu njihovog prometa. U startu imaju i niže cijene ulaznica na grupe i time se dodatno financiraju, nabraja Milotić.
Za kraj još jednom udara po Orešniku. "Ovo je maltretiranje javnosti za nešto što je svima jasno. Orešnik već godinama poteže tu priču i pokušava sve napraviti da ne mora ništa plaćati i da može raditi ono što su nekada radili mali brodari kada nije bilo zakonskog ograničenja. Tada su ulazili u Park kako god su htjeli i zarađivali na njegov račun. Nitko ih nije kontrolirao, radili su sve i svašta." Pita se Milotić i je li Udruga malih brodara Istarske županije valjana, je li Orešnik uopće njen predstavnik. Napominje da nikada to nije dobio napismeno. No, priznaje da s njim komunicira jer se Orešnik predstavlja kao osoba koja zastupa male brodare.
Orešnik, pak, odgovara da je Udruga uredno registrirana i da postoje javni dokumenti o tome. "Udruga samo predstavlja glas ljudi, glas obitelji koje od ovog posla žive. Ne radimo na crno, kako to Milotić kaže. Mi brodari iz Pule ne možemo, ni da imamo glisere, napraviti više od dva izleta dnevno, jer jedan traje barem pet sati", kaže Orešnik. Što se tiče Milotićevih tvrdnji o prodaji lažnih izleta, ističe da ni to nije istina, da mali brodari prodaju izlete na kojima se promovira cijeli pulski akvatorij, uključujući Brijune.