Uistinu smo razočarani jer ništa nije krenulo od obećanih radova. Mi se više i ne nadamo, jer smo zaboravljeni i ostajemo sami sa svojim problemima. Inzistiramo na najnužnijim radovima - a to su ceste i ogledala zbog sigurnosti ljudi, ističe Snježana Jagačić u ime 64 susjeda čije je potpise prikupila
(Snimio Milivoj MIJOŠEK)
U našu su se redakciju ovih dana javili mještani Betige, smještene nedaleko Barbarige kraj Peroja, koji se žale na, kako kažu, katastrofalno komunalno stanje njihovog naselja. Godinama su se, vele, obraćali nadležnima, pogotovo Gradu Vodnjanu, no situacija je ostala identična kao i kada su se ovdje doselili.
"Ceste su neuređene, neasfaltirane, javna rasvjeta ne postoji, kao ni kanalizacija, a mnogi još uvijek nisu priključeni na vodnu mrežu. Zbog prašine koja se stalno diže zbog prolaska automobila neki su digli visoke zidove, dok su se drugi snašli stavljajući znakove 'vozi polako' uz svoje kuće.
Čak i turisti kažu da se više neće vraćati ovdje, neki od njih su sami vodom zalijevali dio ceste ne bi li se zaštitili od prašine. Od 2003. godine ovo je područje građevinsko i kuće su se dizale, jedna po jedna, te su se uredno naplaćivali komunalna naknada i doprinos. Plaćali smo i više nego, recimo, stanovnici Vodnjana, budući da je ovo turističko naselje. I priključak za struju smo platili pet puta više", priča nam Snježana Jagačić u ime 64 susjeda, vlasnika kuća i apartmana, čije je potpise prikupila.
Snježana Jagačić
U razgovoru s njima u jednom nam dahu opisuju srž problema, no tvrde da u stvarnosti koju proživljavaju ima još niz nepravilnosti i zanemarivanja osnovnih prava stanovnika i vlasnika nekretnina.
"Recimo, iz sporednih ulica nema ogledala za uključivanje u promet. Odvoz smeća prošle sezone nije bio učinkovit, a komunalni redari ne znaju ništa, pričaju isprazne priče i služe sami sebi jer su plaćeni za nerad. Plaža je lijepa, ali nedostaju tuševi, prilaz i šuma uz plažu nisu očišćeni, a uz šetnicu umjesto obećane hortikulture stoji samonikli korov.
Šetnica nije proširena od starog mola do nove plaže kao što je bilo obećano. Dio plaže su zauzeli nudisti, kućni ljubimci su često na plažama, a nema ni jednog redara da opomene vlasnike za nered koji ostavljaju. Ukratko, plaćamo sva davanja, a od toga nemamo ništa", kaže Jagačić i napominje da su se koncem prošle godine obratili tada novom gradonačelniku Ediju Pastrovicciju.
On im je ubrzo i odgovorio nizom obećanja, no Jagačić tvrdi da od tada nisu krenuli nikakvi radovi.
"Uistinu smo razočarani jer ništa nije krenulo od obećanih radova. Mi se više i ne nadamo, jer smo zaboravljeni i ostajemo sami sa svojim problemima. Sad više ne molimo već inzistiramo da nam urede cestu, postave ogledala na sve sporedne ulice, a odvoz otpada želimo u sezoni redovito ispred svake kuće, odnosno ispred kućnog praga, kako stoji u ugovoru.
Stari mol, gdje su već radovi bili u tijeku, kako su naveli u mailu, nije ni taknut, kao ni šetnica koja je trebala krenuti od njega pa se spojiti kod Nove plaže. Stari mol je toliko opasan, devastiran, da je samo pitanje trenutka kad će netko stradati. Želimo naglasiti da zaista inzistiramo na najnužnijim radovima - a to su ceste i ogledala zbog sigurnosti ljudi", poručuju Jagačić i njeni susjedi.
Na sve te navode poslali smo upit Gradu Vodnjanu, iz kojeg poručuju da je stanje u prostoru u Betigi pokazatelj da se akti o gradnji prethodnih godina nisu izdavali kako je bilo predviđeno zakonom.
"Temeljem Zakona o gradnji tijelo graditeljstva dužno je izdati građevinsku dozvolu za građevinu za koju se prema posebnom zakonu ne izdaje lokacijska dozvola nakon što u provedenom postupku utvrdi da su, između ostalih uvjeta, utvrđeni svi propisani posebni uvjeti i uvjeti priključenja.
Ono je dužno izdati građevinsku dozvolu za građenje nove zgrade za koju se prema posebnom zakonu ne izdaje lokacijska dozvola nakon što u provedenom postupku utvrdi da su ispunjeni uvjeti iz stavka 1. ovoga članka, da postoji mogućnost priključenja građevne čestice, odnosno zgrade na prometnu površinu ili da je izdana građevinska dozvola za građenje prometne površine, da postoji mogućnost priključenja zgrade na javni sustav odvodnje otpadnih voda, ako prostornim planom nije omogućeno priključenje na vlastiti sustav odvodnje i, konačno, da postoji mogućnost priključenja zgrade na niskonaponsku električnu mrežu, ili da ima autonomni sustav opskrbom električnom energijom ako se radi o zgradi u kojoj je projektirano korištenje iste. Uvjeti priključenja od strane Vodovoda sadrže podatak o obvezi projektiranja vodovodne mreže. Samim time investitori su upoznati sa činjenicom da nemaju mogućnost stalnog priključka za opskrbu vodom, te da ulaze u svojevrsni rizik pri ishođenju građevinske dozvole", kažu iz Grada.
Susjedi su se skupili i potpisali peticiju za uređenje mjesta
Time zaključuju da se, temeljem prethodno navedene zakonske odredbe, ukoliko građevna čestica nema mogućnost priključenja na komunalnu infrastrukturu (prometnica, odvodnja i struja) akt za gradnju ne bio smio izdati. Ukoliko je takav akt izdan, Grad navodi da građevina neće ispuniti uvjete za izdavanje uporabne dozvole ukoliko nema priključenje na komunalnu infrastrukturu.
Kažu da plaćaju veće namete nego oni koji žive u gradu Vodnjanu - stanovnici Betige
"Zakon o gradnji među uvjete izdavanja uporabne dozvole propisuje i da je građevina priključena na prometnu površinu i druge građevine i uređaje komunalne ili druge infrastrukture određene građevinskom dozvolom. Sukladno novouspostavljenoj praksi, koja se temelji na isključivoj primjeni važeće zakonske regulative od 2014. godine, Vodovod obustavlja postupke izdavanja uvjeta priključenja.
Na taj način neće se više dovoditi u zabludu investitori da je svako građevinsko zemljište gradivo, odnosno neće se podlijegati utjecaju investitora da se odobri gradnja na zemljištu koje po izgradnji neće imati zadovoljene minimalne životne uvjete", tvrde iz Grada i dodaju da će uvjeti za izdavanje građevinske dozvole biti ispunjeni po izdavanju građevinske dozvole za izgradnju vodovodne mreže, i to za zgrade s više od 3 stambene jedinice.
"Uz sve napisano, možemo vas izvijestiti i da će se kanalizacija za dio naselja Betiga realizirati kroz projekt Aglomeracija Pula sjever, a planirano je 2.526 metara nove kanalizacijske mreže. Kroz isti projekt realizirat će se i vodovodna infrastruktura za dio naselja. Projekt Aglomeracija Pula sjever trebao bi biti završen u 2026. godini, a informaciju kada i na kojem području se može očekivati početak radova trebalo bi potražiti u trgovačkom društvu Pragrande d.o.o.", napominju iz Grada Vodnjana, dodajući da nas sa zadovoljstvom mogu izvijestiti da su sve gradske plaže na području Grada Vodnjana, poput Nove plaže u Barbarigi, u potpunosti uređene.