ŠIŠAN

Kreativne radionice za djecu u Zajednici Talijana: Igrama poticali zajedništvo i empatiju za osobe s invaliditetom  

| Autor: Patricija SOFTIĆ

Ministarstvo znanosti i obrazovanja dugi niz godina financira projekt "Mali i veliki kreativci", koji provodi Udruga roditelja osoba s kombiniranim smetnja u psihofizičkom razvoju Istarske županije - Pula. Partneri na tom projektu su im osnovne škole Vodnjan, Marčana i Područni odjel Loborika, škola Dr. Mate Demarina Medulin i Područni odjel Ližnjan i Šišan, te Medicinska škola Pula.

Udruga tradicionalno u Zajednici Talijana u Šišanu organizira sportsko-edukativnu i likovno-kreativnu radionicu za učenike od prvog do četvrtog razreda iz OŠ "Dr. Mate Demarin" Područni odjel Šišan i korisnike Udruge, pa je i ovaj put održana jedna predblagdanska radionica. 

Poticanje zajedništva

Na likovnoj radionici bile su ponuđene dvije različite tehnike, monotipija i vezenje. Motiv za obje radionice bile su ptice, one nama poznate kao i one neobične, nepoznate, maštovite. Na sportsko-edukativnoj radionici učenici i članovi udruge sudjelovali su u motoričkim igrama za poticanje zajedništva i empatije za osobe s invaliditetom. Sudionici su se natjecali u štafetnim igrama te iskusili svoje motoričke sposobnosti na poligonu s preprekama uz upotrebu različitih sportskih rekvizita.

U povodu božićnih i novogodišnjih blagdana provedena je likovna radionica i za učenike Medicinske škole Pula, koja je održana u prostorijama Udruge. Korisnici i učenici zajedno su izrađivali tradicionalne adventske vijence s prigodnim božićnim ukrasima svijećama, dekoracijom od umjetnog cvijeća i lišća te granama bora. Sudionici su izrađivali i božićne ikebane koje su nastale kombiniranjem umjetnog cvijeća, suhog cvijeća kao i raznobojnog granja u za to predviđenim košarama. Učenici i korisnici su na taj način doprinijeli stvaranju božićnog ugođaja uz melodiju prigodnih pjesama i božićne priredbe. 

Stjecanje znanja

Zajednička druženja korisnika udruge i učenika protekla su u ugodnoj atmosferi uz pizzu i sokove. Cilj zajedničkih druženja je da učenici steknu primjerena znanja i iskustva, te razviju pozitivne stavove prema osobama s intelektualnim teškoćama. Za korisnike i učenike radionica je bila korisno iskustvo iz kojeg su proizašli kreativni i maštoviti likovni radovi.

Radionice su se održale pod vodstvom voditeljice projekta Vesne Radolović, izvoditelja aktivnosti Sandre Išić, Margerite Rakić i Sabine Marić te učiteljica Dejane Lončarević, Dragice Dorić, Dubravke Brgić-Živković, Dobrile Puljići i profesorica Ane Krelje i Danijele Panić. Predsjednik udruge Gvido Radolović zahvalio se ravnateljici Emanueli Pinzan Chiavalon i ravnatelju Ivanu Žagaru, te Zajednici Talijana - Šišan na pruženoj dugogodišnjoj potpori i suradnji.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter