U većem dijelu Istre ovo je bilo ekstremno toplo ljeto, izuzev južne i istočne Istre koja je svrstana u kategoriju vrlo toplo
Srednja sezonska temperatura zraka za ovogodišnje klimatološko ljeto bila je na svim analiziranim postajama Hrvatske iznad novog višegodišnjeg prosjeka (1981. – 2010.), a u Istri se kretala od +2 do +2,5 stupnja, pokazala je nova klimatološka analiza Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Tako je u većem dijelu Istre ovo bilo ekstremno toplo ljeto (lipanj, srpanj, kolovoz), izuzev južne i istočne Istre koja je svrstana u kategoriju vrlo toplo.
Na sjeverozapadu sušno
Analiza ljetnih količina oborina pokazuje da je ljeto u Istri, prema višegodišnjem prosjeku, bilo u većem dijelu poluotoka normalno, izuzev sjeverne i zapadne Istre gdje je bilo sušno. U Pazinu je tako tijekom ljeta palo 79 posto, a u Poreču 67 posto ljetnih vrijednosti. Analiza količina oborina u cijeloj Hrvatskoj pokazuje da su također većinom bile ispod prosjeka. Kretale su se od 37 posto ljetnih količina oborine u Hvaru do 128 posto spomenutog prosjeka u Varaždinu. Vrlo sušno je bilo oko Čabra, a sušno u Senju, Šibeniku, Hvaru, Zagrebu, Bjelovaru i Sisku. Kišno je bilo jedino na području Varaždina.
Vrućina i sparina
- Ljeto 2019. godine bilo je karakteristično po iznadprosječnoj toplini te vrućini i sparini u većem dijelu sezone. Radijacijski je režim bio najčešći. Od 70 do 79 dana, kako u kojoj regiji (od ukupno 92 koliko ih ima ljeto), imalo je neki od tipova vremena koji pripadaju ovom režimu, stoji u analizi po tipovima vremena koju su izradili djelatnici DHMZ-a Dunja Plačko Vršnak, Marija Mokorić i Krunoslav Mikec te dodaju.
- Tipova vremena koji pripadaju oborinskom režimu bilo je vrlo malo. Od pet do devet dana u cijeloj sezoni imalo je neki od oborinskih tipova vremena. No, dana s kišom, uglavnom lokalnom, pljuskovitog karaktera, bilo je zamjetno više, stoji u analizi.