Dječje igralište u Poreču
Otvaranje novog vrtića i jaslica u Žbandaju kraj Poreča koje je najavljeno u idućih mjesec dana, neće biti i kraj investicija u vrtiće i škole na području Poreča. Naime, gradonačelnik Poreča Loris Peršurić potvrdio je za Glas Istre da u gradu ozbiljno razmišljaju o novim projektima gradnje vrtića i škola budući da na području Poreča živi sve veći broj djece što potvrđuju brojke po kojima je Poreč možda i jedinstveni primjer u Hrvatskoj. Naime, u Poreču trenutno osnovnu školu pohađa 1.635 učenika, dok je ta brojka u prethodnoj školskoj godini iznosila 1.590, a u školskoj godini 2018./19. 1.538 učenika.
Zbog povećanja broja djece u osnovnim školama, ali i sve većeg broja djece u vrtićima, u Poreču već planiraju gradnju nove osnovne škole u Novoj Vasi te proširenje područne škole u Žbandaju koja bi trebala dobiti dodatnu učionicu.
Slična je situacija u vrtićima koje trenutno na području Grada Poreča pohađa 709 djece, dok je ta brojka prošlog proljeća bila 638, a u proljeće 2019. u porečkim je vrtićima bilo 576 djece. Taj velik rast koji iznosi više od 20 posto u samo dvije godine izazvao je "slatke brige" kod gradonačelnika Peršurića koji je svjestan da čak niti otvaranje novog vrtića i jaslica u Žbandaju, koji će primiti četiri vrtićke i dvije grupe mališana u jaslicama, neće biti dovoljno da u vrtić krenu sva zainteresirana djeca.
- Događa nam se nevjerojatna situacija da sa svakim novim otvorenim vrtićem mislimo da smo zadovoljili sve potrebe, ali ubrzo shvatimo da ima još djece koja nisu uspjela dobiti mjesto u vrtiću. Tako je bilo nakon što smo otvorili vrtić u Malom Maju, a potom i u Dračevcu. Zato smo i mijenjali projekt vrtića u Žbandaju te smo ga proširili kako bismo mogli dobiti prostor za dodatne grupe. Međutim, već sada nam je jasno da ni to neće biti dovoljno te planiramo obnovu Gornjeg vrtića u središtu grada, a u pripremi imamo i projekte za nove vrtiće u okolnim naseljima po uzoru na vrtiće u Dračevcu i Žbandaju. Koliko god se to čini financijski zahtjevnim, ovo je najljepši dio posla jer gradnja novih vrtića i škola je znak da radimo dobar posao i da će Poreč i u budućnosti biti grad pun djece, rekao je Peršurić.
Peršurićeve riječi potvrđuju i brojke o broju rođene djece u 2020. godini po kojima je Poreč zabilježio od osam posto u odnosu na 2019. što je najveći rast u Istarskoj županiji. Naime, u Poreču se prošle godine rodilo 156 djece, dok se 2019. rodilo njih 141. Poreč se ističe i kao jedini grad koji je u četiri godine izgradio dvije potpuno nove osnovne škole i tri vrtića/jaslica, a ujedno i dijeli neke od najvećih učeničkih stipendija za učenike i studente u zemlji.
- Naša je politika da smo svim našim sugrađanima, od rođenja do duboke starosti, stalna podrška. Tako ćemo i nastaviti, komentirao je ove pozitivne trendove gradonačelnik Poreča Loris Peršurić.
Navedene pozitivne brojke pokazuju da će i u budućnosti u Poreču rasti potrebe za novim vrtićima i školama pa je i to jedan od razloga zašto je za Grad važno da je uspješno završila prijava na Javni poziv za sufinanciranje energetske obnove zgrada sa svojstvom kulturnog dobra Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kojom su odobrena bespovratna sredstva u iznosu od milijun kuna za obnovu zgrade Gornjeg vrtića. Vrijednost cijelog projekta je nešto više od tri milijuna (bez PDV-a), te će Poreč nakon provedenog postupka javne nabave, krenuti u investiciju obnove.
Podsjetimo, Grad Poreč prijavio je projekt obnove Gornjeg vrtića "Radost II" na javni poziv Fonda, a nakon što je uspješnom prijavom na javni poziv za financiranje izrade projektne dokumentacije za projekte povećanja energetske učinkovitosti javnih zgrada koja su klasificirana kao kulturna dobra, koji je 2018. objavila IRENA (Istarska Regionalna Energetska Agencija), ostvario pravo na stopostotno financiranje do danas već dovršene izrade projektne dokumentacije povećanja energetske učinkovitosti te konzervatorske podloge.
Kao takav, projekt obnove zgrade Gornjeg vrtića bio je spreman aplicirati na javni poziv Fonda. Prijavljeni projekt podrazumijeva radove konstrukcijsko-energetske sanacije krovne potkonstrukcije, termoizolaciju kosog stropa te poda prema negrijanom tavanu, radove sanacije krovišta i krovnog pokrova, radove zamjene kompletne stolarije te radove kompletne sanacije sustava elektroinstalacija i zamjenu rasvjetnih tijela, kao i uslugu stručnog nadzora nad izvođenjem predmetnih radova. Kako iz razloga konzervatorskih ograničenja po pitanju energetskih svojstava, obnova fasade nije bila prihvatljiv trošak u sklopu ovog natječaja, Grad Poreč bi financirao obnovu fasade paralelno s prijavljenim radovima, te će i za taj dio radova tražiti dodatne izvore sufinanciranja.
- Prvi smo grad koji je ozbiljno pristupio sagledavanju problematike obnove zgrada koje spadaju pod kulturna dobra. Radi se o skupom, dugotrajnom i složenom projektu, jer se za takve projekte treba dobiti suglasnost konzervatora. Konzervatorska suglasnost za ovaj vrtić je dobivena, projektno-tehnička dokumentacija spremna, a sve je to bio uvjet da bi se uopće mogli prijaviti na natječaj, kaže Gordana Lalić iz gradskog poduzeća Parentium.