planski razvoj

Poreč je jedan od rijetkih hrvatskih gradova u koje se ljudi doseljavaju. Gradonačelnik Peršurić: "U OVOM TRENUTKU IMAMO VIŠE OD 40 PROJEKATA"

Ti projekti su sufinancirani iz raznih izvora, tako da nas "hendikep" vezan uz koeficijent razvijenosti ni do sada nije obeshrabrivao da se javljamo i tražimo izvore novca za svoje projekte van proračuna. Sigurno je da ćemo jednako intenzivno ili još intenzivnije to raditi i u budućnosti, kaže gradonačelnik Loris Peršurić

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Uskoro i "zemljišta za jednu kunu", najavio je Peršurić

Uskoro i "zemljišta za jednu kunu", najavio je Peršurić


Dva milijuna ostvarenih turističkih noćenja ako se gleda samo administrativno područje grada Poreča, odnosno 4 milijuna ako se uzmu u obzir i sva ona ostvarena u okolnim općinama i mjestima u kojima turisti značajan dio vremena provedu u tom gradu, znak su da se "staro normalno" ovog ljeta na velika vrata vratilo na porečke ulice i trgove. Zadovoljan time svakako je prvi čovjek Poreča Loris Peršurić. Normalizacija turističkog prometa naime znači i definitivni kraj djelomičnog posta koji je u protekle dvije godine zadesio gradski proračun, kao i jamstvo da će brojne započete ili planirane investicije biti realizirane.  

- Nakon dva pandemijska ljeta ovo svakako najviše protječe u znaku povratka nekim starim navikama i običajima, a kad je turizam u pitanju i brojkama. Moram pritom svakako podsjetiti da je porečki turizam bio relativno uspješan i u korona godinama, pa je tako 2020. godina bila na otprilike polovice prometa iz referentne 2019., dok je lani taj postotak podignut na gotovo 80 posto. Ove godine smo u dosadašnjem tijeku sezone izjednačili rezultat iz te pretpandemijske godine, a pritom je vrlo zanimljiva činjenica da u odnosu na tu godinu u ponudi imamo čak 700 hotelskih kreveta manje. Razlog tome je rekonstrukcija hotela Pical i Luna koji su prije izbijanja pandemije bili otvoreni i značajno pridonosili kumulativnim turističkim rezultatima koji se ostvaruju u Poreču, kaže Peršurić.

Činjenica da je i s tim ozbiljnim manjkom kreveta u ponudi Poreč ipak na indeksu 100 govori u prilog tome da se u ovom gradu značajno povuklo u predsezoni.

- Mi smo do Uskrsa čak imali četrdesetak posto više noćenja u odnosu na najuspješniju pretpandemijsku godinu. Apsolutne brojke naravno nisu enormne za taj dio godine, međutim svakako su značajne, a to se dogodilo zbog mnogobrojnih sportskih manifestacija koje smo organizirali u gradu. Mi imamo dugogodišnje ugovore s HOO-om i brojnim sportskim savezima, a događanja koja oni organiziraju su nam značajno produljila turističku sezonu. Nije da to nismo radili i prije, ali možda nam je upravo korona u tom dijelu pomogla jer su se Poreč, pa i čitava Istra, i zbog blizine i zbog infrastrukture, nametnuli kao idealno mjesto za organizaciju čitavog niza takvih sportskih manifestacija, kaže porečki gradonačelnik.

MMI_3792.JPG POREC, 09.08.2022. SNIMIO MILIVOJ MIJOSEK/GLAS ISTRE

Porečki turizam ove godine je na razini rekordne, pretpandemijske 2019.

Sportski turizam prepoznat je dakle kao izvrsna prilika za daljnje proširenje sezone u ovom turističkom središtu, te je naravno planiran i nastavak ulaganja u sportsku infrastrukturu. Peršurić podsjeća da je nedavno izgrađena prva faza nogometnog kampusa, te da uskoro slijedi nastavak te investicije, i dodaje kako nakon toga od cjelokupne sportske infrastrukture Poreču fali izgradnja bazena. Gradnja tog objekta isto tako je u planu ali, kako kaže gradonačelnik, trenutno nije među prioritetima, već će se o njemu razmišljati nakon skore izmjene prostorno planske dokumentacije i definiranja adekvatne lokacije. Gradske razvojne planove, kaže gradonačelnik, donekle su usporile, ali ne i zaustavile, posljedice koje je pandemijsko razdoblje imalo na punjenje gradskog proračuna.

- Pad prihoda iz puno poznatih razloga bio je popriličan, međutim s nekim investicijama se jednostavno nije moglo stati. Tako smo primjerice u onom najvećem valu korone 2020. godine imali raskopanu gradsku rivu, započetu izgradnju dječjeg vrtića u Dračevcu, te otvorene brojne radove na prometnoj infrastrukturi, no uspjeli smo preorganizirati prioritete, malo produljiti rokove, te na koncu vlastitim sredstvima uspješno zaokružiti sve započete investicije, kaže Loris Peršurić.

Naravno, pri osmišljavanju svakog projekta u Poreču se trude, kaže on, pogledati ima li netko otvoren natječaj putem kojeg bi se za realizaciju tog posla mogla osigurati i bespovratna sredstva. Prepreka za tako nešto često im je prevelik stupanj razvijenosti područja, no s novim ciklusom financiranja iz EU fondova i to se polako mijenja, pa i šanse Poreča za privlačenje sredstava za financiranje gradskih projekata ubuduće bi trebale biti veće.

- Mi u ovom trenutku imamo više od 40 projekata u nekoj od faza razvoja, a koji su sufinancirani iz raznih izvora, tako da nas "hendikep" vezan uz koeficijent razvijenosti ni do sada nije obeshrabrivao da se javljamo i tražimo van proračuna izvore novca za svoje projekte. Sigurno je da ćemo jednako intenzivno ili još intenzivnije to raditi i u budućnosti, kaže naš sugovornik.

Sve te investicije, kao i planski razvoj grada, doprinijeli su da Poreč danas bude jedan od najpoželjnijih gradova za život u Hrvatskoj i sredina koja za razliku od većine ostalih u zemlji iz godine u godine bilježi rast broja stanovnika i pozitivan prirodni prirast.

- Broj stanovnika u stalnom je porastu, a to naravno značajno utječe i na planirane investicije i razvojne planove u gradu. Izgrađena su tri vrtića u četiri godine, a već sljedeće godine planiramo izgradnju i nova dva: u Novoj Vasi i Vrvarima. Svakom tom investicijom dođemo do neke takozvane "nule" kad je u pitanju potreba za slobodnim mjestima u vrtićima za naše mališane, no nakon toga poraste broj stanovnika pa se stvori i nova potreba. I to je dobro jer poručuje da u Poreču vlada dobra i pozitivna poduzetnička klima i da naš grad mladim ljudima nudi dobre uvjete i za posao i za život. Uz posao mladim ljudima najbitniji je smještaj, a problem Poreča, kao i brojnih drugih jadranskih gradova, je visoka cijena stambenih kvadrata. Grad u tom smislu želi pomoći, a kako nismo bili zadovoljni ponuđenim modelom poticane stanogradnje, u proračun smo ugradili model sufinanciranja kamata, ali i cijena kvadrata, koje Porečani koji kupuju prvi stan mogu ostvariti po određenim kriterijima. Takvih je u protekle dvije godine bilo 20-ak, te namjeravamo s tim nastaviti i dalje, ističe Peršurić.

Izmjenama prostornog plana, koje su u pripremi u smislu pomoći u rješavanju stambenog pitanja Porečana, namjeravaju pokrenuti i model gradnje gradskih stanova.

- Ti stanovi neće biti ne samo za prodaju, već i za najam, a pokrenut ćemo i program "zemljišta za jednu kunu", koje će uz plaćeni komunalni doprinos biti ustupljeno na određeni broj godina obiteljima koje na njemu žele izgraditi obiteljsku kuću, najavljuje gradonačelnik Peršurić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter