ŽENSKO PODUZETNIŠTVO

Istra pridonosi većem prosjeku žena u poduzetništvu


Poduzetništvom se u Hrvatskoj bavi svega 30 posto žena, dok je postotak onih koje su u rukovodećoj strukturi i menadžmentu još manji. Tim podatkom ne možemo biti zadovoljni, tvrdi Gordana Deranja, predsjednica Hrvatske udruge poslodavaca i istarske udruge poslovnih žena KRUG, i sama uspješna menadžerica koja je već godinama na čelu pulskog Tehnomonta.

- Promatramo li ružne statističke pokazatelje, Hrvatska nije loše smještena u usporedbi s Europom. Na žalost, u usporedbi sa SAD-om i Kanadom, nemamo se čime ponositi. U Hrvatskoj je u poduzetništvu u prosjeku 30-ak posto žena, no taj je postotak puno manji uzmemo li u obzir koliko je žena na poziciji predsjednica uprava, dakle onih koje rukovode firmama. Tu muškarci čvršće drže svoje pozicije. Nažalost, ono što još uvijek ruši prosjek je sudjelovanje žena menadžerica u javnim poduzećima, a ni u politici ne stojimo baš bajno, kaže Deranja. Ona je nedavno sudjelovala na prvom kongresu istarskog KRUG-a održanog u Puli, na kojem su poslovanje tvrtki predstavile mnoge uspješne poduzetnice, među kojima menadžerice i predsjednice uprava vodećih istarskih hotelijera. Istra pridonosi većem prosjeku žena u poduzetništvu, kazala je Deranja, koja tvrdi da je za svakog tko se bavi poduzetništvom, ne samo za žene, važno da bude uspješan, da ima svoje ciljeve i od njih ne odustaje, da bude dovoljno mudar da okupi kvalitetan tim s kojim će te ciljeve i ostvariti.

Poticaj turizma

- Turizam čini jednu od najznačajnijih gospodarskih grana u Istri i cijeloj Hrvatskoj, a upravo u turizmu možemo pokazati da čelna mjesta zauzimaju žene. Tu je i ona simbioza bez koje se ne može, a to je sve drugo što se razvija uz turizam. Brendovi koje imamo u Istri su sigurno motivator koji će privući turiste, ali privući će ih i sama destinacija. Simbioza jednog i drugog već dugo svrstava Istru na sam vrh uspješnosti u turizmu Hrvatske, kaže Deranja.

Na pitanje što država može učiniti da motivira žene za jači poduzetnički angažman, odgovara da se žene, prije svega, trebaju izboriti same.

- Žene se moraju same motivirati i međusobno se podupirati, a to čine lobiranjem i umrežavanjem. S druge strane, suport treba pružiti i lokalna zajednica. Možda su žene u Istri malo sretnije jer postoji logistika vrtića, no tragično je da svaka treća općina ne može osigurati jedan vrtić. Da bi mogla raditi, biti uspješna i opuštena, žena prvo mora zbrinuti djecu, a ne da nam se u kasnijoj dobi događa da žene prijevremeno odlaze u mirovinu jer se nema tko skrbiti o starijim članovima obitelji, a da ne govorimo o tome gdje je Hrvatska kad je riječ o palijativnoj skrbi. Tu mogu pomoći društvo i zajednica, država putem poticaja za samozapošljavanje, što i čini. Mora postojati sprega svih, i Vlade, i lokalne samouprave, i udruga, ali i žena pojedinaca koje svojim položajem mogu doprinijeti, mogu biti glasne, i mogu ukazati na određene probleme, smatra Deranja.

Jasna Jaklin Majetić, predsjednica HGK - Županijske komore Pula, napominje da se postotak žena u poduzetništvu može povećati različitim poticajima, no nužno je i oformiti okruženje koje će imati više senzibiliteta za one probleme koje sputavaju žene za kreiranje vlastite poduzetničke priče. (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter