Izvaljeno jaje u gnijezdu - vizualizacija
Poput puzzlea, minuciozno, od oko 320 drvenih trokuta koji će se spojiti i formirati ovoidnu formu, oblikovat će se inovativno planinarsko sklonište i promatračnica za ptice Kremenjak u Parku prirode Učka, koje je riječki arhitekt Ivan Juretić predvidio smjestiti unutar elegantne čelične mreže prekrivene suhom trninom, granama gustog bodljikavog grma koji raste u zapuštenim dolcima.
Projekt "Izvaljeno jaje u gnijezdu", planinarsko sklonište i promatračnica za ptice, zamišljen je, pojasnit će Juretić kao u pejzaž skladno uklopljen objekt. Vanjska opna sazdana je od suhih grana te formom i materijalom podsjeća na gnijezdo unutar kojega je manja kompaktna jajolika forma objekta koja pak parafrazira raspuknuto, izvaljeno jaje. Između vanjske opne i samoga objekta smješteno je stubište kojim se pristupa terasi, odnosno krovu na četiri i pol metara visine, a koji podcrtava funkciju promatračnice s pogledom na Učku, Kvarnerski zaljev, otoke Cres i Lošinj, te istarski poluotok.
Projekt "Izvaljeno jaje u gnijezdu"
Sklonište je mali objekt površine oko 12 kvadrata, kapaciteta od 4 do 6 ležajeva, omogućava dobru zaštitu od meteo uvjeta, kiše i jakog vjetra, te siguran zaklon. Realizirat će se u skladu s održivim načinom gradnje i ekološkim standardima, energetski neovisno, sa stvarnim i metaforičkim naglaskom na ekologiju, zaštitu prirode i klime.
Odakle inspiracija, pitamo ovog arhitektu koji je u proteklih nekoliko godina privukao pozornost javnosti, posebno planinarske, izgradnjom i obnovom planinarskih skloništa Šugarska duliba, Ždrilo i Rossijeva koliba na Velebitu te Miroslav Hirtz na Bijelim stijenama, a on kaže da je prilikom osmišljavanja projekta ideja bila napraviti jaje, netom raspuknuto, u trenutku kada ptić izlazi van na način da ta pukotina, zapravo otvor naokolo cijelog objekta, omogućava pogled na sve strane stoga što je i pozicija samog objekta na takvom mjestu s fascinantnim pogledom na sve strane svijeta.
Juretićev novi projekt smješten je u Park prirode Učka, na travnati planinski greben u blizini vrha Kremenjak, odakle se pruža impresivan pogled na Kvarnerski zaljev i Istru. Učka je poznata po svojoj ornitofauni, u Parku prirode zabilježeno je više od 170 vrsta ptica, što gnjezdarica, što preletnica pa tako i jedna od najvećih ptica na svijetu s rasponom krila gotovo do 3 metra - bjeloglavi sup. Lokacija novog planinarskog skloništa smještena je na ruti preleta brojnih migrantskih vrsta, što je autoru poslužilo kao inspiracija i za arhitektonsku izvedbu i za dvostruku funkciju ovog planinskog objekta - uz primarnu svrhu planinarskog skloništa, ono će se koristiti i kao promatračnica za ptice.
Planinarsko sklonište i promatračnica za ptice
Promatračnica za ptice stoga što je to jedna tema koja je Parku prirode Učka vrlo značajna. U obuhvatu parka je i hranilište za bjeloglave supove s promatračnicom, prvo takve vrste u Hrvatskoj što je opet, kaže Juretić, doprinijelo ideji da se i arhitekturom osloni upravo na tu temu. Sama struktura je takva da je jaje kao sklonište smješteno u gnijezdo, a gnijezdo je napravljeno od suhih grana tako da se objekt stopi s prostorom.
- Najnoviji planinarski projekt znatno se razlikuje od mojih prošlih u više segmenata, a jedan od bitnih je taj što si mogu priuštiti organsku formu, jednu vrlo kompleksnu izradu jer ga u sto postotnom iznosu, s oko 225.750 eura, financira danski fond zaposlenika "Employee Foundation" VKR grupe, koji ga je na natječaju "Green areas & Outdoors life" izabrao kao jednog od nekoliko u Europi. Upravo je tu jedna velika razlika u odnosu na sve druge planinarske objekte koji su bili samofinancirani, odnosno realizirani na gotovo potpuno volonterskoj bazi. Ovdje je ipak jedan suport koji je bitan da se može napraviti nešto spektakularno. Ta je grupacija zaposlenika jako mala, tako da moramo biti sretni jer je to je respektabilan iznos, neviđena privatna investicija u našim planinama. Fond je prošle godine slavio 30. godišnjicu, pozvao sve podružnice, stavio im na raspolaganje budžet od 6 milijuna eura i pozvao da predlože projekte koji će u njihovim zajednicama oplemeniti prostor, kao pokazatelj kako jedna tvrtka brine o zaposlenicima, ali i o prostoru i o održivosti, napominje Juretić.
Ivan Juretić - arhitekt projekta
Koliko je to svojom intrigantnom arhitekturom inovativan pristup, pitamo Juretića, a on kaže da se u arhitekturi vrlo rijetko koristi takva metoda s obzirom da je zahtjevna za produkciju.
- Dočim krenete u neku ovoidnu organsku formu, to zahtjeva puno veći napor i trošak i ako se osvrnete oko sebe vrlo su rijetka arhitekture koje su organske, to je nešto što iskače od nekoga prosjeka u tom smislu, ističe Juretić i dodaje da je jedan od ključnih faktora koji je prevladao da projekt prođe na natječaju upravo ekološki pristup, održiva gradnja pri čemu se strogo pazi na materijale. Bilo je dosta diskusije oko temeljenja, da se ne koristi beton iako je na toj lokaciji jak vjetar, koristit će se sidrenja i alternativne metode.
Učka dobiva svoju drugu promatračnicu za ptice
Troškovnik uključuje i ostale projektne segmente poput uključivanja i plesne škole i ornitologa kroz predavanja da se budući korisnici kao i oni koji će brinuti o skloništu i promatračnici, upoznaju s tim fascinantnim svijetom ptica, da se nauče na koji ih način promatrati i da se senzibiliziraju za tu temu.
Projektna dokumentacija je gotova, dobivena su sva dopuštenja resornog ministarstva i županije. Gradnja i postavljanje skloništa započinje ovog tjedna, trajat će oko godinu dana. Objekt se izrađuje u radionici, do kraja ove godine planiran je dovršetak prefabrikacije, planira se iduće godine na proljeće postaviti u prirodu, tako da bi se planinarsko sklonište i promatračnica za ptice otvorila sredinom iduće godine.