Ulaz u genetksi centar na Ćićariji (Arhiv)
Riječka firma A-Z ulaganja kao dio Manšped Grupe, koja s Adria Oilom zapošljava 1.100 ljudi i ostvaruje ukupni godišnji prihod od dvije milijarde kuna, ponudila je najbolju cijenu za kupnju Genetskog centra u Buzetu, koji već gotovo 30 godina stoji kao veliki neiskorišteni potencijal. Riječ je o kompleksu koji obuhvaća 24 objekta, uključujući livade, pašnjake i oranice, na oko 78.000 četvornih metara površine, u čiju je izgradnju država krenula još krajem 1990. godine, a njegova prvotna nikad ostvarena namjena bila je razvoj stočarstva, odnosno uzgoj ovaca i koza te proizvodnja sira i mesa, ali i genetskog materijala.
Doznajemo da tvrtka A-Z ulaganja u Genetskom centru planira napraviti najveći reprocentar i tovilište autohtone istarske svinje. Ponuda riječke firme je veća i, prema svemu sudeći, za tvrtku B2 Kapital, koja prodaje Genetski centar, prihvatljivija od one koju je dala jedna od mnogobrojnih firmi Danka Končara s predznakom Kermas. Inače, A-Z ulaganja su prisutna, zajedno s Grupom čiji su sastavni dio poslovanja, u djelatnostima vezanim za prodaju nafte, logistiku, drvoprerađivačku industriju, građevinarstvo i transport.
Ovu nam je informaciju potvrdio buzetski gradonačelnik Damir Kajin, ali i onu da se koncem prošlog tjedna sastao s Končarom, koji ga je pak svojedobno tužio za klevetu. U međuvremenu je Kajin dobio oba spora, a danas kaže da ga to kao gradonačelnika Buzeta uopće ne opterećuje. "Prema svakome ću se odnositi na isti način. Podržat ću ono što je u interesu Grada i tu nikakav moj privatni odnos ne može biti prepreka", kaže Kajin.
U ovom bi slučaju, priznaje, ipak prednost dao tvrtki A-Z ulaganja, iako smatra da ni prijedlog Kermasa nije loš. "Kad bih ja mogao odlučivati, odlučio bih se za A-Z ulaganja iz dva razloga - iza te tvrtke stoji gotovo dvije milijarde kuna prihoda godišnje i svega čega se dohvatila uspjela je realizirati. Iako je Kermas prvotno ponudio 20 tisuća eura više, A-Z je naknadno korigirao svoju ponudu. Međutim, ja ne odlučujem o izboru budućeg investitora, kao ni građani Buzeta. Sve sam poduzeo da od prodavatelja, tvrtke B2 Kapital, krajem prošle godine naplatim otprilike milijun kuna gradskih potraživanja. Od tog je iznosa Grad uprihodovao 700 tisuća kuna, a Hrvatske vode 300 tisuća. Na današnji dan B2 Kapital Gradu ne duguje ni lipe, na čemu sam im zahvalan. Ostalo nam je još nekih 460 tisuća kuna koje potražujemo u stečajnom postupku od bivšeg vlasnika Centra - Farme Vukovina Fiolić, ali poznavajući hrvatskog pravosuđe, to će potrajati i taj dug sigurno nećemo uspjeti naplatiti u cijelosti. Kako bilo, dobro je da postoji interes za ovaj dio Istre, jer dobar proizvod danas je lako plasirati i unovčiti", ističe Kajin.
Buzetski je gradonačelnik sjeo s predstavnicima obiju tvrtki koje žele kupiti Centar te im, kako kaže, poručio:
"Grad Buzet će vam biti poput doma. Nigdje neće imati bolju i iskreniju potporu u namjeri da pokrenete proizvodnju u Genetskom centru nego što je to u Buzetu." Kajin ističe da je svima u gradu stalo da, nakon 30 godina devastacije i utrošenih gotovo 25 milijuna maraka početkom devedesetih, što bi, kaže, danas iznosilo oko 30 milijuna eura, taj objekt bude u funkciji. "Neka konačno gore bude smještena stoka, a onda se preko te investicije može vratiti i život na buzetski kras", poručuje Kajin.
Predstavnici A-Z ulaganja i Kermasa pred buzetskim su gradonačelnikom iznijeli i svoje želje i planove.
"A-Z želi izgraditi najveću farmu svinja u Hrvatskoj, što je sjajna priča, a Kermas bi se vratio, koliko sam ih shvatio, prvotnoj zamisli - kozama i ovcama, i to je hvalevrijedno. Kermas obećava u šest mjeseci osposobiti prvu halu, dok A-Z ulaganja u godinu dana planiraju staviti u funkciju cijeli pogon. Grad je oko ovoga iskoristio sve svoje prerogrative, mi sadašnjim vlasnicima niti možemo niti hoćemo birati kupce, već im eventualno možemo sugerirati", kaže Kajin.
On je uvjeren da će se onaj tko u Centar investira svoj novac pobrinuti za radnu snagu, koje na području Buzeta očito nema dovoljno, da će zaposliti sve one koji tu žele raditi, ali i da će plaćati doprinose, komunalne naknade, a takvi su investitori, naglašava gradonačelnik, u Buzetu dobrodošli. "Osobno sam protiv mešetarenja nekretninama, neka se pokrene proizvodnja i opravda prije 30 godina utrošeni novac", zaključuje Kajin.