NA PULSKOM SVEUČILIŠTU O BUDUĆNOSTI GLASA ISTRE I MOGUĆNOSTI RADA U JEDINOM ISTARSKOM DNEVNIKU

Frank: Za mene je novinarstvo najseksi priča koja postoji


"Danas je Glas Istre informativna, sadržajna, vjerodostojna novina sa širokim spektrom tema i novinarskih oblika izražavanja. Digitalni mediji preuzeli su dominaciju, regionalne novine pogotovo ne mogu pratiti sve te trendove, ali i tiskani mediji, kojima se od velike gospodarske krize predviđa odumiranje, definitivno imaju budućnost, naravno u kombinaciji s novim platformama", ustvrdili su Robert Frank i Ranko Borovečki, glavni urednik i direktor izdavaštva u Glasu Istre, predstavljajući na pulskom Sveučilištu Jurja Dobrile jedini istarski dnevni list pred studentima, svojim budućim čitateljima, ali i suradnicima.

Glas Istre, naime, otvara vrata svim zainteresiranim studentima za suradnju, da pišu ili na bilo koji drugi način sudjeluju u nastanku novine i portala. Ili da samo posjete redakciju i iz prve ruke saznaju što to znači iz dana u dan stvarati dnevnu novinu. Tribina naslovljena "Glas Istre 2025. - vodeći istarski medij putuje u budućnost", održana je u velikoj dvorani "Pula" na Fakultetu ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković", a redakciju istarskog dnevnika predstavljao je i Ivor Balen, član uredničkog kolegija.

- Kao glavni urednik upravo u ljudima vidim najveću vrijednost. Glas Istre ima veliku šansu za opstanak, ali bez vas mladih koji ćete nas čitati i s nama povremeno ili stalno surađivati, bit će to teško ostvariti. Vi bolje znate kojim temama i preko kojih medijskih platformi doprijeti do mladih ljudi. Glas Istre upravo je na raskršću, kurs smo zauzeli, a početkom svibnja izlazimo s redizajniranim portalom, bržim, dinamičnijim, i tehnološki i tematski. Cilj nam je približiti se mladim čitateljima. Imate li novinskih ambicija, dođite. Nudimo vam svoje znanje, a znamo raditi novinu, rekao je Robert Frank.

Novinarstvo je, veli, strast i stil života. "Malo je poslova koji potiču toliko adrenalina. To je profesija koja se ne odrađuje, nego živi 24 sata dnevno, iz dana u dan, bez zastoja. Novinarstvo je moje poslanje i za mene najseksi priča koja postoji, a pravo novinarstvo je u tisku. Prave informacije donose tiskani mediji. Teško ćete na televiziji vidjeti neku ekskluzivnu vijest, jer je to rezervirano zbog specfičnosti posla upravo za tiskane medije", ustvrdio je glavni urednik Glasa Istre. Sebe je, na neki način, nazvao medijskim konzervativcem koji voli papir u ruci i crnilo tinte na prstima, za razliku od Ranka Borovečkog, njegova prethodnika u fotelji glavnog urednika Glasa Istre, koji ipak preferira nove medije. Iako je prenio viziju svog prijatelja Igora Ariha, Vodnjanca koji živi i radi u Sloveniji i jedan je od najvećih marketinških stručnjaka u regiji, po kojem bi se jednog dana tiskanim novinama mogao dogoditi revival koji sada doživljavaju LP ploče i analogna fotografija.

- Vi ste budućnost! Razmišljate o medijima u budućnosti. Nemojte biti samo korisnici, već se uključite i postanite stvaraoci medijskih informacija. Na raspolaganju su vam sve novije i novije digitalne mogućnosti, rekao je Borovečki, predstavivši specifičnosti starih, novih i tzv. društvenih medija. "Stari mediji su skupi, zahtijevaju veliku produkciju i skupu distribuciju, a novi mediji ovise o internetu, ali su svima dostupni i jeftini produkcijski i distribucijski. Novi mediji moraju se potruditi da stignu do krajnjih korisnika, za razliku od društvenih medija, kakav je recimo Facebook, koji ima sigurnu mrežu za plasman.

Zašto je povučen tekst

Ilustrirajući atmosferu nastanka dnevnih novina Robert Frank sa studentima je podijelio i top-vijest: "Sinoć smo u sedam navečer povukli priču za koju smo pretpostavljali da bismo njenim objavljivanjem mogli bitno utjecati na položaj jedne važne osobe u gradskoj strukturi. Situacije su to u kojima se svako toliko nađu medijske redakcije i glavni urednik mora odlučiti što je za objavu, a što ne". Na pitanje studenta iz publike, zašto je priča povučena, je li bilo intervencija, odgovorio je da pritisci ponekad postoje, ali intervencija nije bilo. "Tekst je povučen jer je bila puno veća vjerojatnost da smo u krivu, nego da smo u pravu. Moje je uređivačko opredjeljenje da kod objave tekstova koji mogu izazvati velike efekte u smislu smjena kadrova na visokim pozicijama moramo imati golemu sigurnost da smo u pravu i da su nam informacije vjerodostojne. U ovom slučaju u to nismo bili dovoljno sigurni i tekst je povučen isključivo iz profesionalnih razloga. Nakon naših novinarskih tekstova ponekad se dogodi da se ljude i smjenjuje s funkcija. Ja sam barem 20-ak njih i smijenio i poslao pred sud. Imao sam i ozbiljne probleme, ali i to je novinarstvo. Novinarstvo je stalno zamjeranje, neće o vama imati dobro mišljenje ni oni kojima postavite neugodno pitanje, a kamoli tek oni koje argumentirano napadate, a u igri su i oni i njihove pozicije ili njihovi financijski interesi", rekao je Frank.

U medijima, veli, ima i cenzure - i njegovih, možda i najboljih desetak tekstova koje je pripremio i napisao u karijeri nikad nije objavljeno u Novom listu. "Dolaskom novih vlasnika naša novinarska sloboda dosegla je vrhunac što i meni i redakciji olakšava posao. No, gora od cenzure je autocenzura jer novinar koji izgubi hrabrost bolje je da objesi kopačke o klin", rekao je Frank i podsjetio da novine često spiniraju, same proizvode događaje i čekaju reakcije, jer je tu puno interesa u igri.

Studentska tribina samo je jedna od karika u jačem povezivanju i razvoju suradnje između najjačeg istarskog medija i pulskog Sveučilišta. U ime organizatora tribinu su vodile Mirena Tubić iz Sveučilišnog Centra za razvoj karijera te Mateja David, predstavnica Savjeta mladih grada Pule.

Pobjeda za Sergeja Roscea

Predstavio je Robert Frank i novu, potpuno regionalnu orijentaciju istarskog dnevnika, s nacionalnim vijestima daleko od naslovnice i svedenima samo na top-teme. "Na nacionalnoj razini ne možemo se utrkivati s moćnijim nacionalnim dnevnicima, ali smo u prednosti po regionalnoj pokrivenosti i cilj nam je zagospodariti informacijama na istarskom poluotoku", rekao je Frank koji Glas Istre okreće, među ostalim, i prema javnosti važnim i socijalnim temama, a prvim velikim uspjehom smatra obustavljanje postupka protjerivanja iz Hrvatske Sergeja Roscea, mladog Moldavca koji živi u Puli, upravo nakon teksta objavljenog u Glasu Istre. (Duška PALIBRK, snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter