IDS-ov EUROZASTUPNIK

FLEGO SE BOJI ZA HRVATSKI TURIZAM "Zelena potvrda je korak naprijed, ali nije čarobni štapić"

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Foto: Matija Djanesic / CROPIX

Foto: Matija Djanesic / CROPIX


Prijedlog digitalnih "zelenih potvrda" koje je predstavila Europska komisija je korak u dobrom smjeru jer ne donosi nova ograničenja već nudi rješenja za sigurnije slobodno kretanje unutar Europske unije tijekom pandemije. Zajednički je to zaključak eurozastupnika Valtera Flega (IDS)i Tomislava Sokola (HDZ) iz Hrvatske, Claudie Monteiro de Aguiar iz Portugala te profesorice s Pravnog fakulteta u Zagrebu Iris Goldner Lang, koji su bili sudionici online konferencije za medije Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj na temu uvođenja potvrde s podacima o cijepljenju, testiranju te preboljenoj bolesti Covid-19 za putovanja unutar EU.

"Turizam je, uz transport, sektor koji je najviše pogođen pandemijom Covida-19, a oporavak će trajati puno duže nego nakon krize 2008. godine. Zbog toga moramo pomoći turističkom sektoru europskim novcima, iz proračuna EU-a za razdoblje 2021. -2027. i iz Fonda za oporavak EU-a. Govorimo o milijardama eura, ali na državama članicama i nacionalnim vladama je koliko će tih novaca iskoristiti i u što će ih uložiti. Moramo se koncentrirati na nacionalni plan oporavka i reći da je turizam jedan od strateških nacionalnih prioriteta, koji čini gotovo 20 posto hrvatskog BDP-a. Ne budemo li reagirali slično kao naši europski turistički konkurenti Portugal, Španjolska ili Grčka, koji će itekako ulagati u oporavak turizma, i budemo li čekali da se turizam sam od sebe oporavi, zaostajat ćemo i u konkurentnosti tog sektora", kazao je Flego.

IDS-ov eurozastupnik dodao je kako imamo priliku EU novcima financirati inovativne projekte održivog turizma, poput revitalizacije kulturne baštine u istarskom Završju, izgradnje ribarskog gata u Umagu, uskotračne pruge Parenzana, stavljanja autohtonih namirnica u službu istarskog turizma, razvoj eko-ugostiteljstva ili projekta Underground Istria.

"Naš prioritet mora biti usklađivanje ciljeva nacionalnog plana s EU ciljevima, a to su prije svega zeleno i digitalno, i za to možemo dobiti velike novce", kazao je Flego, koji je istaknuo i da je "zeleni certifikat" koji je Komisija predstavila ovog tjedna korak naprijed, ali ne i čarobni štapić koji će riješiti problem putovanja i spasiti turističku sezonu.

 "Komisija je dala svoj zakonski prijedlog, a znamo da će izglasavanje trajati barem tri mjeseca. To znači da će u svibnju, ako ne i lipnju, sve biti kako je i danas. To znači da će gosti u Hrvatsku moći ući samo s negativnim testovima i na isti način se vratiti svojim domovima, što je za četveročlanu obitelj trošak testiranja od 600 eura. Proći će tako i Uskrs. Komisija je presporo izašla s prijedlogom, mi već 54 tjedna učimo o nepoznatoj bolesti, i svaka država pleše po svome, kao da Schengenski prostor ne postoji. Moramo svakako voditi računa i o nacionalnim preporukama koje se tiču odvraćanja od putovanja u neke destinacije. U krizi svatko gleda sebe, te se bojim da će pojedine članice dijeliti vouchere za ostanak u vlastitoj državi. Bude li Nijemac dobivao eure da provede godišnji odmor u Bavarskoj, a ne u Istri, time se narušava zajedničko tržište, ali i ravnopravnost te odnosi između zemalja članica. Također, mi danas ne znamo koliko će potvrda trajati, jer ne znamo koliko traje imunitet cijepljenih osoba ni osoba koje su preboljele virus, odnosno hoće li to biti 3, 6, 8 ili možda 12 mjeseci", kazao je Flego.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter