Tijekom volonterske akcije primijećeno je postojanje velike količine raznovrsnog otpada, osobito sitne plastike i otpada koje je more nanijelo, od štapića za uši, plastični čepovi od boca, a jedan je volonter pronašao plastičnu vrećicu na kojoj je pisalo Tiran - Albanija
Odazvalo se 25 volontera (Snimio Diego Martinčić)
Članovi i članice Kluba mladih volontera i volonterki organizirali su akciju čišćenja uvale Lakošaše na području Ližnjana. Volonterska akcija organizirana je kao jedna od aktivnosti projekta solidarnosti "Za održivu budućnost" kojeg provodi Udruga ZUM, uz podršku Volonterskog centra Istra te financijsku podršku Europske Unije u okviru programa Europskih snaga solidarnosti.
Cilj projekta "Za održivu budućnost" je doprinijeti povećanju svijesti građana i šire javnosti o problematici onečišćenih plaža, doprinijeti povećanju znanja i vještina građana vezano uz održivi razvoj i zaštitu okoliša te promovirati vrijednosti volonterstva.
Volontersku akciju, svojim aktivnim angažmanom, podržalo je 25 volontera i volonterki koji su zajedničkim snagama očistili uvalu Lakošaše. Tijekom volonterske akcije primijećeno je postojanje velike količine raznovrsnog otpada, osobito sitne plastike i otpada koje je more nanijelo. Primijećena je velika količina sitne plastike od štapića za uši, plastični čepovi od boca te jedan volonter je pronašao plastičnu vrećicu na kojoj je pisalo Tiran - Albanija, što je dokaz da nekolicina otpada dolazi s tog područja sve do Istre, što morskim strujama, što valovima snažnog juga.
Vrijedni volonteri skupili su čak pet kubika različitog miješanog otpada i odložili ga u kontejner za krupni otpad (baju), kojeg je potom dovelo poduzeće Herculanea, a koje je angažirala Općina Ližnjan.
Akcija čišćenja uvale krenula je okupljanjem svih zainteresiranih u 10 sati u uvali Lakošaše, trajala je tri sata nakon čega je uslijedio obrok i druženje. Organizatori ističu da su ponosni na mlade volontere koji su organizirali ovu akciju te na odaziv građana koji su svojim angažmanom i aktivnim sudjelovanjem doprinijeli čistijoj plaži i promociji vrijednosti volonterstva. Zahvalili su se Općini Ližnjan na podršci i pomoći u organizaciji, a Diegu Martinčiću (Istrapano360) na fotografijama i videu.
Članovi Kluba mladih volontera dosad su organizirali izložbu na temu onečišćenih plaža, dvije volonterske akcije čišćenja plaža i radionice izrade pepeljara i informativnih poruka, čime doprinose povećanju svijesti građana i šire javnosti o problematici onečišćenih plaža te doprinose povećanju vještina i znanja vezano uz održivi razvoj i zaštitu okoliša.
Naredne aktivnosti projekta "Za održivu budućnost", usmjerene zainteresiranim građanima i građankama, uključuju radionice o održivom razvoju, kreativne radionice izrade informativnih poruka i radionice na temelju metode reuse&recycle u okviru kojih će se izrađivati pepeljare koje će se potom postavljati na plaže s ciljem lakšeg zbrinjavanja i smanjenja količine opušaka.
Klub mladih volontera zamišljen je kao mjesto susreta i podrške svima koji ne žele biti samo pasivni promatrači, već se žele uključiti i aktivno doprinijeti da lokalna zajednica bude bolje povezana, a njeni potencijali prepoznati. Klub je otvoren i dostupan svima u dobi od 15 do 30 godina, koji su spremni uložiti svoje slobodno vrijeme u kreiranje sadržaja i aktivnosti za zajednicu, žele realizirati svoje projekte i ideje te pritom obogatiti svoj životopis i proširiti svoja znanja i vještine. Klubu se može pridružiti putem e - maila [email protected], [email protected] ili ih kontaktirati putem društvenih mreža Volonterskog centra Istra i Udruge ZUM.