Klub za podvodne aktivnosti Rovinj

EKO AKCIJA: Iz rovinjske lučice u samo sat vremena izvučeno više od tone otpada

Među hrpom smeća mogao se naći veliki broj plastičnih čaša, ribarske opreme, pa čak i stolica, a sve je na malome molu stajalo razvrstano prema materijalu kako bi djelatnici CIM-a mogli prebrojati, izvagati i kategorizirati otpad. I ove je godine, kao što je to bilo prethodnih, najviše pronađeno plastike, nakon koje slijedi staklo, a na trećem je mjestu zastupljen metal

| Autor: Aleta BRATTONI
Klub za podvodne aktivnosti Rovinj

Klub za podvodne aktivnosti Rovinj


Sedamdesetak ronilaca ove je subote u samo sat vremena izvuklo više od tonu otpada iz rovinjske lučice u centru grada, u potezu oko Malog mola. Na ovakve poražavajuće brojke Klub za podvodne aktivnosti Rovinj upozorava već petu godinu tako što organizira ekološke akcije čišćenja podmorja, ali i rovinjskih plaža, i to u suradnji s Centrom za istraživanje mora Instituta "Ruđer Bošković", rovinjskim društvom Crvenog križa u Plavom okviru, a ove godine i s Istarskom regionalnom energetskom agencijom.

- Drago mi je što se prijavilo toliko puno ronilaca i što nas se skupilo i više od očekivanog. Sve je proteklo prema planu, bez ikakvih incidenata, a s ekološkim ćemo akcijama zasigurno nastaviti i dalje, te, po mogućnosti, uključiti što je moguće više organizacija, rekao je predsjednik KPA Rovinj, Davide Brattoni, te je ovom prilikom već najavio sljedeću akciju u suradnji s IRENA-om koja će se održati 3. rujna ove godine u svrhu usporedbe brojki.

Čistio se i Porton Biondi

Podsjećamo, posljednji su put upravo ovo područje ronioci čistili 2019. godine kada je u istom vremenskom intervalu pronađeno oko tonu i tristo kilograma otpada. "Provodeći razne programe, među kojima i današnji MARLESS - MARine Litter cross-border awarenESS and innovation actions, ljudi su više senzibilni na ovakav otpad. Međutim, iz priloženog smo vidjeli kako to i dalje nije dovoljno. Kada je otpad u moru i ne vidi se, lako je promisliti kako ga niti nema, ali je u praksi upravo suprotno", objašnjava Mirta Smodlaka Tanković u ime rovinjskog Centra za istraživanje mora.

I zaista su prolaznici, od kojih i brojni turisti, zastajkivali i čudili se. Među hrpom smeća mogao se naći veliki broj plastičnih čaša, ribarske opreme, pa čak i stolica, a sve je na malome molu stajalo razvrstano prema materijalu kako bi djelatnici CIM-a mogli prebrojati, izvagati i kategorizirati otpad. I ove je godine, kao što je to bilo prethodnih, najviše pronađeno plastike, nakon koje slijedi staklo, a na trećem je mjestu zastupljen metal.

Situacija je tim gora što je, prema riječima Smodlaka Tanković, procjena kako je plastici potrebno oko petsto godina da se razgradi, dok je, recimo, staklu potrebno stotinjak godina. Dakle, zaključuje, ne samo da će navedeni otpad "krasiti" more za naših života, već ćemo isto ostaviti u naslijeđe i budućim generacijama.

Foto

Kao i proteklih godina, i ove se godine čistilo na dvije lokacije – podmorje i plaža Porton Biondi. Za čišćenje plaže bili su zaduženi volonteri rovinjskog Društva Crvenog križa koji su okupili izviđače "Tino Lorenzetto" iz Rovinja, rovinjsko Dječje gradsko vijeće, te učenike Srednje škole "Zvane Črnja" iz Rovinja.

Predstava za najmlađe

Tridesetak sudionika prikupljeno je smeće predalo Komunalnom servisu Rovinj koji ga je dostavio u CIM, gdje će također biti prebrojano i izvagano. Dajana Medić, ravnateljica rovinjskog Crvenog križa govori kako se brojka kreće oko sto kilograma bačenog otpada gotovo svake godine, što je zabrinjavajući podatak s obzirom na to da se većinom radi o sitnom otpadu.

Za vrijeme trajanja ekološke akcije, na Trgu maršala Tita predstavljen je projekt "Čisto Jadransko more za buduće generacije", a u sklopu kojeg je odraslima i djeci na interaktivan način približena problematika morskog otpada. Prolaznici su mogli sudjelovati u zanimljivim kvizovima i radionicama, volonteri su anketirali građane, iz udruge Birikina izveli su predstavu za najmlađe "Gospodar otpada", na projektoru su se neprestano vrtjeli video materijali na navedenu temu, a postavljeni su bili i panoi s dječjim radovima eko škola iz Labina, Banjola, Pule i Medulina.

Također, podijeljen je edukativni i promo materijal projekta, a publici su se predstavile i Udruge FARO11 iz Rovinja te FARO iz Rijeke, pokazavši što je sve moguće izraditi od otpada. Dodajmo i da je, tko je to htio, mogao provjeriti razinu šećera, kao i tlak kojega su mjerili djelatnici DCK Rovinj.

Podijeljene plakete zaslužnima

Bogat edukativni sadržaj proveden je kao dio EU projekta Marless u kojem sudjeluju IRENA i Centar za istraživanje mora Rovinj. Osim organizatora, rovinjskog KPA, ovogodišnjoj velikoj ekološkoj akciji pridružili su se "Eko more" i Ronilački klub Centar iz Medulina, "Ugor" Vrsar, Ronilački klub Mina, Ronilački klub Ariel iz Ližnjana, DPDSR Poreč, DPA Rabac, CPA Pula, JVP Opatija, KPA "3.maj" Rijeka, KPA Drava Varaždin i "Roniti se mora" iz Zagreba.

Sudionici su po završetku akcije brodovima stigli natrag ispred KPA Rovinj, gdje su, nakon zajedničkog ručka, imali priliku osvojiti simbolične ronilačke nagrade.

Osim toga, podijeljene su plakete i to, najmlađem roniocu - 2007. godište, najstarijem roniocu - 1955. godište, najbrojnijem klubu - DPA Rabac, te klubu koji je prešao najviše kilometara kako bi prisustvovao akciji u Rovinju - KPA Drava. Ugodno druženje završilo je uz nekoliko nota benda "Black Jack" kojega čine nekolicina ronilaca rovinjskog KPA.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter