SVIJET PROŽIVLJAVA DRAMU ZA DRAMOM

Dok čekamo zimu koja bi mogla biti najgora od Drugog svjetskog rata, politike moćnih država svijeta kroje ili žele krojiti prebogati milijarderi

Bogatog britanskog premijera Rishija Sunaka čekaju zadaci koje mora riješiti ekspresno, jer bi eskalacija krize dovela do nemira, štrajkova, pada vlade. A u svemu tome kod nas u Hrvatskoj kao da ipak teku med i mlijeko. Volimo grintati, kako to kaže jedan visoki hrvatski političar, ali ipak se još nismo odrekli ničega - vožnji automobilom, telefoniranja, onoga što je nužno i onoga što to baš i nije. U odnosu na izazove koji čekaju Sunaka, naša, hrvatska stvarnost izgleda krajnje ružičasto. Što znamo da nije, ali, eto, bar malo utjehe da je drugima gore nego nama

| Autor: Jurica Körbler
screenshoot

screenshoot


Dok još zima, najavljivana kao najgora od Drugog svjetskog rata nije ni počela, svijet proživljava dramu za dramom, a promjene, nevjerojatne i nagle bombardiraju nas svakog dana. Elon Musk, bogataš broj jedan, postao je vlasnik Twittera, platforme koja je za mnoge ono što je nekad bila stoličica u Hyde parku, a sam Musk pojavljuje se kao kaotični akter na pozornici globalne politike, kako ga naziva ”The New York Times”.

”Iako mnogi direktori milijarderi vole tvitati o svjetskim poslovima, nitko se ne može približiti utjecaju i sposobnosti gospodina Muska da izazove probleme. Ponekad je upadao u situacije čak i nakon što mu je savjetovano da to ne čini, a iza sebe je već ostavio mnogo nereda”, piše NYT.

A ”slučaj Musk” najbolje pokazuje svijet u kojem živimo, u kojem je tehnologija postala ključna za geopolitiku, kako tvrdi Karen Kornbluh, direktorica German Marshall Fund-a, geopolitičkog think tanka i bivša savjetnica Baracka Obame. I tako se Musk miješa u događaje u Ukrajini, Kini, Tajvanu, Iranu, pa čak i predlaže mirovni plan kojim bi završio rat u Europi i Rusiji osigurao vlast na okupiranim teritorijima.

I dok su prijetnje nuklearnim oružjem postale uobičajene, a kineski je vođa Xi Jinping moćniji i od Mao Zedonga, Ameriku čeka nova drama koja će republikance na velika vrata vratiti na političku scenu. A time i otvoriti mogućnost da Donald Trump ponovo uđe u Bijelu kuću.

Za sada je sigurno samo to da će Rishi Sunak, čije je obiteljsko bogatstvo navodno veće i od onoga koje posjeduje novi kralj, ući u Downing street 10, sjedište vlade, u kojem je on treći premijer ove godine. I on i njegova prebogata supruga napustit će jednu od kuća i stanova koje imaju u Londonu i živjeti u rezidenciji britanskih premijera, koju je nedavno Boris Johnson preuredio državnim novcem. A u pozadini meteorskog uspona bivšeg ministra financija je, kao i uvijek i svugdje, novac. Kojeg u obitelji nije nedostajalo, pogotovo zato što se otac Sunakove supruge, vlasnik Infosysa čija je tvrtka rasla iz godine u godinu, enormno obogatio. A bez novca koji je i Sunak dobivao poslovanjem tvrtke u kojoj je njegova supruga imala dionice možda i ne bi tako brzo išla njegova politička karijera, u kojoj je podržavao Brexit i zatvaranje vrata imigrantima. Onim siromašnim koji i iz Indije, odakle potječe njegova obitelj, dolaze u Britaniju u potrazi za bolje plaćenim poslovima.

I tako Sunak počinje neizvjesnu premijersku karijeru s neugodnim poslanjem da mora smanjiti beneficije radničkim obiteljima, dok njegovo osobno bogatstvo raste do neba. A tvrtka u kojoj njegova supruga kolo vodi i dalje posluje sa državom, ostvarujući tako godišnji prihod od 120 milijuna dolara, dok je ne tako davno gospođa Sunak izbjegavala Britaniji plaćati i porez.

”Nakon godina ljigavosti i skandala, povjerenje javnosti u sustav standarda Ujedinjenog Kraljevstva već je na dnu”, rekla je prije nekoliko dana Angela Raynar iz Laburističke stranke, pokazujući da Hrvatska nije izuzetak da ruke u pekmezu imaju upravo oni koji su najbliži 'oltaru'.

Sukob interesa u poslovanju Infosysa i političke karijere novog premijera visi u zraku, a onda je i mogućnost skandala na pomolu. A skandali su koštali i Borisa Johnsona.

Inače, Sunak je bogat i bez novca svoje supruge. Bivši je bankar Goldman Sachsa koji je vodio nekoliko fondova, što, ako ništa drugo, osigurava premijeru da sada upravlja i s uzdrmanim financijama države. Sve je to Liz Truss znala i to je bilo presudno da ona ekspresno, u 44 dana, bude ispraćena iz Downing streeta. A sada se Britanija suočava s prebogatim premijerom, kakvih je u Americi bilo napretek, od Roosvelta i Kennedyja do Trumpa. I pitanjem može li tako bogat čovjek osjetiti muku običnog, osiromašenog Britanca, kojega su godinama uvjeravali da izlazak iz Europske unije donosi med i mlijeko.

Životni put najstarijeg sina imigranta indijskog porijekla bio je posut novcem, od trenutka kada se obitelj, otac liječnik i majka apotekarka, nastanila u Southamptonu. Sunak se školovao u prestižnim privatnim školama, među kojima je i Winchester College, gdje je školarina oko 50.000 dolara. Roditelji su, tvrde, dugo štedjeli da sina mogu tako školovati, a zatim je studirao na Oxfordu, mjestu gdje su se školovali brojni britanski premijeri. Govorio je da ima prijatelje koji su aristokrati, bogataši, a na Oxfordu je malo onih koji to nisu. Poslije studija radio je financijske poslove, od kojih su mnogi bili i pod povećalom i tada se i osobno obogatio. A kada je upoznao kćerku Narayana Marthyja, vlasnika Infosysa, bogatstvo se povećalo do nevjerojatnih iznosa, bez obzira na to što je tvrtka imala uspone i padove, plaćala enormne kazne zbog prijevara sa vizama zaposlenika. A sama tvrtka je u Brexitu vidjela šansu, prije svega što će izbjeći kruta pravila diktirana iz Bruxellesa.

I tako je krenula i politička karijera Rishi Sunaka kojeg je stranka itekako podržavala. Neki su se možda i čudili što konzervativci vide potencijal u sinu indijskog imigranta, ali Britanija već dugo vremena pokazuje otvorenost koja je možda nezamisliva u većini drugih država. Na svoj specifičan način, naravno. Uostalom, gradonačelnik Londona je Sadiq Khan, sin pakistanskih doseljenika.

Sve je išlo glatko dok Sunak nije pokazao ambiciju da postane premijer. Mnogi od torijevaca su se preplašili da će bogatstvo njegove obitelji biti hendikep, a ne prednost, što se i dogodilo jednim dijelom. Isplivale su i afere sa porezima, što je trenutno zakočilo njegove planove, ali zaista samo za trenutak. Avantura s Liz Truss brzo je okončana, nije više bilo vremena za eksperimente i sada Britanija od novog premijera očekuje čudo. Vratiti stari sjaj, financijsku snagu, izbjeći daljnje kotrljanje krize. A naslovnice svjetskih novina upozoravaju da je svijet blizu nepovratnog klimatskog sloma, da naftne tvrtke zarađuju novac koji je teško i zamisliti, da smo svi uplovili u nezamislivi kaos. Svijet se približava nepovratnim promjenama, upozoravaju Ujedinjeni narodi, organizacija koja danas sve više ima utjecaj kao neki kućni savjet malo veće stambene zgrade.

Rimski Koloseum ovih je dana oblijepljen transparentom koji veliča Mussolinija, a tenzije između Sjeverne i Južne Koreje rastu. Nije mirno ni u Brazilu kojeg čeka finale predsjedničkih izbora, da se o trusnom Balkanu i ne govori. Čak i u Njemačkoj nedostaje lijekova, a moglo bi se u nedogled nabrajati sve ono što ukazuje da nas čekaju teški, nepredvidljivi i izazovni dani.

Britanskog premijera Rishija Sunaka čekaju zadaci koje mora riješiti ekspresno, jer bi eskalacija krize dovela do nemira, štrajkova, pada vlade. A u svemu tome kod nas u Hrvatskoj kao da ipak teku med i mlijeko. Volimo grintati, kako to kaže jedan visoki hrvatski političar, ali ipak se još nismo odrekli ničega- ni vožnji automobilom, ni telefoniranja, ni onoga što je nužno, ni onoga što to baš i nije. U odnosu na izazove koji čekaju Sunaka, naša, hrvatska stvarnost izgleda krajnje ružičasto. Što znamo da nije, ali, eto, bar malo utjehe da je drugima gore nego nama.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter