U jutro 13. rujna 1941. na ovom mjestu sukobile su se labinske partizanske jedinice s nadmoćnim fašističkim trupama, koje su iz Trsta, preko Pule pohodile za Rijeku. Na ovom mjestu poginula su 43 labinska borca, Istra je pala pod fašističku Italiju, a put nadmoćnoj vojsci prema Rijeci bio je slobodan, prisjetio se Severino Franković, predsjednik Udruge antifašista Labinštine
U povodu 76. obljetnice bitke pod Brdom, prve bitke na naoružanu motoriziranu kolonu u kojoj su poginula 43 partizana, jučer je na spomen-obilježju kod Tonci (pod Brdo) položen vijenac i zapaljena svijeća. Obilježavanju obljetnice prisustvovali su predstavnici udruga antifašističkih boraca Grada Labina, "Josip Broz Tito", potom dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, HVIDR-e, predstavnik Javne vatrogasne postrojbe Labin te predsjednica Gradskog vijeća Grada Labina Eni Modrušan, načelnik Općine Sveta Nedelja Gianvlado Klarić te zamjenica načelnice Općine Raša Tina Damijanić.
Poginula 43 borca
Počast poginulim labinskim partizanima odana je polaganjem vijenca, paljenjem svijeće i minutom šutnje. Na sam događaj podsjetio je Severino Franković, predsjednik Udruge antifašista Labinštine.
- U jutro 13. rujna 1941. na ovom mjestu sukobile su se labinske partizanske jedinice s nadmoćnim fašističkim trupama, koje su iz Trsta, preko Pule pohodile za Rijeku. Na ovom mjestu poginula su 43 labinska borca, Istra je pala pod fašističku Italiju, a put nadmoćnoj vojsci prema Rijeci bio je slobodan. Istra ostaje okupirana od fašističke vojske, stradavaju redom sela, čitava mjesta ostaju opljačkana, a nevini ljudi pobijeni, rekao je Franković.
Predsjednica labinskog Gradskog vijeća Eni Modrušan također je govorila o tom događaju otprije 76 godina u kojem su poginula 43 borca.
Vrijednosti antifašizma
- Odajemo pijetet i počast svima koji su branili domovinu, bilo da je to bilo davne 1943. ili kasnije u Domovinskom ratu. Te davne 1943. nije bio prvi, a ni zadnji put da su se Labinjani digli protiv okupatora za svoju pravdu i domovinu. Znali su odabrati prave stvari, kako u NOB-u, tako i u Domovinskom ratu. Dali su svoje živote za našu budućnost. Položili su temelje suživota i tolerancije u svim sferama života. Antifašizam je duboko ukorijenjen u svima nama i samo poštivanjem tih vrijednosti možemo razvijati našu zajednicu, rekla je Modrušan.
Komemoraciji su prisustvovali i učenici drugog razreda ekonomskog smjera Srednje škole Mate Blažine, u pratnji profesorice povijesti Dijane Muškardin.