SREDNJOVJEKOVNI FESTIVAL TRAJE JOŠ DANAS

CIJELA SAVIČENTA ŽIVI BAJKU: Na svakom koraku žive slike srednjovjekovlja - vitezovi, princeze, dvorske lude, konji i konjanici, zanatlije…

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
(Foto Cropix Goran Šebelić)

(Foto Cropix Goran Šebelić)


Deseto jubilarno izdanje trodnevnog Srednjovjekovnog festivala u Svetvinčentu započelo je preksinoć na oduševljenje svih posjetitelja. Bogat festivalski program nastavljen je tijekom jučerašnjeg dana, a zainteresirani imaju priliku posjetiti manifestaciju još večeras. Festival je otvoren simboličnom predajom ključeva, odnosno vlast je u potpunosti predana obitelji Grimani, koja je na tri dana ponovno preuzela Svetvinčenat i pretvorila ga u pravu srednjovjekovnu bajku.

Croipx Goran Šebelić

"Svako lito načinimo ništo bolje, a tako će biti i ubuduće" - kazao je na otvaranju načelnik Općine Svetvinčenat Dean Perković. Zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita istaknula je da je veliko zadovoljstvo i pravi doživljaj biti na 10. izdanju ovog festivala, te naglasila: "To je jedna od najzanimljivijih, ali i najočekivanijih manifestacija u našoj Istri. Veliki broj posjetitelja to i dokazuje, a dokaz je i kvalitetnog programa kojeg organizatori svake godine prirede."

Program festivala podijeljen je na tematske dane, a otvoren je obiteljskim danom. U sklopu programa je održana dječja bitka za obranu kaštela, možda najuzbudljiviji dio festivala za one najmlađe. Bio je tu i vrhunski show sa zastavama, renesansno mačevanje, a nije nedostajalo ni srednjovjekovnih borbi i dvoboja. Na kraju večeri, program je "zagrijala" udruga Ujedinjena plemena izvedbom vrhunskog fire showa.

Ovih se dana, naime, u cijelom Svetvinčentu osjeti srednjovjekovni duh, a zabave i zanimljivih programa za sve uzraste ne nedostaje. Pritom se pomno pazi na svaki detalj. Ulaskom u samo mjesto, posjetitelje preplavljuje osjećaj da su zakoračili u jedan potpuno drugačiji svijet koji ih vraća nekoliko stoljeća unazad. Uz impozantan dvorac Morosini Grimani i okolne starije kuće, doživljaju povratka u srednjovjekovlje doprinose i šatori, grbovi, zastave i bale sijena razmještene po cijelom mjestu. U svakom kutku nalaze se i kostimirani glumci u srednjovjekovnim nošnjama. Tu su konji i konjanici, dvorske lude, vitezovi, princeze u veličanstvenim kostimima te zanatlije koji na više mjesta demonstriraju svoj rad. Posjetitelji se tako mogu upoznati i sa srednjovjekovnom tiskarom, pa čak i fresko-slikarstvom.

Vltavu Muk, etnologinju iz Zavičajnog muzeja Poreštine, susreli smo na placi u ulozi srednjovjekovne prelje dok je prela vunu na vretenu i preslici. Na ovom festivalu sudjeluje posljednjih pet izdanja, a često je angažirana i na antičkim sajmovima u Istri.
       - Cilj je demonstrirati publici kojim su se zanatima koristili ljudi Srednjeg vijeka. Ljude jako interesira jer se pojedinci nikada s time nisu susreli pa ne znaju kako funkcionira, dok neki imaju sjećanja na bake i druge članove obitelji koji su se koristili ovim predmetima, kazala je Muk.Cro

Vitezovi, kuhinja i kovači

Na Žlinji, gdje se odvija i najveći dio aktivnosti, razgovarali smo s Jasnom Novaković iz udruge Vitezovi zelingradski, a koja je dio festivala od njegova samog početka.

- Večeras ovdje imamo prikaz jednog interesantnog igrokaza pod nazivom "Lov na vepra". Za takve se programe dugo pripremamo, pogotovo kad na nekim takvim festivalima budu različiti članovi. No, fabula je uvijek ista. Naši oklopljeni vitezovi sudjeluju i u dječjoj bitki. Ovdje prikazujemo srednjovjekovni život u taboru, kroz srednjovjekovnu kuhinju, kroz prikaz svakodnevnog života, kao i na koji su se način vitezovi pripremali za dvoboje i bitke. Ljubitelji smo Srednjeg vijeka, a naša udruga obuhvaća sve generacije, nema limita u godinama. Imamo male djevojčice jer su naši članovi bračni parovi, pa su i njihova djeca uključena. Djeci je ovo jako interesantno, nemaju nikakvih ograničenja, mogu se ovdje kretati, skakati, valjati po podu. To je uvijek veselje svima. Svatko prema svom interesu ima svoju ulogu i odrađuje svoj dio Srednjeg vijeka. Tako imamo našeg kovača koji prikazuje na koji se način nekad radilo i oružje i sve što se od željeza kovalo. Prikazujemo i srednjovjekovnu kuhinju, što se jelo kad nije bilo kukuruza, krumpira i purice, sve ono što je kasnije došlo iz Amerike. I kostime sami izrađujemo, gledamo da je to autentično, da su to prirodni materijali, koji su se u ondašnje vrijeme koristili. Ne koristimo ni moderne materijale ni tehnike, objašnjava Jasna Novaković.

Lutkarske predstave i stare igračke

Svoje su mjesto na festivalu, tik do samog dvorca, pronašle i srednjovjekovne lutke koje su za lutkarsku predstavu "Kraljeva kći" izradili članovi pulske Udruge za promicanje kreativnosti Merlin. Sofija Apostolovski iz Udruge Merlin kaže da organiziraju kreativne radionice i tečajeve krojenja i šivanja već dvadesetak godina u Puli i u cijeloj Istri. Ovom su prilikom uz lutke postavili i tkalački stroj na kojem su se, pak, okušali oni najmlađi.

Među brojnim predmetima koje Božek Androić iz lončarstva Androić izrađuje i prezentira na svojem štandu, nalazi se i glinena ptičica koja je najviše zainteresirala okupljene, a koja proizvodi karakterističan zvuk poput cvrkuta ptica.

- To je jedna od starijih igračaka koja se u Zagorju naziva žlaburač a u Istri petešić. Sad se izrađuje na kalupe, a prije se to radilo ručno, što je bilo jako sporo. Igračka funkcionira tako da se u nju stavi voda koja se okreće, a fućkanjem se proizvodi zvuk upravo zbog vode. Uz to, najviše se kupuju soljenke, zdjele i lončići, kaže nam ovaj zanatlija koji se, kako ističe u šali, "najviše uživa igrati s blatom".

Dio festivala su i brojni štandovi s gastro ponudom. Jedan od njih, koji nudi posjetiteljima i degustaciju sireva, obiteljsko je gospodarstvo "Vojak" koje se već šezdeset godina bavi ovim poslom. U ponudi imaju skutu, ovčji učkarski, tvrdi i feta sir, a kako saznajemo, najviše, očekivano, kupuju turisti. Osim stranih gostiju, događaj je došlo vidjeti i mnogo posjetitelja iz drugih krajeva Hrvatske.

- Prvi put smo na ovom događanju, došli smo u Barbarigu na godišnji odmor i odlučili doći ovdje. I jako nam se sviđa, odlično je! Ako budemo u Istri i druge godine doći ćemo opet, rekao nam je Dean Kezan iz Osijeka koji je posjetio festival sa svojom obitelji.Cropix Goran Šebelić

Sajam, vrtuljak i ulični zabavljači

Jučer je u sklopu Srednjovjekovnog festivala održan Dan viteštva, stoga su posjetitelji mogli uživati u prizorima viteških borbi i borilačkih vještina, a mogli su se upoznati i s artiljerijama i srednjovjekovnim opsadnim spravama. Glavna točka večeri je, pak, bila konjički turnir u izvedbi izvrsne slovačke udruge Hector, a nakon nje su uslijedile egzibicije s vatrom.

Ovdje se tijekom festivala održava i srednjovjekovni sajam, prezentacija srednjovjekovne kuhinje, gađanje opsadnim spravama, radionica kaligrafija i razne zanatske radionice poput one izrade srednjovjekovnih frizura. Na programu su streličarstvo i mačevanje, a tu su i srednjovjekovni vrtuljak, ulični zabavljači, te gastro ponuda.

Domaćin festivala je "Povijesna udruga Kaštel" koja je zajedno s 18 udruga koje sudjeluju na festivalu i njeguju srednjovjekovnu kulturu i tradiciju, svečanim mimohodom oba dana predstavila svojih 250-ak kostimiranih članova, koji ni na trenutak nisu izlazili iz svoje uloge.Danas na programu

Današnji, posljednji dan festivala, posvećen je legendama, a središnji događaj je prikaz legende o vještici Mare te scensko uprizorenje spaljivanja kaštela. Program danas započinje u 18 sati, a ponovno će se odvijati radionice, prezentacija srednjovjekovne mode, sajam i stari zanati, renesansno mačevanje, show bacača plamena i konjički turnir u 22 sata, dok su "Vatrena bajka", opsjedanje i kaštel u plamenu najavljeni za 23 sata.

Od 21.30 sat počinje "happy hour vještice Mare", a tko tada u kaštelu pronađe ludu moći će kušati srednjovjekovnu bolu. Svakih sat vremena može se prisustvovati smjeni straže.

Cijena festivalske ulaznice iznosi 50 kuna. Djeca do 115 centimetara visine imaju, kao i uvijek, besplatan ulaz. Za djecu višu od 115 centimetara i do 14 godina starosti cijena ulaznice je 20 kuna.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter